شناسایی اولین دوزیست دنیا با نیش سمی

به گزارش مجله گرگانلند، محققان از شناسایی نوعی کورسمندر عجیب خبر داده اند که اولین دوزیست شناسایی شده در دنیا با نیش سمی است.

شناسایی اولین دوزیست دنیا با نیش سمی

به گزارش خبرنگار گروه علمی و دانشگاهی خبرنگاران به نقل از نیواطلس، دانشمندان از سال ها قبل در حال آنالیز این موضوع بوده اند که آیا خزندگانی به جز مارها دارای نیش های سمی هستند یا خیر. یک مطالعه جدید نشان می دهد که نوع خاصی از کورسمندرها چنین قابلیتی دارند.

کورسمندر دوزیستی بدون اندام و مارمانند است که بیشتر در زیرزمین زندگی می نماید و بخش عمده این جانوران در مناطق گرمسیری آمریکای مرکزی و جنوبی، آفریقا، جنوب آسیا زندگی می نمایند. خوراک آن ها کرم خاکی و جانوران کوچک زیر زمین است.

آنالیز ها نشان می دهد حداقل یک گونه از کورسمندرها دارای نیش سمی هستند. این گونه که در بخش هایی از آفریقا، آسیا و آمریکا زندگی می نماید، شباهت زیادی به بعضی انواع مارها یا کرم های عظیم دارد. این کور سمندر با نام علمی Siphonops annulatus از سم خود به عنوان ابزاری دفاعی استفاده می نماید تا مهاجمان را دفع نموده و بترساند.

پژوهش های محققان برزیلی نشان می دهد غدد ریز حاوی مایعات سمی در فک های فوقانی و تحتانی این کورسمندر وجود دارد و مجاری راهنمایی نماینده آنها دندان های این حیوان امتداد می یابد.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 12 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: gorganland.ir شناسه مطلب: 608

به "شناسایی اولین دوزیست دنیا با نیش سمی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شناسایی اولین دوزیست دنیا با نیش سمی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید