شخصیت دلفین ها، شبیه انسان است

به گزارش مجله گرگانلند، استدلال ما این بود که اگر عاملی، چون هوش و زندگی گروهی در شخصیت انسان نقش دارند، دلفین ها هم باید ویژگی های شخصیتی مشابه نخستی سانان داشته باشند.

شخصیت دلفین ها، شبیه انسان است

روشن است که دلفین ها مانند انسان باهوش و اجتماعی اند

پژوهش ها نشان می دهند که دلفین ها ویژگی های شخصیتی مشابه انسان ها و نخستی سانان دارند، گرچه در محیط کاملا متفاوتی تحول پیدا کرده اند.

این پروژه که 134 دلفین پوزه دراز محبوس در سراسر جهان را بررسی کرده است، به دانشمندان کمک می کند که بفهمند چطور ویژگی های شخصیتی انسان به طور مستقل تحول یافته است.

این پژوهش نشان می دهد که ویژگی های شخصیتی مشترک میان انسان ها و دلفین ها، به خصوص شامل کنجکاوی و خوی اجتماعی است. دلفین ها در محیطی کاملا متفاوت از نخستی سانان و آخرین نیای مشترکشان در حدود 95 میلیون سال پیش تحول یافتند.

بلیک مورتون، نویسنده اصلی این پژوهش، گفت: دلفین ها مانند نخستی سانان مغز هایی دارند که بسیار بزرگ تر از اندازه ای است که بدنشان برای کارکرد معمولی نیاز دارد. این اضافه وزن مغز، اساسا آن ها را هوشمندتر می کند و گونه های هوشمندتر، اغلب خیلی کنجکاوند.

دکتر مورتون که استاد روان شناسی دانشگاه هال است، به آسوشیتدپرس گفت که گروه او دلفین ها را به این دلیل برگزیدند که مانند نخستی سانان، جانوران هوشمندی هستند که در گروه های اجتماعی زندگی می کنند، ولی از بسکمک جهات متفاوتند.

او گفت در یک طرح پذیرفته شده، پنج ویژگی برای شخصیت انسانی معین می شود: ذهن باز، آگاهی، برونگرایی، همگرایی و حس عصبی. این ویژگی ها فارغ از محیط، در همه انسان ها تکرار شده اند.

دکتر مورتون گفت: دانشمندان هنوز کاملا نمی دانند چرا رفتار ما به این پنج ویژگی بستگی دارد؛ بنابراین یک راه حل، مقایسه خود با سایر جانوران، بررسی ویژگی های مشترک و دلایل آن ها است. بیشتر مطالعات روی نخستی سانان اجرا شده اند؛ به همین دلیل تصمیم گرفتیم راه متفاوتی برویم و دلفین ها را مطالعه کنیم.

دکتر مورتون اضافه نمود: استدلال ما این بود که اگر عاملی، چون هوش و زندگی گروهی در شخصیت ما نقش دارند، دلفین ها هم باید ویژگی های شخصیتی مشابه نخستی سانان داشته باشند.

او گفت: مدتی است که می دانیم دلفین ها از جهات دیگر هم به ما شبیه اند؛ مثلا وقتی تصویرشان را در تلویزیون می بینیم، روشن است که باهوش و اجتماعی اند. همین خصلت ها در رفتار ما هم وجود دارد، اما مهمتر این که شخصیت آن ها هم از جهاتی شبیه ما است.

دکتر مورتون اضافه نمود: نمی خواهم تفسیر نادرستی صورت گیرد و بگویند که دلفین ها هم دقیقا ویژگی های شخصیتی ما را دارند، که البته ندارند. فقط می گویم که ویژگی های شخصیتی، مشابه اند.

پدیدآورندگان این گزارش، برای تحقیق خود اطلاعات مربوط به 56 دلفین نر و 78 دلفین ماده در مراکز نگهداری دلفین ها درهشت کشور را گرد آوردند و شخصیت هر دلفین را بر اساس پرسشنامه های کارکنان این مراکز، ارزیابی کردند.

منبع: ایندیپندنت

منبع: فرادید
انتشار: 25 اسفند 1399 بروزرسانی: 25 اسفند 1399 گردآورنده: gorganland.ir شناسه مطلب: 1000

به "شخصیت دلفین ها، شبیه انسان است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شخصیت دلفین ها، شبیه انسان است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید