فضای مناسب برای سرمایه گذاری بخش خصوصی در صنعت برق وجود ندارد

به گزارش مجله گرگانلند، خبرنگاران/خراسان رضوی رئیس کمیسیون انرژی اتاق بازرگانی مشهد با اشاره به اینکه جریان ماینرها نمی تواند منجر به کمبود 5000 مگاواتی برق گردد، گفت: متاسفانه عدم پرداخت مطالبات این صنعت، پیمانکاران صنعت برق را ضعیف و ورشکسته نموده است و فضای مناسب برای سرمایه گذاری بخش خصوصی در صنعت برق ایجاد نشده است که نتیجه این موارد مواجهه ما با کمبود برق هنگفت در طی دوسال اخیر است.

فضای مناسب برای سرمایه گذاری بخش خصوصی در صنعت برق وجود ندارد

با ما همراه باشید و درباره وبلاگ دیزل بیشتر بدانید.

محسن خوشحال در گفت وگو با خبرنگاران در مورد ضرورت توجه به سرمایه گذاری در حوزه انرژی های تجدید پذیر اظهار کرد: این که صنعت برق ما چگونه به وضع کنونی رسیده است، مطلب جدیدی نیست و سال ها است که متخصصان و دلسوزان صنعت برق نسبت به این موضوع هشدار داده اند، ولی متاسفانه گوش شنوایی نبوده است.

وی ادامه داد: ما مقداری ذخیره برق داشتیم که میان فراوری برق با میزان مصرف فاصله وجود داشت، با گذشت زمان فاصله بین این دو کاهش یافت و متاسفانه اکنون با کمبود وحشتناک برق روبرو هستیم. اگر کوچکترین اتفاقی در شرایط شبکه فراوری و یا دمای هوا پیش بیاید، این کمبود به شدت نمود پیدا خواهد نمود.

رئیس کمیسیون انرژی اتاق بازرگانی مشهد همچنین اضافه نمود: خراسان رضوی حدود 5400 مگاوات ظرفیت فراوری برق دارد، اما میزان مصرف استان در پیک بار بیشتر از این مقدار است. بخشی از برق مورد احتیاج به وسیله روش های خاصی که در صنعت برق به کار برده می گردد استفاده شده که البته روش های فنی و اصولی نیستند اما استفاده از این روش ها در کشور مرسوم است. درصد دیگر از برق مورد احتیاج را با خاموشی هایی که به صنایع تحمیل می نمایند تامین نموده و درصدهای دیگری نیز به وسیله خاموشی در سطح شهر تامین می گردد.

کمتر از 4 درصد از فراوری برق در خراسان رضوی به وسیله انرژی های تجدید پذیر صورت می گیرد

خوشحال با اشاره به عدم تاسیس نیروگاه های جدید در کشور اعلام کرد: در طی چند سال اخیر پیروز به تاسیس هیچ نیروگاه بزرگی نشده ایم. در سال 1352 نیروگاه مشهد تاسیس و سپس در سال 1362 نیروگاه طوس به عنوان یک نیروگاه 600 مگاواتی ایجاد شد.اگرچه بعد از این نیروگاه های متعدد دیگری را تاسیس نموده ایم اما در چند سال اخیر هیچ سرمایه گذاری جدی در این زمینه انجام داده نشده است. فراوری برق در خراسان رضوی با آماری کمتر از 4 درصد به وسیله انرژی های تجدید پذیر و نیروگاه های فراوری پراکنده رخ می دهد.

وی اضافه نمود : متاسفانه سال جاری مصرف برق مردم نسبت به سال های گذشته به شدت افزایش پیدا نموده و از طرفی فراوری نیروگاه های آبی نیز کمتر شده است. چنین ظرفیتی برای فراوری ایجاد نشده و برای بهبود این شرایط هیچ روش نوینی درنظر گرفته نشده است.

رئیس کمیسیون انرژی اتاق بازرگانی مشهد با بیان این که ماینرها تنها عامل موثر در پیدایش شرایط کنونی صنعت برق نیستند، گفت: مسئله ای که مطرح است این است که چرا مسئولان در وزارت نیرو، به عدم سرمایه گذاری ها در این صنعت و یا بدهی های فراوان صنعت برق توجه نمی نمایند و به جای آن بر مسئله ای که آنقدرها واقعیت ندارد مانور می دهند؟ جریان ماینرها نمی تواند منجر به کمبود 5000 مگاواتی صنعت برق گردد. متاسفانه در طی سال های گذشته تخصیص مناسب برای صنعت برق وجود نداشته است و عدم پرداخت مطالبات این صنعت،پیمانکاران صنعت برق را ضعیف و ورشکسته نموده است. فضای مناسب سرمایه گذاری بخش خصوصی در صنعت برق ایجاد نشده است و هیچ سرمایه گذاری قابل توجهی نیز از جانب دولت در این زمینه رخ نداده است، نتیجه این موارد روبروه ما با کمبود برق هنگفت در طی دوسال اخیر است. اما در دوسال اخیر با توجه به این که شرایط مناسب تر بود خاموشی نداشته ایم. ولی سال جاری از اردیبهشت ماه خاموشی ها را اعمال نموده اند و تا تیرماه و مردادماه وضع بدتری را نیز خواهیم داشت.

خوشحال در ارتباط با عدم رغبت سرمایه گذاران برای فعالیت در زمینه صنعت برق گفت: در یک شهرک صنعتی افراد زیادی مایل به سرمایه گذاری هستند تا محصولی را فراوری و با وجود مشتری های متغیر و ناشناخته به بازار بفروشند و سود کسب نمایند. اما در همان شهرک صنعتی، کسی حاضر نیست برای صنعت برق سرمایه گذاری نموده و آن را به دولت و یا یک مشتری ثابت بفروشد. اگر کمی تامل کنیم قطعا متوجه خواهیم شد که چرا نتوانسته ایم جذابیت های لازم برای سرمایه گذاری در این صنعت با مشتری ثابت را ایجاد کنیم. بحث مهمی که تمامی دلسوزان صنعت برق اظهار نموده اند این است که اقتصاد صنعت برق و انرژی کشور باید اصلاح گردد. قیمت واقعی برق و سوخت باید اعمال گردد. این که چگونه مردم با این قیمت های واقعی روبرو شوند بحث دیگری دارد.

وی افزود: اگر اقتصاد صنعت برق تغییر نموده و با مقادیر واقعی روبه رو گردد، قطعا سرمایه گذاری در این زمینه رخ خواهد داد. عدم جذابیت سرمایه گذاری بخش خصوصی در صنعت برق به عواملی همچون عدم پرداخت های فراورینمایندگان برق مرتبط است و این مسئله استقبال سرمایه گذاران را کم نموده است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 19 تیر 1400 بروزرسانی: 19 تیر 1400 گردآورنده: gorganland.ir شناسه مطلب: 1203

به "فضای مناسب برای سرمایه گذاری بخش خصوصی در صنعت برق وجود ندارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فضای مناسب برای سرمایه گذاری بخش خصوصی در صنعت برق وجود ندارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید