نیایشگاه پیر سبز چک چک کجاست؟

به گزارش مجله گرگانلند، زمان بازدید از چک چک یزد چه وقت است؟

یکی از پربازدیدترین تاریخ ها برای نیایشگاه پیر سبز چک چک در خرداد ماه است. زرتشتیان هر ساله از روز 24 خرداد به مدت چهار روز در این زیارتگاه دور هم جمع شده و به نیایش می پردازند. هر سال همزمان با جشن مهرگان در این زیارتگاه جشن برگزار می گردد و زرتشتیان بسیاری در این مکان گرد هم می آیند. هر سال، زرتشتیان تمام جهان، بین چهاردهم تا هجدهم ژوئن برای انجام مراسم مذهبی در اینجا جمع می شوند. از مراسم ویژه این مکان می توان به خواندن اوستا و نیایش اهورامزدا، پختن نوعی آش و غذاهای دیگر برای نذورات و دستگیری از مستمندان اشاره نمود.

نیایشگاه پیر سبز چک چک کجاست؟

علت انتخاب چک چک بر روی نام این زیارتگاه چیست؟

گفته می گردد نام چک چک یا چک چکو از صدای قطره های آبی گرفته شده که از صخره ای می چکد و اکنون به درون یک منبع ذخیره راهنمایی می گردد.

امکانات رفاهی پیر سبز چک چک برای سفر چطور است؟

نیایشگاه پیر سبز امکانات رفاهی مانند برق، آب آشامیدنی و تعدادی اتاق دارد که برای استراحت ساخته شده که به آن ها خیله می گویند. در داخل یکی از اتاق ها چاهی به ژرفای بیش از 50 متر وجود دارد که زرتشتیان به نیت برآورده شدن حاجتشان، نخی را بر دور طناب این چاه گره می زنند. جهت منتهی به زیارتگاه 360 پله دارد که برای رسیدن به زیارتگاه باید طی کنید.

داستان ساخته شدن پیر سبز چک چک چیست؟

بر اساس باورهای مردم، این مکان مقدس صندلی پنهان شدن حیات بانو یا نیک بانو، یکی از شاه دخت های ساسانی است که در هنگام حمله تازیان به این مکان گریخته و پناه گرفته بود و بعدها چوپانی او را در خواب می بیند و نیک بانو به او می فرماید تا بنای پیر سبز را بنیان گذارد. در این نیایشگاه درخت کهن سالی وجود دارد که به باور زرتشتیان، این درخت عصای نیک بانو دختر یزدگرد آخرین پادشاه ساسانی است که پس از فرورفتن در زمین به درخت بزرگی تبدیل شده است. یکی از کنیزان نیک بانو به نام گوهر بانو (مروارید) نیز در چند کیلومتری وی مدفون است که با نام پیر هریشت معروف است.

با مراجعه به نقشه زیر می توانید از آدرس دقیق چک چک یزد آگاه شوید:

منبع: دالاهو
انتشار: 14 فروردین 1400 بروزرسانی: 14 فروردین 1400 گردآورنده: gorganland.ir شناسه مطلب: 1035

به "نیایشگاه پیر سبز چک چک کجاست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نیایشگاه پیر سبز چک چک کجاست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید