دریاچه وان ، سرگرمی در بزرگترین دریاچه ترکیه

به گزارش مجله گرگانلند، آب این دریاچه به وسیله چشمه های کوچکی در کوه های اطرافش تامین می گردد. دریاچه وان یکی از بزرگ ترین دریاچه های محصور دنیاست که جریان آب از آن خارج نمی گردد. با آن که زمستان های دریاچه بسیار سرد و سخت است و دمای هوا بین -3 تا -30 درجه سانتی گراد تغییر می نماید، اما آب دریاچه وان بخاطر شوری بالایش هرگز یخ نمی زند. در ادامه، خبرنگاران تعدادی از زیباترین دیدنی هایی که در اطراف این دریاچه می توان یافت را به شما معرفی خواهد نمود.

دریاچه وان ، سرگرمی در بزرگترین دریاچه ترکیه

تماشای های دریاچه وان

سفر به وان | یک سفر ارزان و هیجان انگیز

دریاچه وان تنها یک دریاچه با فضای سبز و ساحل جنگلی نیست. در این منطقه علاوه بر اینکه از ساحل دریاچه و منطقه آبی لذت خواهید برد، می توانید جاذبه های دیگری را هم ببینید. به این ترتیب با یک تیر چند نشان را زده اید و از وقت خود در وان به خوبی استفاده نموده اید. ما لیستی از زیباترین جاذبه های منطقه را برایتان آورده ایم.

شهر اهلات ، جزیره تاریخی وان

شهر اهلات

این شهر در ساحل شمالی دریاچه و در فاصله 42 کیلومتری شمال شرقی شهر تاتوان قرار گرفته است که زمانی یک پل ارتباطی مهم بین شرق و غرب بوده است. امروزه بقایای مسجدها، مقبره ها و قلعه های سلجوقی و عثمانی، آثار تماشای اصلی این شهر فراموش شده را تشکیل می دهند. بخشی از معروفیت شهر اهلات به خاطر قبرستان مشهور قرون وسطایی و مجموعه تماشای مقبره های تاریخی اش است. یک موزه کوچک در ناحیه تاریخی اسپراولینگ مجموعه ای از آثار فلزی و سفالی اورارتیانی را به نمایش می گذارد.

جزیره آختامار ، متروک شگفت انگیز

جزیره آختامار

جزیره ای غیر مسکونی، آرام و ساکت که پوشیده از درختان زیتون و بادام وحشی است. در جزیره آختامار بقایای صومعه ای مسیحی بنام صلیب مقدس قرار گرفته است که در سال 921 میلادی ساخته شده است. این بنا در ابتدا بخشی از یک کاخ بوده، اما بعدها به صومعه تبدیل شده که اصلی ترین جاذبه تماشای جزیره را شکل می دهد. حکاکی های فوق العاده ای که براساس داستان های کتاب مقدس بر روی بدنه خارجی کلیسا اجرا شده آن را به یکی از فریبنده ترین نقاط تماشای ترکیه تبدیل نموده است. این کلیسا در زمان جنگ جهانی اول هم فعالیت می کرد و از سال 2010 نیز مراسم مذهبی به طور سالانه در آن اجرا می شود.

دسترسی به جزیره آکتامار

تعدادی کافه و سوغاتی فروشی در جزیره وجود دارد و چند خلیج کوچک هم شنا در این دریاچه قلیایی را برای بازتماشامایندگان ممکن می نمایند. شما می توانید با اتومبیل شخصی یا مینی بوس از شهر وان خودتان را به محل قایق های دریاچه برسانید. شهر وان تا این محل 32 کیلومتر فاصله دارد و سفر با قایق ها هم تا جزیره حدود 20 دقیقه طول می کشد. هزینه قایق برای هر نفر 15 لیر است و تا ساعت 6 عصر به طور ساعتی سمت خشکی حرکت می نمایند.

دریاچه وان ، دریاچه بزرگ ترکیه

جزیره آختامار | بزرگ ترین جزیره دریاچه وانوان بزرگ ترین و غیرمعمول ترین دریاچه ترکیه است. این پهنه آبی با انفجار قله یک آتشفشان و مسدود شدن جهت یک رودخانه بوجود آمده و امروزه به وسیله کوه های آتشفشانی اطرافش محصور شده است. آب دریاچه وان به خاطر آن که به طور طبیعی خارج نمی شود، شدیدا قلیایی شده و نمک های سولفید و سایر نمک های معدنی آن مقدار شوری آبش را به شش برابر آب اقیانوس رسانده اند. تنها جاندار آبی دریاچه نوعی ماهی کپور است که در محیط نمکی دریاچه قادر به زندگیست. کشتی هایی به طور مرتب روزانه بین شهر وان و تاتوان حرکت می نمایند، جهتی که حدود 4 ساعت به طول می انجامد و تنها 10 لیر هزینه دارد.

تجربه آرامش در دریاچه وان

ورزش های آبی دریاچه محدود است و سواحل اندکی در کرانه های صخره ای آن وجود دارد. شنا در آب های آرام دریاچه بسیار لذت بخش است، اما مراقب باشید وارد دهانتان نشود چون واقعا بد مزه است. جزیره آکدامار مقصدی عالی برای سفری یک روزه به داخل دریاچه است. علاوه بر این، یک کمپ تفریحی هم در شمال شرق دریاچه و در نزدیکی دهکده چلپان قرار گرفته است که نوشیدنی های غیرالکلی، غذاهای کبابی، تخت های حمام آفتاب و اتاق هایی معمولی در اختیار مسافرین قرار می دهد.

کوه نمرود ، عجیب ترین جاذبه وان

کوه نمرودمجموعه دریاچه های آتشفشانی نمرود در نزدیکی دریاچه وان قرار گرفته اند. جاده ای از شهر تاتوان به بالای ارتفاع سه هزار متری دهانه این قله آتشفشانی وجود دارد. دریاچه کوچک تر این مجموعه دارای آب معدنی گرم بوده و آب دریاچه های بزرگتر سردتر است. در نزدیکی دریاچه ها چایخانه های کوچکی قرار دارند. داخل دهانه آتشفشان زیست بوم خاص خودش را داراست که دنیایی عجیب را شکل داده و حسی خاص به بازتماشامایندگان منتقل می نماید. درختان دهانه آتشفشان کوتاه هستند و بوته های عجیب و غریب آن جا را پوشانده است. پرندگان و لاک پشت ها در این ناحیه فراوانند و نسیمی خنک همواره درحال وزیدن است.

جهت دسترسی به کوه نمرود

راه دسترسی به درون آتشفشان تنها بعد از آب شدن برف ها در ماه می یا ژوئن باز می شود و با آغاز فصل زمستان در ماه نوامبر مجددا دسترسی به آن ناممکن می شود. در فصل زمستان می توان از پیست اسکی واقع در میانه راه کوه تماشا کرد و با تله سیژ خود را به قله کوه رساند.

جزیره چارپاناک ، جزیره ی نقلی وان

چارپاناک

علاوه بر جزیره آختامار چندین جزیره کوچک دیگر هم در دریاچه وان وجود دارند که در آن ها کلیسای ارمنی ساخته شده است. این جزیره ها به زیبایی آختامار نیستند و در میانشان چارپاناک جذابترین است. این جزیره در شمال شهر وان قرار گرفته است و اغلب در سفر به جزیره ادیر به آن جا هم می فرایند. اگر پول و زمان کافی داشته باشید می توانید با کرایه قایق به گشت وگذار در جزیره چارپاناک بروید که بخاطر کوچک بودنش حسی جالب دارد. هزینه کرایه قایق حدود 150 تا 250 لیر است.

کاووس تپه و قلعه هوساپ

قلعه هوساپ

در کیلومتر 35 جاده شهر وان به هاکاری با تابلوی جهت کاووس تپه برخواهید خورد که در سمت راستتان قرار گرفته است. در کاووس تپه می توانید بقایای سنگی قلعه اورارتوری که قدمتش به قرن هشتم پیش از میلاد باز می شود را ببینید. اگر در همان جاده 15 کیلومتر دیگر به سمت جنوب شرق رانندگی کنید به قلعه هوساپ خواهید رسید. این قلعه در سال 1643 به وسیله حاکم محلی ساری سلیمان بی احداث شده و در آن از کاروان های مهمان محافظت می شد. این قلعه دارای یک کاخ، تعدادی مسجد، حمام و سیاه چال است. در اصلی قلعه هوساپ با شیرهایی سنگی و کتیبه ای به زبان فارسی تزیین شده که قدرت حاکم را نشان می دهد.

رستوران های دریاچه وان

لذت غذاخوردن در رستوران های وان را تجربه کنید

یکی از مهم ترین بخش ها در هر سفر انتخاب رستوران برای صرف غذا است. در اطراف دریاچه وان نیز رستوران های زیادی قرار گرفته که پذیرای گردشگران هستند. در ادامه مطلب لیستی از برترین انتخاب ها برای صرف غذا را به شما معرفی خواهیم کرد.

رستوران بزرگ دنیز

یک ساحل زیبا و پر از قلوه سنگ که میز و جایگاه های پلاستکی در آن گذاشته شده و جایی مناسب برای خوردن ناهار یا شام بعد از بازدید از جزیره آکدامار است. منوی این رستوران شامل غذاهای محلی مانند انواع کباب ها وماهی قزل آلای کباب شده در ظرفی سفالی است که بسیار لذیذ هستند. شما می توانید در ساحل رستوران آب تنی کنید و بعد با دوش های آب خودتان را بشویید. اگر خیلی خوش شانس باشید گربه رستوران که یک چشم زرد و یک چشم آبی دارد را نیز خواهید دید.

رستوران کاروانسرا

این رستوران جایی محبوب برای خوردن کباب است که در بالای پلکانی عجیب و غریب در غرب قلعه کامحوریت قرار گرفته است. انواع مختلفی از کباب های معمولی را می توان در منوی رستوران یافت اما بعضی از آن ها مانند کاشارلی سارما بیتی که از گوشت و پنیر در سس گوجه تهیه می شود، غیرمعمول هستند.

تامارا اوجاق باشی

لذت کباب انتخابی خود را در تامارا اوجاق باشی تجربه کنید

بخش جالب و هیجان انگیز این رستوران که در هتل تامارا قرار گرفته است آن است که نیمی از میزهایش به اجاق مجهزند که می توانید گوشت و کباب خودتان را بر رویش کباب کنید. اگر علاقه ای به این کار ندارید امکان نشستن بر روی میزهای بالکن هم وجود دارد که در آن جا کباب را پخته و برایتان سرو می نمایند. علاوه بر کباب تعداد نسبتا زیادی خوراکی هم وجود که به عنوان پیش غذا سرو می شود.

بسی

رستوران های وان در سال های اخیر با ورود تعدادی رستوران کلاسیک دچار تغییر شده اند. رستوران بسی که در طبقه دوم یک مرکز خرید قرار گرفته است یکی از پیشروترین رستوران های نوین است که محیطی خارج از خیابان های شلوغ شهر، با نوری کم و دیوارهایی به رنگ زرد و موسیقی کلاسیک دارد. از جمله غذاهای ویژه رستوران می توان گوشت گوساله، مرغ یا ماهی قزل آلای کباب شده در ظروف سفالی را نام برد. یکی دیگر از غذاهای لذیذ بسی، کباب علی نازیک است که در سسی تهیه شده از ماست، سیر و بادمجان کبابی سرو می شود.

ساچی بیاز

عطر و طعم غذاهای وان کم نظیر است

یکی دیگر از رستوران های تازه و امروزی وان است که در محیطی بسیار شیک انواع مختلف کباب را سرو می نماید. میزهای اتاق غذاخوری طبقه بالای رستوران با پارچه های شیک پوشیده شده اند و جایگاه هایی از چوپ تیره دارند. پیشخدمت ها همگی لباس سفید و کراوات مشکی به تن دارند و به نظر می رسد همواره آماده آوردن نان داغ بیشتری به میز شما هستند. طبقه پایین مغازه شیرینی فروشی رستوران است که انواع بستنی و باقلوا را می فروشد.

اقامت اطراف دریاچه وان

اقامت در اطراف دریاچه یکی از لذت بخش ترین قسمت های سفر شما خواهد بود. تجربه ماندن در محیط آرام و زیبای دریاچه می تواند حس آرامش را در شما ایجاد کند. فقط کافی است در انتخاب محل اقامت خود دقت کنید.

مریت شاهمران

هتل آرام و زیبای مریت شاهمران

این هتل آرام و زیبا در 12 کیلومتری غرب شهر و در کنار دریاچه وان قرار گرفته است. حتما یکی از اتاق های کنار دریاچه را رزرو کنید تا چشم انداز ای شگفت انگیز از دریاچه و کوه ها داشته باشید. تمامی اتاق ها بزرگ هستند و تخت خواب هایی خوب، دکوراسیونی زیبا و دوش های حمام عالی درونشان تعبیه شده است. رستوران هتل نیز بر روی بالکن قرار گرفته است و از آن می توان نمایی حیرت انگیز از دریاچه را دید. شما می توانید حین خوردن غذایی لذیذ یا نوشیدنی خود، از تماشای برخورد امواج دریاچه به ساحل سنگی هنگام غروب خورشید لذت ببرید. درست در بیرون از هتل یک موج شکن سنگی برای آب تنی وجود دارد.

هتل تامار

امکانات خوب، اتاق های بزرگ و داشتن دکوراسیونی بی نظیر هتل تامارا را به جایی عالی برای اقامت تبدیل می نماید. تمامی اتاق های هتل به تجهیزات مدرن مجهز شده اند. برترین اتاق های هتل در بخش تازه مجموعه و در کنار خیابان قرار دارند. تاجران ترک زیادی مهمان این هتل هستند، اما گردشگران بسیاری نیز به این هتل می آیند. رستوران هتل که می توان بر روی اجاق هایش غذای خود را کباب کرد و بار هتل که به سبک بارهای انگلیسی طراحی شده بسیار عالی هستند.

هتل بزرگ اورارتو

در وان می توانید هتل های مناسبی پیدا کنید | این عکس مربوط به هتل اورارتو نیستاین مجموعه اقامتی سعی نموده که با استفاده از ویژگی های هنری اورارتویی بر روی دیوارهای هتل و روتختی های طلایی، استفاده از کاغذ دیواری هایی با طرح گل در اتاق های میهمان کوچک اما دلپذیرش، محیطی باشکوه پدید بیاورد. بعضی از اتاق های هتل رو به خیابان شلوغ هستند، پس اتاق های پشتی هتل را رزرو کنید و مراقب باشید پنجره آن ها به دیوار آجری باز نشود. کافه قنادی هتل، کیک و شیرینی های ترکیه ای دارد و محلی محبوب برای قرار دیدار است. کارکنان هتل می توانند برایتان تورهایی در نواحی اطراف ترتیب دهند.

بگرد، بخند، زندگی کن

منبع:سـفـرزون

منبع: دیجیاتور
انتشار: 13 مرداد 1401 بروزرسانی: 13 مرداد 1401 گردآورنده: gorganland.ir شناسه مطلب: 1615

به "دریاچه وان ، سرگرمی در بزرگترین دریاچه ترکیه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دریاچه وان ، سرگرمی در بزرگترین دریاچه ترکیه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید