باغچه های زمستانی را به استقبال بهار ببریم

به گزارش مجله گرگانلند، روزنامه جام جم - زینب خزایی: یک چله از زمستان که بماند، هرقدر هم سرد باشد، هوا بوی بهار می گیرد. آن هایی که باغچه دارند کم کم به تکاپو می افتند به سر و و ضعش برسند، اما عده ای هم هستند که می خواهند طرحی نو دراندازند و تازه باغچه بان شوند. این گزارش شاید به تکمیل ایده شان یاری کند.

باغچه های زمستانی را به استقبال بهار ببریم

جهت دریافت خدمات طراحی داخلی ویلا دوبلکس با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. گروه آبان با سالهای تجربه طراحی معماری و ساخت و مشارکت در پروژه های ساختمانی ویلا و باغ کوچک و بزرگ بهترین انتخاب جهت مشاوره و اجرا میباشد.

مراحل کار از صفر تا صد

انتخاب محل

یک فاکتور مهم در انتخاب محل باغچه، زهکشی خوب خاک است. یعنی خاکی که آب در آن حالت ماندابی نداشته باشد. به خصوص اگر قصد کاشت گیاهان پیازی مثل سنبل، لاله، اختر، کوکب و ... را دارید. چون آب زیاد باعث پوسیدگی شان می گردد. یک راهکار برای برون رفت از این مساله درآوردن باغچه به شکل تپه است.

مقدار نور هم معین نماینده نوع گیاهان باغچه است. این که گل های نور دوست را کاشت یا سایه پسند. ایجاد باغچه در سایه، کمی مشکل است.

بهتر است محل باغچه دید خوبی به داخل منزل داشته باشد.

انواع بستر گل

نوار گل:

این روش سنتی ترین شکل کاشت است که در آن گیاهان قدبلند در پشت، متوسط ها در وسط و کوتاه قد ها در جلو کشت می شوند و فقط از یک طرف دید دارد.

بستر آزاد:

این روش به جزیره ای معروف است که در آن گیاهان قدبلند در مرکز و گیاهان کوچک تر به ترتیب کوتاهی در اطراف آن ها قرار می گیرند که از هر طرف دید دارد و برای طراحی های مدرن فضای سبز کاربرد دارد و شکل سازی در آن به راحتی انجام می گردد.

بستر رسمی:

این روش اروپایی مخصوص قصر ها و خانه های سلطنتی بوده و مدل کاشت گل ها در آن متقارن است که البته الان مرسوم نیست. اما می توان گیاهان دارویی و گل های یکساله را به این روش کاشت.

باغچه روستایی:

در این مدل انواع گل ها بدون نظم خاصی در رنگ، اندازه و نوع گل در کنار هم کشت می شوند و ایجاد مجموعه دلپذیری از رنگ برای بیننده ها جذاب خواهد بود. افزودن عناصری مثل نیمکت و راستا های عبور از ویژگی های این طرح است.

همچنین استفاده از گل های قدیمی و حتی نوستالژیک مثل ختمی و ارقام بلندتر از نشانه های این نوع باغچه غیر رسمی است.

انتخاب گیاه

بیشتر افراد ترجیح می دهند باغچه ای مخلوط از گیاهان علفی یکساله، چندساله، پیازی ها و حتی سبزیجات و گیاهان دارویی داشته باشند. حسن باغچه مخلوط، داشتن گل در اغلب مواقع سال است.

اما برای انتخاب گل بهتر است به نکات زیر توجه کنید:

ارتفاع:

اطلاع از بلندی گل به شما این امکان را می دهد با توجه به نوع باغچه آن ها را درست جای گذاری کنید. بعضی گل ها هم ارقام پابلند دارند هم پاکوتاه که هم در پس زمینه و هم پیش زمینه به کار می فرایند.

نور:

دانستن علاقه گل ها به نور و سایه از ضروریات باغچه بانی است.

آب:

گیاهان گلدار نسبت به بقیه احتیاج آبی بیشتری دارند، اما بعضی ارقام گلدار هستند که مقاوم به خشکی هستند و برای مناطق گرم و خشک قابل کاشتند. تصور عامه این است فقط ساکولنت هایی مثل کاکتوس ها و بعضی گیاهان صخره زی مناسب این مناطقند، اما با علم اصلاح نژاد گونه های فراوانی مثل ناز، لادن، شاه پسند، شاه پسند درختی و رعنا زیبا برای صرفه جویی در مصرف آب طراحی شده اند.

گلدهی مداوم:

اگر به این گزینه علاقه مندید انتخاب نوع گل برای شما بسیار مهم است. گل های پیازی انتخاب معمول برای گلدهی در اوایل بهار هستند و داوودی ها پاییز گل می دهند. بعضی گل های چند ساله دیگر دوران گلدهی دو تا سه هفته ای شان از اواخر بهار تا تابستان است. گل های یکساله هم که دائما گل دارند و دوره های گلدهی چندساله ها را به هم وصل می نمایند.

حساسیت به آفات و بیماری ها:

گل های باغچه ای نسبت به درختان و درختچه های فضای سبز به آفات و بیماری ها حساس ترند و به مراقبت بیشتر احتیاج دارند. اما می توان با کاشت ارقام مقاوم درجات مراقبت را کمتر کرد و از پیش آمدن هزینه هایی مثل سمپاشی جلوگیری کرد.

آماده سازی و کاشت بستر

آماده سازی باغچه گل به شرایط خاک بستگی دارد. خاک هایی که به تازگی کشت شده اند به آماده سازی کمتری احتیاج دارند و خاک های دست نخورده دارای کلوخه، کار بیشتری احتیاج دارند. در چنین خاک هایی لازم است تا عمق نیم متری را شخم زد و به آن کود دامی پوسیده افزود. لبه دار کردن باغچه با آجر آن را قشنگ تر می نماید. عمق کاشت هر گیاهی را رعایت کنید.

این هم بر اساس دستورالعمل روی بسته بندی بذور یا تجربی به دست می آید. به طور کلی بذور ریز را نباید خیلی عمیق کاشت، چون مانع جوانه زنی یا به تاخیر افتادنش می گردد. بعضی بذر ها هم تاریکی دوستند و باید آن ها را با عمق بیشتری کشت کرد. گیاهان یکساله را پس از کاشت باید تنک کرد به طوری که بوته های قوی را نگه داشت و بقیه را حذف کرد.

نگهداری باغچه گل

آبیاری:

در مناطقی که در فصول گرم سال بارش به اندازه کافی وجود ندارد آبیاری لازم است. گیاهان یکساله ریشه هایشان نسبت به گل های پیازی کم عمق تر است.

پس احتیاج آبی شان بیشتر و سطحی تر است. در باغچه های مخلوط آبیاری باید طوری باشد که عمیق ترین ریشه گیاهان را غرقاب کند.

پوشش دهی:

پوشش دهی یا مالچ پاشی در باغچه باعث حفظ رطوبت باغچه، جلوگیری از رشد علف های هرز و ظاهر زیبای آن می گردد. مالچ را در بهار همزمان با کاشت بذر یا نشای گیاهان یکساله یا آغاز رشد گیاهان چندساله استفاده می نمایند.

در تابستان در صورت پوسیدگی مالچ می توان آن را تجدید کرد. در زمستان هم می توان یک لایه اضافی مالچ را به باغچه افزود تا از بروز یخ زدگی و بیماری ها جلوگیری گردد.

کوددهی:

تغذیه گیاهان باغچه بستگی به نوع خاک و آب و هوا دارد. اما به طور کلی یک بار کوددهی سالانه بهاره برای خاک های ماسه ای مناطق سرد کافی است. در گیاهان پیازی کوددهی باید در زمان فعالیت پیاز صورت گیرد. بعضی باغبان ها از کود هایی که مصرف خاکی دارند استفاده می نمایند و بعضی کود های محلول را روی شاخ و برگ اسپری می نمایند.

افزایش میزان کوددهی در این موارد لازم است:

  • خاک های ماسه ای سریع تر آب و مواد غذایی را از دست می دهند خودشان هم از نظر داشتن مواد آلی فقیرند.
  • در مناطق گرم که رشد در تمام سال وجود دارد.

گیاهان یکساله سریع رشد

هرس:

هرس گیاهان یک ساله، چند ساله، پیازی و گیاهان دارویی باعث تحریک گلدهی شده و باغچه را زیبا و مرتب می نماید. هرس دو نوع سیاه یا زمستانه و سبز یا تابستانه دارد. در هرس زمستانه باید مثل یک پیرایشگر شاخ و برگ اضافی را زد و به طور تخصصی برای هر گل اقدام به حذف بخشی از شاخه یا جوانه ها کرد.

در هرس سبز هم شاخ و برگ بیمار و شکسته را باید قطع کرد. این کار باعث جلوگیری از هدر رفت انرژی برای رشد دانه شده و فراوری گل را افزایش می دهد. برگ های بیمار را نباید کف باغچه ریخت. آن ها را به بیرون باغچه منتقل کنید، در چاله ای بریزید تا بپوسند. برگ ها را تا زمانی که کاملا زرد نشده اند نباید برید، چون با این کار گیاه را از منبع غذاسازی و گلدهی محروم می کنید.

بعضی باغبانان به جای منتظر ماندن برای زرد شدن برگ ها آن ها را دسته می نمایند. به این صورت که بعد از گلدهی برگ های سبز را با هم دسته می نمایند و با نوار پلاستیکی دور آن ها را می بندند تا هم باغچه مرتب گردد و هم به پیاز امکان تغذیه می دهند. بعد از زرد شدن کامل، برگ ها قطع می شوند.

تکثیر:

گل هایی که به روش تقسیم بوته تکثیر می شوند باید مدام رصد شوند و در صورت افزایش تراکم بوته، آن ها را به بوته های کوچک تر تقسیم کرد و کاشت. در خصوص یک ساله هایی که با بذر زیاد می شوند، می توان آخر فصل از آن ها بذر گرفت و در سال بعد اقدام به کشت کرد.

داربست کردن:

برای جلوگیری از شکسته شدن یا آویزان شدن گل های بلند یا آن هایی که گل های زیاد و سنگین دارند احتیاج به داربست یا قیم است. به خصوص در مناطق با بارش یا باد زیاد. داربست را باید پشت یا نزدیک گیاه قرار داد تا برگ ها رویش را بپوشانند. گیاه با ریسمان یا نوار پارچه ای یا سیم های روپوش دار به داربست وصل می گردد.منبع: برترین ها
انتشار: 5 تیر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: gorganland.ir شناسه مطلب: 504

به "باغچه های زمستانی را به استقبال بهار ببریم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "باغچه های زمستانی را به استقبال بهار ببریم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید