آغاز پیش فروش بلیت قطار های نوروزی ، قیمت بالا نمی رود

به گزارش مجله گرگانلند، مدیرعامل شرکت راه آهن ضمن اعلام زمان آغاز پیش فروش بلیت قطار های نوروزی تاکید کرد که قیمت بلیت قطار برای سفرهای نوروزی افزایش پیدا نخواهد کرد.

آغاز پیش فروش بلیت قطار های نوروزی ، قیمت بالا نمی رود

خبرنگاران - سعید رسولی مدیرعامل شرکت راه آهن در نشست خبری از پیش فروش بلیت قطار های نوروزی از فردا خبر داد و گفت: هیچ افزایش قیمتی برای بلیت قطار در ایام نوروز نداریم.

رسولی اظهار کرد: ایام پیک سفرهای نوروزی امسال از 25 اسفند ماه آغاز می شود و تا 15 فروردین ماه ادامه دارد و بر این اساس ستاد سفرهای نوروزی را از ماه گذشته تشکیل داده و ضمن برگزاری جلسات مکرر همه تمهیدات لازم برای انجام هر چه بهتر سفرهای ضروری مردم در ایام نوروز مورد بررسی قرار گرفته است.

وی اضافه کرد: پیش فروش بلیت های قطار در ایام نوروز از فردا سه شنبه پنجم اسفند ماه آغاز می شود و مردم می توانند از طریق مراکز مجاز و به صورت آنلاین خرید خود را انجام دهند و روزانه 230 قطار پیش بینی شده که برای کل دوره 21 روزه 4728 قطار خدمت رسانی خواهند کرد.

مدیرعامل شرکت راه آهن ادامه داد: روزانه 103 هزار نفر مسافر را می توانیم در شبکه ریلی جابه جا کنیم و در مجموع دو میلیون و 176 هزار نفر ظرفیت برای ایام نوروز پیش بینی و ایجاد کرده ایم.

قیمت بلیت قطار افزایش نمی یابد

رسولی درباره احتمال افزایش قیمت بلیت قطار برای سفرهای نوروزی اظهار کرد: قیمت بلیت قطار افزایش نخواهد یافت و براساس آخرین مصوبه شورای عالی حمل و نقل عمل خواهیم کرد.

وی اضافه کرد: تا به امروز نیز افزایش قیمتی بابت بلیت قطار نداشته ایم اما برای صندلی های خالی توانسته ایم از ستاد ملی مقابله با کرونا مجوزی برای دریافت 25 درصد از بهای بلیت را دریافت کنیم در حالی که قبل از شیوع این ویروس اگر مسافری صندلی خالی را کنارش می خواست باید 100 درصد پول آن را پرداخت می کرد.

مدیرعامل شرکت راه آهن اظهار کرد: البته در میان قطارهای مسافری بلیت قطار پنج ستاره با نرخ آزاد و در دامنه ای معین فروخته می شود اما قطارهای چهار ستاره و سه ستاره با کیفیت مناسب که افزایش قیمتی نداشته اند و براساس مصوبه موجود بلیت های خود را عرضه می کنند، اما ممکن است قطارهای پنج ستاره در ایام پیک با استفاده از مجوز قانونی که دارند تا سقف 30 درصد قیمت خود را افزایش داده باشند. در این صورت مردم شاید تصور کنند که قیمت بلیت قطار افزایش پیدا کرده است در حالی که اینگونه نیست.

استعلام سه مرحله ای کرونا برای مسافران ریلی

رسولی با تاکید بر این که همه پروتکل های بهداشتی از ابتدای شیوع ویروس کرونا تا به امروز در سفرهای ریلی رعایت شده است، گفت: مسافران در هنگام خرید بلیت تا سوار شدن به قطار توسط سامانه ماسک ارزیابی می شوند و در صورتی که استعلام آنها مثبت باشد با عرض پوزش از سفر ریلی آنها جلوگیری خواهیم کرد.

وی با بیان این که تا به امروز برای بیش از 1600 نفر از مسافران به همین دلیل بلیت صادر نشده یا آنکه از سفر ریلی آنها جلوگیری کرده ایم، ادامه داد: این استعلام به صورت سه مرحله ای انجام می شود یعنی در مرحله نخست هنگامی که مسافر بلیت خود را تهیه می کند اگر استعلام او مثبت باشد به او بلیتی فروخته نمی شود و در ادامه تا زمان حرکت قطار اگر پرسنل راه آهن یا شرکت های ریلی استعلام مثبت او را از سامانه ماسک دریافت کنند به او پیامک زده و از مسافر می خواهند تا به راه آهن مراجعه نکند نهایتا در زمان سوار شدن مسافر به قطار نیز همین فرآیند تکرار خواهد شد و اگر مسافری قصد سوار شدن داشته باشد یا به قطار سوار شده باشد او را پیاده خواهیم کرد.

مدیرعامل شرکت راه آهن ادامه داد: از زمان شیوع ویروس کرونا تا به امروز مجموعا 133 میلیارد تومان وجوه بابت خرید بلیت قطار به مسافران عودت داده شده و 19 میلیون سفر در این بازه زمانی نیز کاهش یافته است. همچنین با احتساب قیمت متوسط بلیت قطار 1988 میلیارد تومان ناشی از کاهش فروش خسارت به شرکت های ریلی وارد شده است.

باقی ماندن 85 درصد تسهیلات کرونایی ریلی

رسولی اظهار کرد: در پی شیوع ویروس کرونا دولت برای کمک به صنعت ریلی و جبران خسارات وارد شده تسهیلات 940 میلیارد تومانی را مصوب کرد اما تا به امروز تنها 141 میلیارد تومان از این تسهیلات به میزان 15 درصد پرداخت شده و با وجود پیگیری های بسیار زیاد از سوی شرکت های ریلی، شرکت راه آهن و حمایت های وزیر راه و شهرسازی همچنان باقی مانده این وام ها پرداخت نشده است و امیدواریم در روزهای باقی مانده این تسهیلات پرداخت شود.

به گزارش ایسنا، وی اضافه کرد: تسهیلات کرونایی ریلی به بانک ملی و بانک ملت به عنوان بانک عامل واگذار شد که تا به امروز بانک ملت این تسهیلات را پرداخت نکرده است و با پیگیری های مکرر با مسئولان بانک تلاش کردیم تا این صنعت زمین نخورد و پرسنل آن بیکار نشوند، اما وقتی 29 هزار قطار کاهش پیدا می کند عواملی هم در این بین کارشان کمتر می شود بنابراین امیدواریم هرچه سریع تر این تسهیلات پرداخت شود.

منبع: بیت ران
انتشار: 5 فروردین 1400 بروزرسانی: 5 فروردین 1400 گردآورنده: gorganland.ir شناسه مطلب: 1021

به "آغاز پیش فروش بلیت قطار های نوروزی ، قیمت بالا نمی رود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آغاز پیش فروش بلیت قطار های نوروزی ، قیمت بالا نمی رود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید