ماهی میل کنید تا افسرده نشوید

به گزارش مجله گرگانلند، تحقیقات نشان داده، ریسک ابتلا به افسردگی در میان افرادی که در رژیم غذایی خود بیشتر از ماهی استفاده می نمایند نسبت به سایرین کمتر است.

ماهی میل کنید تا افسرده نشوید

150 هزار و 278 نفر در 26 تحقیق در این زمینه شرکت کردند تا ارتباط میان افسردگی و مصرف ماهی تعیین گردد. 10 مورد از این مطالعات در اروپا، 7 مورد در آمریکای شمالی و بقیه در آسیاَ اقیانوسیه و آمریکای جنوبی انجام شد. تحقیقاتی که در اروپا انجام گرفت، نشان داد مردمی که ماهی بیشتری مصرف می نمایند 17 درصد نسبت به سایرین، کمتر دچار افسردگی می شوند. بنابراین مصرف بیشتر ماهی با کاهش خطر افسردگی ارتباط مستقیم دارد. این تحقیقات بر اساس جنسیت اجرا شده و نشان داده مردانی که بیشتر ماهی می خورند، نسبت به کسانی که میزان کمتری ماهی مصرف می نمایند 20 درصد کمتر دچار افسردگی می شوند. اما این موضوع درباره زنان 16 درصد برآورد شده؛ یعنی زنانی که ماهی بیشتری می خورند خطر ابتلا به افسردگی در میان آنها 16 درصد کمتر از سایرین است. اگرچه تحقیقاتی درباره ارتباط میان مصرف ماهی و کاهش خطر افسردگی اجرا شده و محققان به نتایجی دست یافته اند اما این تحقیقات در اروپا اجرا شده و دیگر قاره ها را شامل نمی گردد. در پی این مطالعات از مردم خواسته شد که ماهی بیشتری مصرف نمایند، با این حال هنوز به شکل کاملا دقیقی ارتباط میان مصرف ماهی و خطر ابتلا به افسردگی تعیین نشده است. همچنین محققان اطلاعاتی درباره نوع ماهی که مردم در طول این تحقیقات مصرف نموده اند ندارند. به گفته محققان، مطالعات بیشتری احتیاج است تا ارتباط منطقی میان خطر ابتلا به افسردگی و مصرف گونه و نوع ماهی توسط افراد پیدا نمایند. هنوز تعیین نیست که چرا مصرف بیشتر ماهی ممکن است خطر ابتلا به افسردگی را کاهش می دهد اما مکانیزم هایی وجود دارد که ممکن است در این زمینه موثر باشد. برای مثال، تحقیقات قبلی نشان داده که اسیدهای چرب امگا 3 در ماهی می تواند ساختار غشای سلول های مغز را تغییر دهد. به گفته این پژوهشگران، اسیدهای چرب در ماهی باعث تغییر فعالیت دوپامین و سروتونین گردد که تصور می گردد در افسردگی نقش داشته باشد. با این حال می توان چنین متصور شد، کسانی که بیشتر ماهی مصرف می نمایند عموما سالم تر هستند. محققان می گویند:

مصرف ماهی بیشتر به معنای یک رژیم غذایی سالم و تغذیه بهتر است و این موضوع می تواند به کاهش خطر ابتلا به افسردگی یاری کند.منبع: livescienceمنبع: کجارو
انتشار: 28 اسفند 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: gorganland.ir شناسه مطلب: 256

به "ماهی میل کنید تا افسرده نشوید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ماهی میل کنید تا افسرده نشوید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید