پناهگاه جدیدبورس بازان

به گزارش مجله گرگانلند، خبرنگاران : دنیای اقتصاد در گزارشی به دلایل افزایش اقبال سهامداران به صندوق ها اشاره نموده است.

پناهگاه جدیدبورس بازان

به گزارش در بخشی از این گزاش آمده است: ارزش معاملات خرد سهام در روز شنبه برای دومین بار طی 15 ماه اخیر به کمتر از هزار میلیارد تومان رسید. این طور که به نظر می آید در واکنش به اوضاع نابسامان بازار سرمایه، ریسک گریزی افزایش یافته و بسیاری از فعالان خرد بازار به موازات خروج سرمایه خود از سهام به سمت صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله کوچ نموده اند. به موجب این رویداد همزمان با کاهش ارزش معاملات یادشده، میزان دادوستدها در صندوق ها افزایش یافته و در رویدادی کم سابقه به ارزش معاملات خرد نزدیک شده است.

رکوردشکنی معکوس ارزش معاملات در بازار سرمایه همچنان ادامه دارد. معاملات نخستین روز هفته در شرایطی سرانجام یافت که در آن ارزش معاملات خرد به 919 میلیارد تومان رسید. در این روز ارزش معاملات خرد برای اولین بار در 26 ماه گذشته به 254 میلیارد تومان بالغ شد که به نوبه خود رقمی بی سابقه است. در این شرایط تنها بخش بازار که توانسته صورت خود را با سیلی سرخ نگه دارد، صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله هستند که در روبروه با فرار سرمایه از سهام و ثبت همه روزه خالص خرید حقوقی چند صد میلیارد تومانی در این شرایط را تاب آورده اند و به طور میانگین ارزش معاملات آنها به رغم نداشتن رشدی معنا دار در چند ماه اخیر به سطح معاملات خرد نزدیک و نزدیک تر می گردد. معاملات روز شنبه در شرایطی سرانجام یافت که ارزش داد و ستد در نمادهای ETF یا همان صندوق های مورد بحث به حدود 733 میلیارد تومان رسید. این رقم تنها 20 درصد با ارزش معاملات خرد بازار اختلاف دارد.

در خبرنگاران ببینید:رکوردشکنی بورس در فرایند رکودی

پرسش های سخت بورسی

با ما چه می نمایند؟ این سوالی است که بسیاری از فعالان بازار سرمایه هر کدام به طرق مختلف و با ادبیاتی متفاوت در ماه های اخیر یا از خود پرسیده اند یا در گروه های تلگرامی و سایر بسترهای فضای مجازی به دنبال جواب آن گشته اند. بازار شایعات و برآورد نیز همچون گذشته داغ داغ است. اگر تا چند ماه قبل، یعنی زمانی که همچنان امید از بازار سهام نرفته بود از مردم عادی یا حتی کارشناسان بازار سوال می کردید که فردا اوضاع بازار چگونه است، همواره نظرات مختلفی در مورد رنگ تابلوی معاملات در روز یا روزهای آینده وجود داشت. این روزها اما نه خبری از خوش بینی هست و نه اگر کسی بگوید که بازار به زودی در فرایند صعودی قرار می گیرد کسی حرف او را جدی خواهد گرفت. عجیب هم نیست، هر چه باشد وقتی بازار در طول 15 روز معاملاتی تنها 2 روز با رشد شاخص روبرو شده، لاجرم راهی برای فعالان خود باقی نمی گذارد که نسبت به اوضاع آن در روزهای آینده خوش بین باشند؛ آن هم شاخصی که اصلا نماگری مناسب برای نشان دادن بازار نیست. این طور که به نظر می آید در حال حاضر نه امیدی به بهبود بازار است و نه اصلا انتظاری برای بهبود شرایط برای مردم منطقی به نظر می آید.

در انتهای این گزارش آمده است: بدون شک رسیدن ارزش معاملات خرد به ارزش معاملات صندوق های قابل معامله در شرایط عادی امری منفی نیست و حتی می توان گفت که در شرایط رونق بازار اگر شاهد ثبت چنین ارقامی بودیم چه بسا می شد گفت که بازار سرمایه در تحقق اشاعه و ترویج سرمایه گذاری غیر مستقیم قدمی بلند و رو به جلو برداشته است. اما در حال حاضر این طور که ارقام یاد شده نمایان می نمایند، رسیدن ارزش معاملات خرد به ارزش معاملات این صندوق ها که در شرایط عادی با اقبال معاملات خرد روبرو نمی شوند حکایت از تشدید ریسک گریزی در میان فعالان بازار و سپردن دارایی خود به موسساتی دارد که در شرایط بی تصمیمی و عدم اطمینان موجود بهترین گزینه برای مدیریت دارایی اشخاص در بورس هستند.

بالاخره طبیعی است در مالی که مرغ و روغن هم صف نشین های خود را دارد، آفت صف ها به جان بازار سرمایه هم بیفتد و در سایه مداخلات گاه و بیگاه و البته بیجای مدیران، جاده پر پیچ و خم ریسک پذیری در بازار سرمایه را به سمت رکود بیشتر هموار کند. در این شرایط ابدا دور از انتظار نخواهد بود که رکورد شکنی معکوس ارزش معاملات نیز بیش از گذشته ادامه دار باشد.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 22 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 22 اردیبهشت 1400 گردآورنده: gorganland.ir شناسه مطلب: 1108

به "پناهگاه جدیدبورس بازان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پناهگاه جدیدبورس بازان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید