توصیه های رئیس کمیسیون بهداشت مجلس برای اجرای درست پروتکل های بهداشتی

به گزارش مجله گرگانلند، رییس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی با تاکید بر لزوم اجرای درست محدودیت ها و پروتکل های بهداشتی گفت: باید مراقبت های جدی در زمان ورود مسافران به وسیله پروازهای خارجی و یا مرزهای زمینی صورت گیرد که متاسفانه این کار انجام نشد و شاهد انتقال ویروس کرونای انگلیسی به کشور بودیم.

توصیه های رئیس کمیسیون بهداشت مجلس برای اجرای درست پروتکل های بهداشتی

حسینعلی شهریاری در گفت وگو با خبرنگاران، اظهار کرد: توصیه ما و مسئولان وزارت بهداشت این است که مردم از سفر کردن پرهیز نمایند چون باعث انتقال بیماری می گردد، وقتی مردم مسافرت می نمایند طبیعتا در خانه یا هتلی نمی مانند و هدف شان از سفر گشت و گذار است.

وی ادامه داد: سفر مردم به تمام نقاط کشور به خصوص در مناطق جنوب و شمال و شهرهایی همچون اصفهان، شیراز و مشهد با هدف بازدید از کل آن منطقه انجام می گردد که این کار باعث انتقال بیماری خواهد شد. در واقع نه تنها مسافران بیمار می فرایند که باعث انتقال بیماری به ساکنان آن شهرها هم می گردد، لذا توصیه جدی ما این است که مردم برای حفظ سلامت خود و خانواده شان سال جاری هم به سفر نرفته و درخانه بمانند و از گشت و گذار پرهیز نمایند.

شهریاری با تاکید بر لزوم استفاده از ماسک و فاصله گذاری اجتماعی اظهار کرد: مردم توصیه هایی همچون استفاده از ماسک، رعایت فاصله گذاری اجتماعی و شستن دست ها را جدی بگیرند چون این مسائل بسیار در کنترل شیوع ویروس کرونا تاثیرگذار است باید این موارد رعایت گردد تا اینقدر واکسن بیاید که امکان واکسیناسیون عمومی فراهم گردد. آن موقع دیگر شرایط متفاوت خواهد شد.

وی درباره به کرونای انگلیسی گفت: متاسفانه کرونای انگلیسی بسیار سریع منتشر می گردد به طوری که اگر یک نفر در خانواده ای مبتلا گردد تمام افراد آن خانواده دچار بیماری می شوند. این نوع ویروس جهش یافته کرونا علائم بسیار جدی و خطرناکی دارد و مرگ و میر آن بالاست، لذا باز هم توصیه ما این است که مردم حتی الامکان از انجام سفر پرهیز نمایند.

رییس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی درباره وظایف دولت اظهار کرد: از دولتمردان می خواهیم که وقتی موضوعی را به تصویب می رسانند آن را به درستی اجرا نمایند. نمی توان با توصیه و خواهش و تمنا موضوع اجرای پروتکل ها و یا محدودیت ها را پیاده سازی کرد باید جرائمی برای آن لحاظ نمود. مثلا وقتی محدودیت سفر می گذارند نباید تنها محدود به جریمه گردد بلکه باید ماشین ها را برگردانند و حتی توقیف نمایند.

وی هماهنگی بین بخشی در بین وزارتخانه ها را مهم خواند و شرح داد: وزارت بهداشت تنها می تواند توصیه نموده و پروتکل ها را بنویسد و باید سایر وزارتخانه ها مثل وزارت کشور و راه و شهرسازی و نیروی انتظامی با قدرت وارد شده و در اجرای محدودیت ها تاثیر شایانی بگذارد. قطعا با ورود آنها محدودیت ها به درستی اجرا می گردد.

نماینده زاهدان تاکید نمود: باید مراقبت جدی از مسافران پروازهای خارجی صورت گیرد که متاسفانه جدی گرفته نشد. همچنین این شرایط را در ورود مسافران از مرز زمینی با کشور عراق شاهد بودیم که جدی گرفته نشد و امروز خوزستان گرفتار شده است از طرف دیگر مسافرانی که با پروازهای خارجی از انگلیس و جاهای دیگر به کشورمان آمدند بیماری کرونای انگلیسی را به ایران منتقل کردند. متاسفانه قرنطینه ها گفته شد ولی در عمل به صورت جدی اجرایی نگردید.

شهریاری اضافه نمود: باید با افرادی که پروتکل های بهداشتی را رعایت نمی نمایند برخورد گردد. اخیرا صدا و سیما مصاحبه هایی را پخش کرد که در آن بعضی از مردم می گفتند به استفاده از ماسک و رعایت پروتکل ها اعتقادی ندارند و اساسا معتقد هستند بیماری کرونا وجود ندارد باید با این افراد برخورد قانونی گردد، چون شاید برای فردی زندگی اش مهم نباشد اما اگر قرار باشد سهل انگاری او باعث گردد که زندگی دیگری به خطر بیفتد باید با آن فرد برخورد صورت گیرد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 26 فروردین 1400 بروزرسانی: 26 فروردین 1400 گردآورنده: gorganland.ir شناسه مطلب: 1064

به "توصیه های رئیس کمیسیون بهداشت مجلس برای اجرای درست پروتکل های بهداشتی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "توصیه های رئیس کمیسیون بهداشت مجلس برای اجرای درست پروتکل های بهداشتی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید