15 تمرین کاربردی برای گردن دریافت نوزاد

به گزارش مجله گرگانلند، خبرنگاران | سرویس مادر و کودک - هنگامی که نوزادتان را برای اولین بار در آغوش می گیرید، برای لحظه ای با خود فکر می کنید که چگونه می توان از نوزادی به این کوچکی و شکنندگی مراقبت کرد! می ترسید که مبادا با بی دقتی شما آسیبی به او برسد. اما نگران نباشید! اگرچه نوزادان بسیار ظریف و شکننده به نظر می رسند، اما جنگجویان خستگی ناپذیری هستند. هر حرکت کوچک و کش و قوسی که از لحظه های اولیه تولد به بدن خود می دهند، تمرینی برای تقویت عضلات کوچکشان است تا بتوانند توانایی های خود را افزایش دهند. اولین نقطه عطف رشدی آن ها گردن دریافت است. اما گردن دریافت نوزاد چه زمانی اتفاق می افتد و چه تمریناتی برای گردن دریافت نوزاد می توان انجام داد؟

15 تمرین کاربردی برای گردن دریافت نوزاد

در صورتی که مطالعه قسمت خاصی از این مطلب مد نظر شماست؛ با انتخاب عناوین ارائه شده در فهرست زیر به موضوع دلخواه خود برسید.

 • زمان گردن دریافت نوزاد
 • اهمیت گردن دریافت نوزاد
 • تمرین برای گردن دریافت نوزاد
  • 1) بدو تولد تا یک ماهگی
  • 2) یک تا دو ماهگی
  • 3) سه تا چهار ماهگی
  • 4) پس از پنج ماهگی
 • مرحله بعد از قرار دریافت روی شکم

زمان گردن دریافت نوزاد

تا سرانجام ماه اول زندگی نوزاد، هنگامی که او را روی شکم قرار می دهید، قادر خواهد بود کمی سر خود را بلند کند. در 2 ماهگی، کنترل سر نوزاد افزایش می یابد و نوزاد می تواند سر خود را با زاویه 45 درجه نگه دارد. در 3 ماهگی، او کوشش می نماید تا با بالا دریافت سینه خود از زمین، سرش را با زاویه 90 درجه بالا ببرد و برای خزیدن آماده گردد. پس از 6 ماهگی، نوزاد کنترل کاملی روی سر و حرکات آن دارد.

اهمیت گردن دریافت نوزاد

گردن دریافت نوزاد یک گام کلیدی در رشد و توسعه مهارت های حرکتی اوست.

 • این مهارت او را برای سایر نقاط عطف رشدی مانند نشستن، ایستادن و حتی راه رفتن آماده می نماید.
 • دستیابی نوزاد به کنترل سر، نشانه این است که او در جهت رشدی خود قرار گرفته است.
 • توانایی نگه داشتن سر موجب بهبود میدان دید نوزادان می گردد.

تمرین برای گردن دریافت نوزاد

هر نوزادی با سرعت منحصر به فردی رشد می نماید و نمی توان توانایی های نوزادی را با نوزاد دیگر مقایسه کرد. در نتیجه آنچه در ادامه می آید تنها یک راهنماست!

اگر می خواهید بدانید که نوزادان چگونه توانایی کنترل سرشان را پیدا می نمایند، با ما همراه شوید.

1) بدو تولد تا یک ماهگی

در ماه اول زندگی، نوزادان نمی توانند سر خود را نگه دارند. در نتیجه بایستی در هنگام شیردهی، بغل کردن و آروغ دریافت از سر و گردن آن ها حمایت کنید. همچنین توصیه می گردد که از 2 هفتگی نوزاد، او را برای مدت کوتاهی روی شکم قرار دهید (تامی تایم tummy time). انجمن پزشکان امریکا (AAP) می گوید: انجام این کار به طور مرتب یاری می نماید تا عضلات گردن نوزاد تقویت گردد. البته در این سن توصیه می گردد که به جای قرار دادن نوزاد روی زمین، او را روی شکم یا قفسه سینه خود قرار دهید. انجام این حرکت موجب تقویت پیوند عاطفی شما با نوزاد و همچنین تقویت عضلات گردن او می گردد!

نکته مهم: هنگامی که نوزاد را روی شکم قرار می دهید، هرگز او را تنها نگذارید و هر زمان احساس ناراحتی کرد، او را در آغوش بگیرید.

بیشتر بخوانید:

2) یک تا دو ماهگی

پس از گذشت ماه اول، عضلات آغاز به رشد می نمایند. اکنون نوزاد می تواند هنگامی که روی شکم قرار گرفته است، سرش را 45 درجه بچرخاند. اگر تا به امروز نوزاد را روی شکم نگذاشته اید، زمان را از دست ندهید و از همین امروز آغاز کنید. در این سن نوزادان می توانند شکل های با رنگ شاد (یا طرح های سیاه و سفید) را تشخیص دهند. کتاب ها و اسباب بازی هایی با این رنگ بندی برای نوزاد تهیه کنید تا توجه او را جلب کند. در ادامه تمرین هایی برای گردن دریافت نوزاد به شما معرفی می کنیم.

 • در زمان خوابیدن روی شکم، بازوی نوزاد را به صورت ضربدری قرار دهید و چانه او را به آرامی روی بازو ها بگذارید. این فعالیت موجب تقویت عضلات گردن نوزاد می گردد.
 • نوزاد را روی تشک بازی به روی شکم قرار دهید و خودتان نیز در کنار نوزاد روی زمین دراز بکشید. با او آغاز به صحبت کنید و ببینید که چگونه سرش را بلند می نماید و به سمت شما می چرخاند. برای دو تا سه دقیقه این فعالیت را انجام دهید و به تدریج این زمان را هر هفته را افزایش دهید.
 • برای ایجاد تنوع می توانید از توپ یوگا نیز بهره ببرید. نوزاد را به روی شکم روی توپ بگذارید و به آرامی آن را به عقب و جلو ببرید (او را روی توپ محکم نگاه دارید). نوزاد از این حرکت ملایم لذت می برد، این فعالیت به خروج گاز های معده او نیز یاری می نماید.

بیشتر بخوانید:

3) سه تا چهار ماهگی

فرزند شما در حال گذر از مرحله ناتوانی نوزادی است و در چند ماه آینده رشد حرکتی چشمگیری خواهد داشت. در طی مراحل رشد نوزاد سه ماهه او می تواند سر خود را با زاویه 90 درجه بلند کند و حتی ممکن است کل قفسه سینه خود را از زمین جدا کند. در این سن، نوزاد آمادگی های لازم برای خزیدن را کسب می نماید! بنابراین، اگر هنوز محیط را برای نوزاد ایمن نکرده اید، عجله کنید! به زودی او تمام خانه را در می نوردد. اگر نوزاد شما هنوز سر و سینه اش را از زمین بلند نمی نماید، جایی برای نگرانی نیست. با انجام این تمرین ها به تقویت عضلات و گردن دریافت نوزاد یاری کنید.

 • نوزاد را به پشت بخوابانید و به آرامی دست های او را بگیرید و بکشید تا به حالت نشسته در بیاید. (مشابه تمرین دراز و نشست) نکته مهم این است که این حرکت را بسیار آرام انجام دهید. انجام این فعالیت موجب تقویت عضلات گردن نوزاد می گردد.
 • او را درون بالش های نرم بنشانید و اطرافش را امن کنید تا اگر به پشت افتاد، آسیبی نبیند. کنار نوزاد بنشینید و با او صحبت یا بازی کنید. در همین حین مراقب او نیز باشید.
 • نوزاد را روی پا های خود بنشانید و با او کتاب یا شعر بخوانید. نگه داشتن نوزاد به این شکل نیز به تقویت عضلات گردن یاری می نماید.

بیشتر بخوانید:

4) پس از پنج ماهگی

اگر چه زمان گردن دریافت هر نوزادی با نوزاد دیگر متفاوت است، اما حدود 5 یا 6 ماهگی، کنترل سر نوزادان کامل می گردد. نوزاد در این سن می تواند سر خود را به صورت مستقیم نگه دارد و حتی گردن خود را بچرخاند. بسیاری از نوزادان در این سن می توانند مستقل روی زمین بنشینند و حرکات سر خود را کنترل نمایند. به جز خوابیدن روی شکم، فعالیت های زیر به نوزاد یاری می نماید تا عضلاتش تقویت گردد و به نقاط عطف رشد حرکتی خود دست یابد.

 • در این سن، نوزادان به محیط اطرافشان بیشتر توجه می نمایند. نوزاد را روی شکم بگذارید و یک اسباب بازی که صدا می دهد یا چراغ هایش روشن می گردد را دور از دسترس او بگذارید. هنگامی که نوزاد سرش را برای دید اسباب بازی بلند کرد، به آرامی آن را از روی زمین بلند کنید. حرکت اسباب بازی باعث می گردد تا نوزاد سرش را بالاتر بیاورد.
 • هنگامی که نوزاد بیدار است، تا حد ممکن او را روی زمین یا پاهایتان بنشانید. صحبت کردن، کتاب خواندن و آواز خواندن با نوزاد موجب تعامل هر چه بیشتر او با محیط پیرامونش می گردد که موجب می گردد سرش را برای دیدن هر چه بیشتر اطرافش بلند کند.
 • در این سن، هنگام بغل کردن نوزاد، او را ایستاده به سمت بیرون بگیرید. اینگونه او تشویق می گردد تا سرش را بلند کند و اطراف را ببیند.
 • اشاره کردن و نام بردن اشیا هنگامی که نوزاد روی شکم است نیز راه دیگری برای تشویق او به بلند کردن سرش است.
 • نوزاد را با کالسکه به پارک ببرید. اکنون که او می تواند در موقعیت نشسته به اطراف نگاه کند و از تماشای طبیعت لذت ببرد.
 • نوزاد را در آغوش بگیرد و همراه با یک موسیقی جذاب با او برقصید. تکان های آرام هنگام رقصیدن موجب تقویت عضلات گردن و حفظ تعادل او می گردد.
 • انگشتان نوزاد را به او نشان دهید و به آرامی آنها را به دهانش نزدیک کنید.
 • تعدادی اسباب بازی های حمام برای او تهیه کنید تا تشویق گردد هنگام آب بازی، گردن خود را بلند کند و به آنها نگاه کند.

بیشتر بخوانید:

نگران نباشید!

اگر نوزاد شما قرار دریافت روی شکم را دوست نداشته باشد جایی برای نگرانی نیست. در حقیقت، وقتی که نوزاد روی شکمش قرار می گیرد، به ویژه در ابتدا، کاملا طبیعی است کمی گریه و بی قراری کند. صبر کنید و به آرامی ادامه دهید. مطمئن باشید که تمرین این حرکت بهترین نتایج را به دنبال دارد.

زمان های مناسب انجام این تمرین ها پیش از خوردن غذا و پس از بیدار شدن از چرت روزانه است. در شرایطی که او سرحال و آرام باشد، بیشترین همکاری را می نماید.

اگر هنگامی که نوزاد را روی شکم قرار می دهید، کمی از شیری که خورده را بالا آورد، نگران نشوید. در این شرایط بهتر است یک دستمال یا حوله تمیز همیشه کنار دستتان باشد.

اگر نگران گردن دریافت نوزاد شش ماهه خود هستید، حتما با پزشک متخصص بچه ها مشورت کنید. پزشک می تواند تمرینات دیگری برای تقویت عضلات گردن نوزاد به شما معرفی کند.

بیشتر بخوانید:

مرحله بعد از قرار دریافت روی شکم

پس از اینکه نوزاد تمرین های زیادی روی شکم انجام داد، عضلات او تقویت شده و توانایی غلتیدن و نشستن پیدا می نماید. مرحله بعدی خزیدن و چهار دست و پا رفتن است. البته بعضی از نوزادان این مرحله را نمی گذرانند و به یکباره بر می خیزند و راه می فرایند.

سخن آخر

نوزاد شما پیش از آنکه بتواند حرکات بدنش را کنترل کند، احتیاج به کنترل سرش دارد. اما به دلیل وزن زیاد سر به تنه او، توانایی نگه نداشتن آن را ندارد و به هر طرف می افتد. به تدریج عضلات گردن و ماهیچه های او تقویت شده و توانایی کنترل سر را به او می دهد. در این مدت (تا حدود چهار ماهگی) بایستی همیشه مراقب سر او باشید. به ویژه زمانی که او را بغل می کنید، سر و گردن او را حمایت کنید. اگر احتیاج به اطلاعات بیشتری در زمینه رشد نوزاد دارید، خواندن مطالب رشد حرکتی نوزاد از بدو تولد تا شش ماهگی و مراحل و جدول رشد حرکتی نوزاد از شش تا 12 ماهگی را به شما توصیه می گردد.

شما چه حرکاتی برای تقویت عضلات گردن نوزادتان انجام می دهید؟ شادمان می شویم تجربیات و پیشنهادهای خود را با ما و دیگر مادران همراه خبرنگاران در بخش نظرات در میان بگذارید.

برگرفته از: thebump و whattoexpect

منبع: setare.com
انتشار: 25 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 25 اردیبهشت 1400 گردآورنده: gorganland.ir شناسه مطلب: 1114

به "15 تمرین کاربردی برای گردن دریافت نوزاد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "15 تمرین کاربردی برای گردن دریافت نوزاد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید