واردات برنج ممنوع شد

به گزارش مجله گرگانلند، ممنوعیت فصلی واردات برنج از امروز همزمان با اول مردادماه شروع شده و تا انتها آبان ماه، گمرک مجاز به ترخیص برنج های وارداتی نیست مگر طبق شرایط مشخص شده.

واردات برنج ممنوع شد

به گزارش ایسنا، بر اساس آنچه در کتاب مقررات صادرات و واردات معین شده است هر ساله جهت حمایت از محصول داخل، از ابتدای مرداد تا سرانجام آبان ماه، ممنوعیت فصلی واردات برنج اعمال و بعد از چهار ماه لغو می گردد، در این فاصله ترخیص آن از گمرک ممنوع است.

اما برای امسال درخواست هایی از سویی انجمن واردکنندگان برنج برای لغو ممنوعیت مطرح بود و حتی در جلسه ستاد تنظیم بازار هم مورد آنالیز نهاده شد، ولی به طور کلی لغو نشد.

این در حالی است که طبق ابلاغیه وزارت صمت به گمرک ایران، مقرر شد که ممنوعیت فصلی واردات برنج از ابتدای مردادماه اعمال گردد، ولی صرفا آن بخش از محموله های برنج وارداتی که قبل از 31 تیرماه دارای اعلامیه ورود و قبض انبار هستند مشروط به این که دارای ثبت سفارش باشند، امکان ترخیص خواهند داشتند.

با این وجود طی روز های اخیر اعلام شد که حدود 10 کشتی حاوی برنج از مبدا بارگیری و در راستا ایران قرار دارند که عمده آن ها بعد از 31 تیرماه به بنادر رسیده و در این حالت تاریخ ورود بعد از آغاز ممنوعیت بوده و دیگر امکان ترخیص نخواهند داشت، از این جهت با توجه به احتیاج داخل و ذخائر فعلی، رایزنی هایی بین گمرک و وزارت صمت جهت به تعویق انداختن یک ماهه ممنوعیت فصلی صورت گرفت، ولی ظاهرا آنالیز مجدد در ستاد تنظیم بازار به نتیجه نرسیده است.

طبق آخرین آمار گمرک ایران، در امسال و تا نیمه تیرماه فقط 86.3 هزار تن به ارزش 78.1 میلیون دلار برنج وارد و از گمرک ترخیص شده است. در حالی که در مدت مشابه سال قبل اندازه برنج چندین برابر بوده است؛ به طوری که 227.6 هزار تن به ارزش 249.1 میلیون دلار وارد کشور شده بود. بر این اساس واردات برنج در امسال از نظر وزنی 69 درصد و ارزش هم به همین اندازه کاهش داشته است.

بعلاوه اندازه برنج وارداتی موجود در گمرک و بنادر به حدود 37.1 هزار تن می رسد و تا نیمه تیرماه، فقط یک شناور با حدود 15.1 تن برنج وارداتی در حال تخلیه این کالا در بندر چابهار بوده است.

منبع: فرارو
انتشار: 11 مرداد 1400 بروزرسانی: 11 مرداد 1400 گردآورنده: gorganland.ir شناسه مطلب: 1246

به "واردات برنج ممنوع شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واردات برنج ممنوع شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید