بنزین هواپیما و نکاتی جالب درباره آن

به گزارش مجله گرگانلند، تجهیزات ذخیره سازی و انتقال بنزین هواپیما در هر فرودگاه به اندازه برج مراقبت و تعمیر و نگهداری خود هواپیما مهم است. زیرا اگر بنزین هواپیما به درستی نگهداری نگردد و یا موادی ناخواسته به آن اضافه گردد، در عملکرد آن در موتور هواپیما تاثیر منفی می گذارد.

بنزین هواپیما و نکاتی جالب درباره آن

بنزین هواپیما یکی از انواع کلی سوخت هواپیما (Aviation fuel) است. سوخت هواپیما گونه ای خاص از محصولات پتروشیمی است که برای تامین انرژی حرکتی هواپیماها استفاده می گردد.

این نوع از سوخت از کیفیت بالاتری نسبت به دیگر انواع بنزین و سوخت برای ماشین آلات زمینی مثل خودروها و یا کاربرد های گرمایشی برخوردار است. زیرا ایمنی آن مخصوصا از لحاظ نقطه انجماد و احتمال انفجار تحت فشار، بسیار حساس است. هواپیماها در زمان برخاستن و نشستن بر زمین، سوخت زیادی مصرف می نمایند و کیفیت بنزین هواپیما در این مواقع اهمیت بسیاری دارد.

بنزین هواپیما به دو نوع کلی تقسیم می گردد که به دو مجموعه کلی موتورهایی که از آن استفاده می نمایند بستگی دارد. یعنی آن نوع خاص بنزین هواپیما برای چه گروه موتورهای هواپیما استفاده می گردد. گروه اول موتورهای توربینی هستند و گروه دوم موتورهای درون سوز پیستونی.

سوخت جت (Jet fuel) که بهترین نوع بنزین هواپیما است هم در هواپیماهای جت و هم در موتورهای هواپیماهای تجاری موسوم به توربوپراب کاربرد دارد. این سوخت باید در دماهای پایین گران روی پایینی داشته باشد (غلیظ نگردد و روان بماند) و بهره وری انرژی بالایی داشته باشد. همچنین نباید موجب زنگ زدگی بگردد و به بخش های حساس موتور جت هم آسیب نزند. اکنون بیشتر خطوط هواپیمایی تجاری و نظامی از سوخت جت به عنوان بنزین هواپیما استفاده می نمایند. زیرا هزینه کمتر و بهره وری بالاتری دارد.

سوخت جت که متداول ترین نوع بنزین هواپیما است به نام ATF یا (aviation turbine fuel) شناخته می گردد. این نوع بنزین هواپیما در موتورهای توربینی مشهور به سری A استفاده می گردد که متداول ترین نوع موتور در هواپیماهای تجاری است.

نوع دیگری از بنزین هواپیما نیز وجود دارد که در مقیاس بسیار کمتری فراوری و عرضه می گردد و بیشتر در هواپیماهای آموزشی و تک سرنشین با موتورهای سیلندری کاربرد دارد. به این سوخت، گازوئیل هواپیما یا (aviation gasoline) گفته می گردد که مخفف آن Avgas است.

بنزین هواپیما به عنوان یک محصول پتروشیمی توسط شرکت های عظیم پتروشیمی دنیا مانند بریتیش پترولیوم، شل و دیگر کمپانی های عظیم نفتی فراوری می گردد.

نکاتی جالب درباره بنزین هواپیما

یک حقیقت جالب درباره بنزین هواپیما این است که این ماده از ترکیب بیش از 2000 ماده شیمیایی گوناگون تشکیل شده و فرایند فراوریی پیچیده دارد. مهمترین این مواد عبارتند از هیدروکربن ها، آنتی اکسیدان ها، مواد ضد انجماد و مواد پایدارنماینده. ترکیب این مواد با دقت خاصی انجام می گردد تا موتور هواپیما در دما و فشار، بتواند به درستی کار کند.

یک نکته جالب دیگر درباره بنزین هواپیما این است که اکنون بنزین هوایپما با منشا زیستی و گیاهی در حال جایگزین شدن با بنزین هواپیما به عنوان یک سوخت فسیلی است.

دانستنی جالب دیگر درباره بنزین هواپیما این است که نزدیک ترین ماده پتروشیمی به بنزین هواپیما، نفت سفید است.

منبع: گردشبان
انتشار: 23 بهمن 1399 بروزرسانی: 23 بهمن 1399 گردآورنده: gorganland.ir شناسه مطلب: 930

به "بنزین هواپیما و نکاتی جالب درباره آن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بنزین هواپیما و نکاتی جالب درباره آن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید