چرا موزه های نیاوران تعطیل می شوند؟

به گزارش مجله گرگانلند، هفته آینده پنج موزه مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران مطابق با جدول زمان بندی تعطیل می شوند.

چرا موزه های نیاوران تعطیل می شوند؟

به گزارش خبرنگاران به نقل از روابط عمومی مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران، طبق زمان بندی پیش بینی شده برای انجام طرح مبارزه با آفات موزه ای در سال 1401، موزه کوشک احمدشاهی روز یک­شنبه 22 آبان، موزه دنیا نما روز دوشنبه 23 آبان، موزه خودروهای اختصاصی روز سه­ شنبه 24 آبان و موزه کتابخانه اختصاصی روز چهارشنبه 25 آبان تعطیل هستند.

بعلاوه کاخ موزه اختصاصی نیاوران در تاریخ 28 و 29 آبان تعطیل خواهد بود.

روابط عمومی مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران اعلام نموده است: در راستای برنامه مدیریت تلفیقی و یکپارچه مهار عوامل مخل بیولوژیک و با رویکرد حفاظت پیشگیرانه، طرح مقابله تهاجمی با آفات موزه ای در مجموعه نیاوران در حال انجام است. با توجه به وجود مخاطرات و تهدیدات ناشی از فعالیت آفات و عوامل مخل بیولوژیک برای آثار تاریخی و فرهنگی و اهمیت شناسایی و کنترل این مخاطرات در راهبردهای حفاظت پیشگیرانه، اجرای عملیات علمی و عملی در جهت شناسایی و پایش کمی و کیفی این عوامل و آفات و بعلاوه مقابله یکپارچه با آنها از سوی واحد حفاظت و بازسازی این مجموعه در برنامه ای بلند مدت در حال انجام است.

این طرح با همکاری پژوهشگران و متخصصانی در زمینه حشره شناسی، مقابله با آفات، مهندسی سلامت و بهداشت محیط، راهبرهای حفاظت پیشگیرانه در باغ موزه و کاخ موزه های مجموعه نیاوران را با اتکا بر اصول و دستور العمل ها پیش بینی و اقدام به شناسایی و مقابله با عوامل مخل بیولوژیک محیطی نموده است.

به همین دلیل و با اتکا بر اقدامات فنی اجرا شده در سال های گذشته، برنامه ای راهبردی جهت اجرای عملیات یکپارچه و تلفیقی برای مقابله با آفات و کنترل روند فرسایش ناشی از این عوامل مخل بیولوژیک در مجموعه فرهنگی و تاریخی نیاوران تدوین شده است.

در مراحل اولیه این طرح بلندمدت که تا به امروز در چند فاز اجرا شده است، نوع و گونه آفات موجود در مجموعه و کمیت و پراکندگی آنها در اماکن و محیط مورد شناسایی، ارزیابی و پایش قرار گرفته و در زمان حاضر پیرو نتایج مطالعات، اقدامات تهاجمی و مقابله با آفات به صورت ادواری به موازات اقدامات پیشگیرانه مداوم جهت کنترل این عوامل مخل در دست انجام است.

  • عکس | قدیمی ترین جمله دنیا کشف شد | این عبارت هفت کلمه ای را بخوانید
  • حمله معترضان به آثار هنری مشهور دنیا هنوز ادامه دارد
  • تصاویر | اولین عکس هایی که در دنیا ثبت شد
منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 19 آبان 1401 بروزرسانی: 19 آبان 1401 گردآورنده: gorganland.ir شناسه مطلب: 1667

به "چرا موزه های نیاوران تعطیل می شوند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا موزه های نیاوران تعطیل می شوند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید