خبرنگاران ذخایر خونی چهارمحال و بختیاری برای 5 روز است

به گزارش مجله گرگانلند، شهرکرد- خبرنگاران- مدیرکل انتقال خون چهارمحال و بختیاری با اشاره به کاهش ذخایر خونی این استان از زمان شیوع ویروس کرونا، گفت: هم اکنون ذخایر خونی در بانک خون استان برای پنج روز است.

خبرنگاران ذخایر خونی چهارمحال و بختیاری برای 5 روز است

حسین هاشمی روز سه شنبه در گفت وگو با خبرنگاران با اشاره به اینکه در یک ماه گذشته ذخایر خونی استان به روز کاهش پیدا کرده بود، اضافه کرد: میانگین ذخیره خونی در بانک های انتقال باید خون هفت روز است.

وی با قدردانی از مردم نوعدوست استان که در چند روز گذشته به پایگاه های انتقال خون مراجعه و با اهدای خون استان را از حالت بحرانی و کمبود خون خارج کرده اند، گفت: نیاز به ذخایر خونی همیشگی است و نیاز اهدای خون از طرف مردم نوعدوست برای نیازمندان و بیماران استمرار داشته باشد.

حسینی گفت: در استان 360 بیمار تالاسمی به عنوان دریافت کننده ثابت خون هستند که ماهانه و یا 2 بار درماه خون دریافت می کنند.

به گفته وی، علاوه بر بیماران تالاسمی و هموفیلی، بیماران سرطانی و افرادی که شیمی درمانی می کنند، بیماران دیالیزی، مصدومان تصادف های رانندگی، برخی زنان باردار در حین زایمان و افراد که اعمال جراحی داشتند نیز نیاز به دریافت خون دارند.

هاشمی گفت: روزانه در استان 50 واحد گلبول، 30 تا 40 واحد پلاکت و 30 واحد پلاسما نیاز است و شرایط نگهداری پلاکت سه روز است و بعد از سه روز قابل استفاده نیست و این امر می طلبد که اهدای خون و چرخه اهدای خون به صورت مستمر باشد.

مدیرکل انتقال خون چهارمحال و بختیاری به کاهش 15 درصدی مراجعه کنندگان اهدای خون به پایگاه های انتقال خون اشاره کرد و گفت: در 6 ماهه نخست امسال 13 هزار و 200 نفر به پایگاه های انتقال خون مراجعه کردند.

وی به کاهش مراجعه کنندگان به پایگاه های انتقال خون به دلیل شیوع ویروس کرونا و استرس مردم در خصوص اینکه با مراجعه به این پایگاه هابه ویروس مبتلا شوند و یا سیستم ایمنی بدنشان ضعیف شود اشاره کرد و گفت: پایگاه های انتقال خون به صورت مرتب ضدعفونی و گندزدایی می شود و تمام وسایل مصرفی در این پایگاه ها به صورت یکبار مصرف است.

هاشمی اضافه کرد: همه ساله با سرد شدن هوا نیز اهدای خون کاهش پیدا می کند در صورتی که مصرف خون در این مدت کاهش پیدا نمی کند و ثابت است.

وی گفت: مرکز خون گیری شهرکرد همه روزه از ساعت هشت صبح تا 18، مرکز فارسان روزهای زوج از ساعت هشت تا 12، مرکز بروجن همه روزه از ساعت هشت تا 13 و مرکز بن پنجشنبه ها ساعت 8 تا 12 آماده خونگیری از مردم است.

مدیرکل انتقال خون چهارمحال و بختیاری اضافه کرد: در استان 37 تخت خون گیری و پلاسما فرزیس فعال است.

به گزارش خبرنگاران، بنا بر اعلام دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد، تمامی 10 شهرستان چهارمحال و بختیاری در شرایط بحرانی و خاکستری شیوع کرونا قرار دارند.

ویروس کرونا که منجر به بیماری نوپدید کووید 19 شده است، بسیاری از کشورهای جهان درگیر کرده است و سازمان بهداشت جهانی را برآن داشته تا شرایط فوق العاده اعلام کند.

استفاده همگانی از ماسک، رعایت فاصله 2 متری از یکدیگر، شست وشوی دست ها با آب و صابون، رعایت بهداشت فردی، خودداری از دست دادن های مکرر و منع سفر و حضور در اجتماعات از جمله نکاتی است که پزشکان متخصص برای پیشگیری از شیوع این ویروس توصیه می کنند.

منبع: ایرنا
انتشار: 27 آذر 1399 بروزرسانی: 27 آذر 1399 گردآورنده: gorganland.ir شناسه مطلب: 827

به "خبرنگاران ذخایر خونی چهارمحال و بختیاری برای 5 روز است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران ذخایر خونی چهارمحال و بختیاری برای 5 روز است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید