بانک های چین از سویفت فاصله می گیرند

به گزارش مجله گرگانلند، در پی بالا دریافت تنش ها میان چین و آمریکا و اقدام واشنگتن در تحریم مقام های هنگ کنگی، پکن از بانک های خود خواست از سامانه تبادلات بانکی سویفت فاصله گرفته و از سامانه جایگزین چینی استفاده کنند.

بانک های چین از سویفت فاصله می گیرند

به گزارش گروه مالی خبرنگاران، آمریکا بتدریج در حال افزایش فشار ها بر مقام های چین و هنگ کنگ است و علت آن را تصویب قانون امنیتی هنگ کنگ در کنگره ملی خلق چین عنوان کرده است این باعث شده است تا نگرانی بانک های چین از تحریم های فزاینده آمریکا بیشتر شود.

بنا به نوشته روزنامه ساوت چاینا مورنینگ پست چین، تصویب مقررات آمریکا می تواند بانک هایی را که خدماتی به مقام های چینی و هنگ کنگی ارایه می دهند، هدف قرار دهد و این بانک ها نیز در زمره تحریم های تحمیلی قرار می گیرند.

چین سال 2015 میلادی سامانه پرداخت بین بانکی و فرامرزی به نام سی آی پی اس ایجاد کرد که اقدامی از سوی این کشور برای فاصله دریافت از تحریم ها و فشار های آمریکا نیز محسوب می شود و بتدریج بانک های خود را تشویق کرده است تا از این سامانه که مبادلات یوانی (ارز چین) انجام می دهد، برای پرداخت های خود استفاده کنند.

بانک مرکزی چین در بیانیه ای، بانک های این کشور را به فاصله دریافت از سویفت فراخوانده است سامانه ای مستقر در بلژیک که کنترل پرداخت های مالی از طریق آن با دلار از سوی آمریکا کنترل می شود.

بر اساس درخواست بانک مرکزی چین، بانک های این کشور باید از تبادلات یوانی و سامانه ذی ربط این کشور استفاده کنند و درنظر داشته باشند با افزوده شدن بر تحریم ها مخاطرات بیشتری برای آن ها در صورت استفاده از سویفت پدید خواهد آمد.

بخش بین الملل بانک مرکزی چین در بیانیه خود تصریح کرده است که فاصله دریافت از سویفت و انجام مبادلات با یوان و سامانه پرداختی چین بخصوص بین چین و هنگ کنگ موجب می شود تا آمریکا داده های کمتری از تبادلات مالی چین در اختیار داشته باشد.

نزدیک به 100 کشور و منطقه در دنیا با سامانه پرداختی بانکی یوانی چین همکاری و مشارکت دارند در سال 2019 میلادی روزانه 19 میلیارد و 400 میلیون دلار از مبادلات بانکی با همین سامانه چین اجرا شده است.

دعوت به فاصله دریافت بانک های چینی از سویفت در شرایطی جدیت پیدا می کند که آمریکا رییس منطقه ویژه اداری هنگ کنگ و 10 مقام ارشد دیگر را مورد تحریم قرار داده است.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 8 مهر 1399 بروزرسانی: 8 مهر 1399 گردآورنده: gorganland.ir شناسه مطلب: 661

به "بانک های چین از سویفت فاصله می گیرند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بانک های چین از سویفت فاصله می گیرند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید