4500 معدن غیرفعال در کشور

به گزارش مجله گرگانلند، خبرنگاران : معاون امور معادن و صنایع وزارت صمت با بیان این که حدود 11 هزار پروانه بهره برداری معدن صادر شده که حدود 4500 مورد آن غیر فعال است اعلام کرد؛ برخی از معادن به این دلیل تعطیل شده که ماده معدنی آن ها خریدار ندارد.

4500 معدن غیرفعال در کشور

به گزارش خبرنگاران، بهرام شکوری، رئیس کمیسیون معادن و صنایع معدنی اتاق بازرگانی با اشاره به اینکه سنگ آهن هماتیتی در صنعت فولاد کاربرد ندارد و به دلیل مازاد بودن فراوری آن در کشور، به صادرات آن نیاز است، گفت: این صنعت در کشور اشتغال ایجاد کرده، اما به دلیل نگرانی از بابت اینکه ممکن است محصول پرعیار بجای کم عیار صادر شود و یا احتمال بروز خطا در گمرک، امضا های طلایی در نظر گرفته شده است.

وی افزود: این درحالی است که چنین روندی ایجاد اشکال می کند و بهتر است از ظرفیت های نظارتی دیگری از جمله سازمان های بازرسی و ظرفیت تشکل های صنفی استفاده شود.

شکوری در گفت و گو با خبرگزاری تسنیم شرح داد: به صرف اینکه ممکن است گمرک خطا کند نباید ما سرنوشت یک صنعت را به دست اشخاص بسپاریم، بلکه ضروری است نظارت ها بر عهده یک سیستم گذاشته شود.

داریوش اسماعیلی، معاون امور معادن و صنایع وزارت صمت در پاسخ به این موضوع گفت: اینکه تیک زدن (تائید نهایی صادرات) بجای وزارتخانه بر عهده گمرک گذاشته شود، فقط انجام یک جابجایی است و به معنی حذف امضا های طلایی نخواهد بود.

وی افزود: برای حذف امضای طلایی ضروری است که سیستم بطور کامل الکترونیکی و شفاف شود.

اسماعیلی اضافه کرد: در چنین ساختاری در صورت کاهش کیفیت سنگ یا افزایش آن، بطور اتوماتیک تائید یا رد انجام می شود و اشخاص در آن دخیل نخواهند بود.

شکوری در بخش دیگری از برنامه تیتر امشب یکشنبه شب با بیان اینکه بیش از 93 درصد سنگ های تزئینی در داخل کشور مصرف می شود و تنها 5 تا 7 درصد آن بصورت خام صادر می شود، گفت: کل صادرات ما به 350 میلیون دلار نمی رسد در حالی که صادرات ترکیه 5 میلیارد دلار بوده است.

وی صادر نشدن سنگ خام را ظلم در حق معادن دانست و گفت: با ارز حاصله سرمایه برای آیندگان فراهم می شود.

رئیس کمیسیون معادن و صنایع معدنی اتاق بازرگانی افزود: ایتالیا به عنوان مهد سنگ فراوری شده، تجهیزات و سنگ خام 22 درصد سنگ خود را بصورت خام صادر می کند و ترکیه نیز 75 درصد سنگ فراوریی خود را صادر می کند.

شکوری تاکید کرد: ما باید با توجه به میزان ذخایر خود، آینده ماده معدنی و شرایط خودمان درباره صادرات سنگ خام تصمیم بگیریم.

اسماعیلی، معاون امور معادن و صنایع وزارت صمت با اشاره به دستور رئیس جمهور مبنی بر معین تکلیف معادن حبس شده، گفت: مفهوم این امر این بود که وقتی معدنی وجود دارد که قابلیت استخراج و نیز پروانه بهره برداری دارد، اما تعطیل و راکد مانده به چرخه فراوری بازشود.

اسماعیلی افزود: حدود 11 هزار پروانه بهره برداری معدن صادر شده که حدود 4500 مورد آن غیر فعال است.

وی درباره دلایل تعطیل ماندن این تعداد معدن گفت: برخی از این معادن با مسائل مربوط به منابع طبیعی درگیرند و مثلا استخراج بخش اولیه معدن به خاتمه رسیده و برای ادامه کار به اصطلاح به سینه کار جدید نیاز است که اخذ مجوز آن، تائیدیه منابع طبیعی را لازم دارد.

معاون امور معادن و صنایع وزارت صمت افزود: برخی از معادن تعطیل نیز با مسائل زیست محیطی روبرو شده اند، به این شکل که منطقه ای که معدن در آن واقع شده است، منطقه حفاظت شده اعلام شده و معدن برای ادامه فعالیت خود به مجوز جدید نیاز دارد.

اسماعیلی اضافه کرد: بخش دیگری از معادن به صنایع فراوری نیاز دارند، اما معدن توان ایجاد این بخش را ندارد و رو به تعطیلی گذاشته است.

وی افزود: برخی از معادن نیز به این دلیل تعطیل شده که ماده معدنی آن ها خریدار ندارد و یا قیمت فعلی مقرون به صرفه نیست.

معاون امور معادن و صنایع وزارت صمت گفت: گاهی نیز دارنده پروانه بهره برداری توان مالی برای ادامه کار را ندارد.

اسماعیلی شرح داد با تاکید رئیس جمهور و اهتمام وزیر صمت تمام این معادن که در اصطلاح حبس شده اند معین تکلیف می شوند.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 19 آبان 1399 بروزرسانی: 19 آبان 1399 گردآورنده: gorganland.ir شناسه مطلب: 747

به "4500 معدن غیرفعال در کشور" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "4500 معدن غیرفعال در کشور"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید