رویای عشق با الهام از واقعیت های اجتماعی نوشته شده است، بیشتر شخصیت ها در این کتاب واقعی هستند

به گزارش مجله گرگانلند، حمید نیسی در گفت وگو با خبرنگاران درباره درونمایه و موضوع داستان های مجموعه رویای عشق که به تازگی از سوی نشر خیابان به چاپ رسیده است، می گوید: درونمایه تمام داستان های این مجموعه عشق است. عشقی که هیچکدام به خاتمه نمی رسند و باعث نوعی سرخوردگی و افسردگی می شوند. عشق برای اغلب شخصیت های داستان ها همانند یک رویای دست نیافتنی است.

رویای عشق با الهام از واقعیت های اجتماعی نوشته شده است، بیشتر شخصیت ها در این کتاب واقعی هستند

این نویسنده با بیان این که بیشتر داستان های این مجموعه با الهام از واقعیت های اجتماعی نوشته شده است، درباره شخصیت ها و فضای داستان ها اظهار کرد: بیشتر شخصیت ها در این کتاب واقعی هستند و من فقط از نظر خصوصیات فیزیکی و اسامی تغییراتی به وجود آورده ام. فضای همه داستان ها نیز رئال است. من در این کتاب سعی نموده ام تا واقعیت های تاریک و سیاه جامعه را به مخاطبانم نشان بدهم.

وی در پاسخ به این پرسش که مجموعه داستان رویای عشق شامل ده داستان عاشقانه و اجتماعی است. چگونه سوژه داستان ها را انتخاب می کنید؟، گفت: نویسنده باید بتواند از تجربه زیست محیطی خودش در نوشتن استفاده کند و من هم این قاعده را در تمام داستان ها رعایت کردم. در نگارش این داستان ها از تجربه زیستی و زندگی خودم از نوجوانی تا اکنون الهام گرفته ام و صحنه هایی را که در اجتماع دیده ام با مسائل و مسائل زندگی روزمره خودم گره زدم و از آنها داستان هایم را خلق کردم.

نیسی با اشاره به سابقه همکاری با انجمن نشست های داستان نویسی شاهین شهر، اعلام کرد: انجمن داستان نویسی شاهین شهر در حدود شش سال پیش با مدیریت عبدالحسین ریحانی و زیر نظر سازمان فرهنگ و ارشاد اسلامی شاهین شهر آغاز به کار کرد و به دو گروه داستان و شعر تقسیم شد که هر دو گروه در کنار هم فعالیت می نمایند.

وی درباره اهداف این انجمن شرح داد: اهداف اصلی انجمن تربیت و آموزش است که برای رسیدن به این هدف از همه ظرفیت ها و توان اعضا و فعالان موثر انجمن استفاده می نماید. یکی از مهمترین کارهای انجمن برقراری ارتباط با سایر انجمن ها یا کانون های ادبی و داستانی در داخل شهرستان و شهرهای مجاور و دیگر شهرهای کشور است. در این انجمن علاوه بر داستان خوانی و آموزش داستان نویسی، دوره های آموزش ویراستاری، جستارنویسی، آموزش صور خیال در داستان و شعر، تکثر روایت، ارتباط سینما و ادبیات و ... برگزار می گردد.

این نویسنده از چاپ دومین کتابش در سال تازه اطلاع داد و گفت: در حال حاضر تعداد 10 الی 12 داستان آماده نموده ام که چند داستان از آن در نشریات ادبیات متعهد، نورهان، باشگاه نویسندگان جوان و توتم چاپ شده اند و قرار است به زودی داستان های دیگری در نشریات چوک، آتش و توتم چاپ شوند. بعد از چاپ آنها در نشریات، دومین کتابم را به چاپ می رسانم.

وی با تاکید بر لزوم مطالعه برای نویسندگان، می گوید: همانطور که در انجمن به تمام دوستان می گویم، نویسندگان جوانی که می خواهند داستان بنویسند قبل از نوشتن تا می توانند مطالعه نمایند چون هیچ خطی نوشته نمی گردد تا یک پشتوانه قوی مطالعاتی پشت آن نباشد. نوشتن یعنی اندیشیدن. دنیای اطراف مان را مثل یک نویسنده ببینیم و مثل یک نویسنده زندگی کنیم. نویسندگی، بیش از آنکه از جنس مهارت های قلمی باشد، از مقوله هنر اندیشیدن است. شاید کمتر از بیست درصد نویسندگی، مربوط به واژه یابی و جمله سازی و عبارت پردازی باشد. بیشتر وامدار روشمندی در اندیشیدن و معناآفرینی است. نویسندگی، هنر تبدیل اندیشه به واژه هاست. نوشتن بدون استقلال فکری، هیاهو برای هیچ است. ما می خواهیم از آب کره بگیریم. از هیچ یا یک مشت مشهورات و مقبولات و شنیده ها و خوانده ها، کتاب و مقاله بسازیم.

نیسی در سرانجام با اشاره به فواید نوشتن، شرح داد: نوشتن ما را وادار به اندیشیدن می نماید؛ از طرفی ما را از توهم درباره سرمایه های علمی و توانایی هایمان بیرون می آورد. بعلاوه ما را در معرض نقد دیگران قرار می دهد و به ما جرئت می دهد که نوشته های دیگران را هم نقد کنیم و مصرف نماینده بی اختیار نباشیم؛ چراکه هر نویسنده ای، به خود حق می دهد که درباره نویسندگان دیگر داوری کند.

درباره کتاب:

کتاب رویای عشق شامل ده داستان کوتاه به نام های شب بی آرام، اما آن روز تاخیرش طولانی شد، زنی در قاب پنجره، روز قبل عید، جدال، دیدار، حس مبهم، یک افسانه، برج انتظار و آینه است.

در بخشی از داستان روز قبل عید می خوانیم:

ماشین را روشن کردم تا کمی جلوتر بروم، صدای پیرمرد که هی می زد به شیشه و صدای اکبری پشت تلفن، پایم را از روی کلاج برداشتم و حواسم نبود که ماشین را زده بودم توی دنده، ماشین یکدفعه جهشی به جلو کرد، تلفن از دستم افتاد و صدای جیغی از جلوی ماشین بلند شد، ترمز دستی را کشیدم و آمدم پایین، پیرمرد داد میزد:

آقا برو کنار بذار رد بشیم.

پاهایم سست شدند و دو زانو روی زمین نشستم، موهایش توی صورت خیسش پخش شده، باران تندی آغاز به باریدن کرد، رطوبت اشک ها موی سیاهش را چندشاخه نموده و به گونه هایش چسبانده بود. با چشمانی گشاده به من خیره شده، چشمانی که انگار می خواستند از حدقه بیرون بزنند، پیشانی و تمام صورتش از شدت درد چروکیده شده بود. بغلش کردم و صورت خونینش را می بوسیدم. همراه با گریه فریاد می زدم:

خدایا، ونوس عزیزم، ونوس

مجموعه داستان رویای عشق نوشته حمید نیسی در 68 صفحه، شمارگان 500 نسخه و به قیمت 70هزار تومان از سوی نشر خیابان به بازار کتاب راه یافت.

منبع: ایبنا - خبرگزاری کتاب ایران
انتشار: 16 اسفند 1401 بروزرسانی: 16 اسفند 1401 گردآورنده: gorganland.ir شناسه مطلب: 1722

به "رویای عشق با الهام از واقعیت های اجتماعی نوشته شده است، بیشتر شخصیت ها در این کتاب واقعی هستند" امتیاز دهید

2 کاربر به "رویای عشق با الهام از واقعیت های اجتماعی نوشته شده است، بیشتر شخصیت ها در این کتاب واقعی هستند" امتیاز داده اند | 1 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رویای عشق با الهام از واقعیت های اجتماعی نوشته شده است، بیشتر شخصیت ها در این کتاب واقعی هستند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید