پکن: شدیداً مخالف هرگونه ارتباطات نظامی تایوان و آمریکا هستیم

به گزارش مجله گرگانلند، وزارت خارجه چین در واکنش به جدیدترین اظهارات رئیس جمهور تایوان، مخالفت شدید پکن با هرگونه ارتباط نظامی میان ایالات متحده و تایوان را گفت.

پکن: شدیداً مخالف هرگونه ارتباطات نظامی تایوان و آمریکا هستیم

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، وزارت امور خارجه چین امروز (پنجشنبه) در واکنش به اظهارات تسای اینگ ون رئیس جمهور تایوان در خصوص حضور نظامیان آمریکایی در این جزیره شرح داد که پکن بشدت مخالف هرنوع تعاملات رسمی و تماس های نظامی میان ایالات متحده و منطقه تایوان است.

رئیس جمهور تایوان در مصاحبه با شبکه سی ان ان که امروز پخش شد، به حضور نظامیان آمریکایی در تایوان و آموزش نظامیان این جزیره اعتراف کرد و تأیید کرد که شماری از نظامیان آمریکایی در تایوان مستقر شده اند تا به نظامیان تایوانی آموزش بدهند.

شبکه سی جی تی ان در این خصوص گزارش کرد، وانگ ونبین سخنگوی وزارت امور خارجه چین در این خصوص در جمع خبرنگاران گفت که پکن مخالف هرگونه ارتباطات نظامی و رسمی بین تایوان و آمریکا است.

رئیس جمهور تایوان در مصاحبه خود در حالیکه حاضر به اشاره به تعداد دقیق نظامیان آمریکایی مستقر در تایوان نشد، گفت: به اندازه ای که مردم فکر می کنند، نیست. ما طیف وسیعی از همکاری با ایالات متحده با هدف افزایش توانمندی دفاعی خود را داریم.

اظهارات تسای اینگ ون در حالی مطرح شده است که پیش از این چندین رسانه تایوانی و بین المللی از جمله رویترز گزارش کرده بودند که آموزش نظامیان تایوان از طریق ارتش ایالات متحده منجر به تشدید بیشتر روابط آمریکا-چین می شود.

چیو کئو چنگ وزیر دفاع تایوان در پاسخ به سؤال خبرنگاران در ارتباط با جدیدترین اعتراف رئیس جمهور تایوان بدون آن که شرحی ارائه دهد، گفت تعاملات نظامی تایوان و آمریکا، تقریباً زیاد و بسیار مداوم است و مدت های زیادی است که در جریان بوده است.

ایالات متحده همچون اغلب کشورها، روابط دیپلماتیک رسمی با تایوان ندارد اما مهم ترین همپیمان بین المللی مهم و تأمین کننده اصلی سلاح های تایوان به شمار میرود.

تسای در این گفت وگو در اظهاراتی تحریک کننده گفت که تایوان کشوری مستقل است و به طور مداوم متعهد به دفاع از دموکراسی و آزادی خود شده است.

پکن، تایوان را بخشی از سرزمین چین می داند و تحرکات آمریکا و فروش سلاح به تایوان را نقض حاکمیت خود و مغایر با سیاست چین واحد ارزیابی می کند. با این حال آمریکا با اعزام ناو به تنگه تایوان و کمک نظامی به تایوان عملا در جهت حمایت از این جزیره است و پکن بارها به این مسئله اعتراض کرده است. این در حالی است که کشورهای عضو سازمان ملل متحد از جمله خود آمریکا، تایوان را به عنوان کشور مستقل به رسمیت نمی شناسند.

ص

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 5 آذر 1400 بروزرسانی: 5 آذر 1400 گردآورنده: gorganland.ir شناسه مطلب: 1376

به "پکن: شدیداً مخالف هرگونه ارتباطات نظامی تایوان و آمریکا هستیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پکن: شدیداً مخالف هرگونه ارتباطات نظامی تایوان و آمریکا هستیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید