تکیه معاون الملک با کاشیکاری های جادویی!(

به گزارش مجله گرگانلند، تکیه معاون الملک زیباترین کاشیکاری های ایران را دارد

تکیه معاون الملک با کاشیکاری های جادویی!(

با وبسایت سازمان نظام مهندسی همراه باشید.

اگر امکان مقایسه کاشی کاری همه بناهای جهان وجود داشت، متوجه می شدیم که تقریبا هیچ بنایی در جهان از نظر ظرافت کاشی کاری به پای تکیه معاون الملک کرمانشاه نمی رسد. تکیه معاون الملک یکی از جاهای دیدنی کرمانشاه است که از زیبایی شما را به حیرت وا می دارد! این بنا هم اکنون به دو موزه پوشاک و زیورآلات و همچنین موزه مردم شناسی تبدیل شده است. با صفحه گردشگری مجله مجله گرگانلند همراه باشید تا با هم یکی از کاشی کاری های بی نظیر ایران را از نزدیک ببینیم و از تماشای آن لذت ببریم.

--

تکیه معاون الملک از ابتدا تا به امروز

تکیه معاون الملک مکان مذهبی- فرهنگی باشکوهی است که از سه قسمت حسینیه، زینبیه و عباسیه تشکیل شده است. این مکان با یاری هنر کاشی کاری، تاریخ اسلام و ایران را به تصویر می کشد. تکیه معاون الملک به منظور برگزاری آیین و مراسم مذهبی و برطرف اختلافات قومی و عشایری ساخته شده بود. امروزه اما کمی تغییر کاربری داده و به موزه مردم شناسی کرمانشاه و موزه پوشاک و زیورآلات تبدیل شده است. این تکیه بیش از 100 سال است قدمت دارد.

مشروطه خواهی در تکیه معاون الملک

تکیه معاون الملک یکی از بناهای به جا مانده از دوران قاجار است که در محله آبشوران قدیم کرمانشاه واقع شده است. بخش حسینه این تکیه توسط حسین خان مشخص الرعایا معروف به معاون الملک ساخته شده است. این بنا در دوران مبارزات مشروطه خواهی آسیب دید. پس از فروکش کردن ناآرامی ها، یکی از برادران معاون الملک بنا را خرید. ساختمان کناری را هم به تملک خودش درآورد و دو بخش زینبیه و عباسیه را به مجموعه اضافه نمود.

عمارت تکیه

عمارت تکیه در گودی قرار گرفته و شش متر از سطح زمین پایین تر است. این مجموعه سه هشت در ورودی دارد. ورودی اصلی شمالی از کوچه معاون الملک و ورودی جنوبی از کوچه ایلخانی قابل دسترسی است. دلیل ایجاد درهای متعدد، جلوگیری از ازدحام و تداخل هیئت های عزاداری و برگزاری بهتر مراسم مذهبی بوده است. اکنون درهای شمالی و جنوبی بسته است و بازدیدنمایندگان فقط از در اصلی می توانند وارد بنا شوند.

عمارت حسینیه و زینبیه

بخش حسینه معاون الملک، حیاط کوچکی است که سراسر آن را حجره های دو طبقه و طاق ما های متعدد فراگرفته اند. کف حسینیه سنگفرش شده و دیوارهای آن را کاشی کاری های زیبا، تابلوهای مذهبی نقش شده بر کاشی، اشعار و متون مذهبی آراسته اند. بخش حسینیه محل عزاداری آقایان بوده است.

به وسیله راهروی کوچکی می توانیم از حیاط حسینیه وارد زینبیه شویم. بخش زینبیه، بخش میانی تکیه بوده و تنها فضای گنبددار مجموعه است. در قدیم زنان می توانستند بدون برخورد با آقایان از کوچه معاون الملک وارد و در طبقه دوم زینبیه که مخصوص زنان بوده مستقر شوند. مقبره حسن خان معاون الملک هم در این قسمت قرار گرفته است. دیوارها و حجره های زینبیه هم با کاشی کاری زیبا و تابلوهایی از حوادث کربلا، روایات مذهبی، داستان های پیامبران و مرثیه های متعدد زینت داده شده است.

عمارت عباسیه

زینبیه با یک راهروی طولانی به عباسیه متصل می گردد. در حیاط بزرگ عباسیه، بنای عباسیه واقع شده است. موزه پوشاک و زیورآلات همچنین و موزه مردم شناسی کرمانشاه در این قسمت قرار دارند. دیوار ضلع شرقی عباسیه طاق هایی دارد و در مجموع این کاشی کاری ها از جذاب ترین جاهای دیدنی کرمانشاه به شمار می فرایند.

دیوار شمالی عباسیه با استفاده از تصاویر شخصیت های مهم، تاریخ ایران را به تصویر کشیده است.

چطور برویم؟

میدان آزادی بزرگ ترین میدان نزدیک به تکیه معاون الملک است. از میدان آزادی حدود یک کیلومتر که به سمت جنوب برویم می توانیم به وسیله خیابان مدرس و خیابان نواب صفوی به محل تکیه برسیم. از میدان شهناز و وزیری هم می توانیم با پای پیاده به تکیه برسیم.

کی برویم؟

تکیه معاون الملک که یکی از جاهای دیدنی کرمانشاه است ، از ساعت 8 صبح تا 7 بعد ازظهر منتظر بازدیدنمایندگان است. تا آن ها را با کاشی کاری های بی نظیر خود شگفت زده کند.

نکات مهم هنگام بازدید

عکاسی از تکیه معاون الملک آزاد است. بعد از بازدید از تکیه معاون الملک می توانید از بازار قدیمی کرمانشاه، مسجد شافعی، مسجد جامع کرمانشاه و موزه پارینه سنگی کرمانشاه دیدن کنید. این مکان ماهیت مذهبی دارد. بنابراین به شئونات مذهبی احترام بگذارید. بازدید از این مکان برای افراد دارای نیازمندی های خاص بدون اشکال است. همچنین خانواده های دارای فرزند اوتیسم نیز می توانند بدون مشکل خاصی از این مکان دیدن نمایند.

منبع: پیام دلتا
انتشار: 3 فروردین 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: gorganland.ir شناسه مطلب: 265

به "تکیه معاون الملک با کاشیکاری های جادویی!(" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تکیه معاون الملک با کاشیکاری های جادویی!("

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید