آزادسازی قیمت خودرو تا 2 هفته دیگر ، قیمت کدام خودروها آزاد می&zwnjشود؟

به گزارش مجله گرگانلند، به گزارش خبرنگاران، به نظر می رسد گشایش هایی در حوزه خودرو در حال رخ دادن است. پس از اعلام خبر آزادسازی و ترخیص دو هزار و 800 خودرو معطل مانده در گمرک، این بار از آزادسازی قیمت خودرو خبر جدیدی منتشر شده است. این درحالیست که درباره واردات خودرو هم اخبار متعددی در چند وقت منتشر شده و حتی دولت در لایحه بودجه سال 1400 درآمدی را از محل ترخیص خودرو از گمرکات در نظر گرفته است.

آزادسازی قیمت خودرو تا 2 هفته دیگر ، قیمت کدام خودروها آزاد می&zwnjشود؟

پیش از این نیز وزیر صنعت، معدن و تجارت از کیفیت پایین در تولید خودرو طی سال های اخیر از مردم عذرخواهی کرده و نسبت به انحصار در تولید خودرو گلایه هایی را مطرح کرده بود. با این سخنان بود که از نظر برخی فعالان بخش خصوصی بحث آزادسازی واردات خودرو کمی جدی تر شده بود.

حال در این شرایط اعلام شده که احتمالا تا دو هفته دیگر آزادسازی قیمت خودرو اعلام شود.

رئیس شورای رقابت از خروج احتمالی حداقل 10خودرو شامل دناپلاس توربو شارژ، هایما، رانا، کوئیک، شاهین، ساینا، پژو 207پانوراما، چانگان، آریا، کی 132و برخی دیگر از خودروها از شمول قیمت گذاری شورای رقابت خبر داد.

رضا شیوا در تبادل نظریی با روزنامه همشهری شرح داده است: با انتصاب وزیر جدید صنعت، معدن و تجارت مسئولیت مسائل حوزه خودرو در این وزارتخانه از سازمان حمایت و کمیته خودرو به سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران منتقل شده است. با این فرایند در جلساتی که با مسئولان این سازمان داشتیم، رئیس جدید این سازمان با تأکید بر رقابتی بودن تولید و بازار برخی خودروهای هم کلاس، درخواست آزادسازی قیمت این خودروها را بیان کرد. باید توجه کنیم که در گذشته و هنگامی که واردات خودرو آزاد بود نیز شورای رقابت برخی خودروهای تولید یا مونتاژ داخل را با استناد به عرضه محصولات مشابه و رقابتی بودن بازار از فهرست ضوابط قیمت گذاری خارج کرد.

وی ادامه داد: از سوی دیگر وظیفه این شورا معین ضوابط و دستورالعمل قیمت برای خودرو و سایر کالاهایی است که بازاری انحصاری داشته باشند. اما درصورتی که رقیبی برای این محصولات در بازار وجود داشته باشد، مشمول این ضوابط نخواهد بود. در این جلسه رئیس سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران نیز با استناد به اینکه اکنون کرمان موتور، گروه بهمن ، مدیران خودرو و چانگان خودروهایی هم کلاس برخی محصولات ایران خودرو و سایپا تولید می کنند، درخواست کرد تا اینگونه محصولات ایران خودرو و سایپا از شمول ضوابط قیمت گذاری شورای رقابت خارج شوند.

شیوا همچنین بیان نمود: شورا این درخواست را برای بررسی بیشتر به مرکز ملی رقابت ارائه کرده و این مرکز در حال بررسی تیراژ تولید و شرایط بازار این خودروهاست. نتایج بررسی این مرکز در مورد خودروهای مذکور درصورتی که آماده باشد در جلسه 2هفته آینده ارائه و بعد از تبادل نظر، رأی نهایی شورا در این زمینه اعلام خواهد شد. اگر این خودروها رقابتی باشند، شورای رقابت طبق روال گذشته این محصولات را از شمول قیمت گذاری خارج می کند و گرنه همچنان مشمول ضوابط قیمت معین شده توسط شورای رقابت خواهند بود.

پیشنهاد سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران برای خروج حداقل 10خودرو شامل دناپلاس توربو شارژ، هایما، رانا، کوئیک، شاهین، ساینا، پژو 207پانوراما، چانگان، آریا، کی 132و برخی دیگر از خودروها از شمول قیمت گذاری شورای رقابت است.

وی شرح داد: این سازمان با استناد به تولید و عرضه خودروهای همرده مانند انواع جک در کرمان خودرو، انواع ام وی ام و ایکس 33 در مدیران خودرو و بسترن و برخی محصولات جدید در گروه خودروسازی بهمن، شرایط تولید و بازار این خودروها را رقابتی قلمداد کرده و درخواست خروج این خودروها از شمول دستورالعمل قیمت گذاری شورای رقابت را ارائه کرده است.

آخرین اخبار درباره خودرو را در اینجا بخوانید.

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 17 دی 1399 بروزرسانی: 17 دی 1399 گردآورنده: gorganland.ir شناسه مطلب: 872

به "آزادسازی قیمت خودرو تا 2 هفته دیگر ، قیمت کدام خودروها آزاد می&zwnjشود؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آزادسازی قیمت خودرو تا 2 هفته دیگر ، قیمت کدام خودروها آزاد می&zwnjشود؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید