مصرف دوز بالای اُمگا3 موجب کاهش علائم ام اس می گردد

به گزارش مجله گرگانلند، آن ها دریافتند که دوز های بالاتر اُمگا 3 آغاز بیماری ام اس را به تعویق می اندازند، فواصل زمانی عود بیماری را افزایش می دهد و شدت علائم را کاهش می دهد.

مصرف دوز بالای اُمگا3 موجب کاهش علائم ام اس می گردد

بیماری ام اس، یک بیماری مزمن است که در آن سیستم ایمنی بدن به لایه چربی که اطراف اعصاب میلین را می پوشاند، حمله می نماید. این رویداد به نوبه خود توانایی اعصاب در حمل سیگنال را کاهش می دهد.

علائم MS شامل مسائل بینایی، لرزش و تغییرات عاطفی است. در حالی که دلیل این بیماری ممکن است در بیماران متفاوت باشد، تصور می گردد که از پاسخ التهابی ناشی می گردد.

در حالی که ارتباطی بین مصرف اسید های چرب اُمگا 3 و بهبود کیفیت زندگی در بیماران مبتلا به MS وجود دارد، مکانیسم های اساسی ناشناخته هستند.

بعضی از مطالعات نشان می دهد که رژیم های غذایی سرشار از اسید های چرب اُمگا 3 با نرخ پایین تر ابتلاء به MS مرتبط هستند و دارای خواص سلامت ضد التهابی و عصبی مفید هستند.

اخیراً، محققان آنالیز کردند که چگونه مصرف اسید های چرب امگا 3 پاسخ التهابی در موش ها را کاهش می دهد.

آن ها دریافتند که Docosahexaoyl اتانول آمید (DHEA)، یک ترکیب لیپید حاصل از اسید Docosahexaenoic موجود در روغن ماهی، ممکن است پاسخ سلول T ایمنی را کاهش داده و در نتیجه التهاب مربوط به ام اس را کاهش دهد.

برای آغاز، محققان آنالیز کردند که چگونه DHEA بر پاسخ سلول T در سلول های جدا شده از موش ها تأثیر می گذارد. آن ها دریافتند که DHEA هنگام مصرف با دوز بالا، نشانگر های التهابی را کاهش می دهد. DHEA بعلاوه درصد سلول های T بیماری زا را کاهش داد.

در مرحله بعد، محققان آنالیز کردند که آیا پیشرفت بیماری ام اس بر سطح DHEA در موش ها تأثیر می گذارد یا خیر. آن ها دریافتند که در طول پیشرفت بیماری ام اس، سطح DHEA در نخاع و طحال فرق دارد، اما در مغز نه.

با انجام آزمایشات بیشتر، آن ها دریافتند موش هایی که با DHEA تحت درمان قرار می گیرند، نشانگر های التهابی کمتری نسبت به گروه کنترل دارند.

نتایج نشان می دهد که DHEA به احتمال زیاد التهاب را کاهش می دهد و در نتیجه علائم ام اس با کاهش تعداد سلول های T بیماری زا در سیستم عصبی، کاهش می یابد.

محققان نتیجه گرفتند که DHEA ممکن است شدت بیماری ام اس را کاهش دهد و بنابراین ممکن است به رژیم های غذایی اضافه گردد تا بتواند درمان های موجود را برای این بیماری تکمیل کند.

منبع: فرارو
انتشار: 22 اسفند 1401 بروزرسانی: 22 اسفند 1401 گردآورنده: gorganland.ir شناسه مطلب: 1724

به "مصرف دوز بالای اُمگا3 موجب کاهش علائم ام اس می گردد" امتیاز دهید

2 کاربر به "مصرف دوز بالای اُمگا3 موجب کاهش علائم ام اس می گردد" امتیاز داده اند | 1 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مصرف دوز بالای اُمگا3 موجب کاهش علائم ام اس می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید