10 فرمان مهم وزیر اقتصاد به بانک های دولتی

به گزارش مجله گرگانلند، وزیر امور مالی و دارایی گفت: محور ارزیابی بانک های دولتی اجرای سند راهبرد ها و سیاست های بانکی است که به صورت فصلی منتشر می گردد و به اطلاع عمومی می رسد.

10 فرمان مهم وزیر اقتصاد به بانک های دولتی

به گزارش ایرنا، سیداحسان خاندوزی در حاشیه مراسم رونمایی از سند راهبرد ها و سیاست های بخش بانکی در جمع خبرنگاران گفت: با توجه به اینکه نقشه راه رشد غیرتورمی فقرزدا در ستاد اقتصادی دولت تصویب شده است و اولویت هایی که در نامگذاری سال در حمایت از فراوری با موضوع دانش بنیانی و فراوری معین شده، تحقق این اهداف نیازمند همکاری و مساعدت عملی شبکه بانکی به عنوان رکن نظام تامین اقتصادی اقتصاد ایران است.

وی اضافه نمود: اگر بتوانیم راهبرد های متناسب با اهداف فراوری و دانش بنیان را به عنوان دستور کار شبکه بانکی در نظر بگیریم و اعمال کنیم انتظار می رود تامین اقتصادی به نحوی باشد که بخش های مولد بیشتر برخوردار شوند و در بین بخش های فراوریی هم فعالیت های دانش بنیان و اشتغالزا در اولویت قرار گیرند.

وزیر اقتصاد گفت: برای اینکه شعار حمایت از فراوری محقق گردد در وزارت اقتصاد از فروردین ماه سلسه جلساتی با حضور متخصصان حوزه بانکی کشور برگزار گردید و به بسته راهبرد های بانک های دولتی رسیدیم و هدف این بسته این بود که اولا با تکالیف قانونی بانک ها و مصوبات شورای پول و اعتبار سازگار باشد از سوی دیگر اولویت هایی را معین کند که پیروی از آن ها محقق نماینده برنامه هایی از جمله حمایت از فراورینمایندگان، مردم و مصرف نمایندگان، تسهیلات مقرون به صرفه قیمت، افزایش شفافیت و مکانیسم های خودتنظیمی باشد.

وی ادامه داد: امروز به صورت رسمی بسته سیاست ها و راهبرد های بانکی به تمام بانک های دولتی ابلاغ شد و از این پس اجرای این سند محور ارزشیابی بانک های دولتی است و گزارش های مربوطه طی دو یا سه ماه ارایه می گردد و امیدواریم شبکه بانکی اهتمام جدی براجرای مصوبات این بسته داشته باشد و در هر فصل گزارش مقدار پیشرفت این بسته را داشته باشیم.

خاندوزی اظهار امیدواری کرد که شبکه بانک های دولتی اجرای جدی این مصوبات را در دستور کار قرار دهند و اولویت آن ها حرکت در راستا سیاست گذاری های بسته باشد.

وی تاکید نمود: مهمترین هدف وزارت اقتصاد این است که بخش مولد و دانش بنیان اقتصاد بیشترین استفاده را از اعتبارات بانکی داشته باشند و اعتبارات بانک ها به بخش های مولد و نیازمند راهنمایی گردد.

10 فرمان مهم وزیر اقتصاد به بانک های دولتی

دولت به عنوان بزرگترین سهامدار بانک های دولتی سیاست های کلان بخش بانکی را ابلاغ کرد. این سیاست ها در 26 بند تنظیم شده که مهمترین آن ها بدین توضیح است:

1. بانک های دولتی ضمن ارائه برنامه عملیاتی خود جهت واگذاری، موظف شدند سهام غیر بانکی و املاک مازاد خود را بفروشند. هرگونه سرمایه گذاری در زمینه طلا، سکه، املاک و مستغلات به وسیله بانک ها یا واحد های تابعه ممنوع شد.

2. بانک های دولتی بایستی شعب مازاد خود را جمع آوری نمایند. این بانک ها باید تا سرانجام سال 3 درصد از شعب خود را کاهش دهند و تا سرانجام سال سوم باید حدود 6 درصد از شعب خود را تعدیل نمایند.

3. بانک های دولتی طبق جدول ابلاغ شده موظف شدند تا سرانجام امسال بیش از 20 درصد مبادلات ارزی خود را افزایش دهند

4. بانک های دولتی زیانده بایستی طبق سیاست گذاری تازه وزارت اقتصاد تا سرانجام سال 1401 از زیان عملیاتی خارج شده و بانک های سودده با سود نهایتا 2 درصدی نیز به مقدار 4 درصد، سود خود را افزایش دهند

5. بانک های دولتی باید فرایند اعطای وام های تا 200 میلیون تومان را به صورت کامل غیرحضوری نمایند.

6. بانک ها مکلف شدند ضمن ارائه برنامه عملیاتی 3 ساله خود برای وصول مطالبات غیر جاری، حداکثر 18 ماه پس از عدم بازپرداخت تسهیلات، اقدام قانونی برای وصول مطالبات را انجام دهد

7. بانک ها موظف هستند در هر فصل اطلاعات بدهکاران بانکی بیش از 100 میلیارد تومان را به همراه اطلاعات تکمیلی منتشر نمایند.

8. بانک ها مکلف شدند تمام سود مازاد دریافتی را به تسهیلات گیرندگان برگردانن

9. اعطای هرگونه تسهیلات بدون لحاظ مراتب اعتبارسنجی ممنوع است

10. استفاده از عقد مشارکت مدنی برای تسهیلات سرمایه در گردش و کلیه مواردی که امکان محاسبه سود و زیان واقعی موضوع مشارکت در آن امکان پذیر نیست، اکیداً ممنوع شد

منبع: فرارو
انتشار: 27 خرداد 1401 بروزرسانی: 27 خرداد 1401 گردآورنده: gorganland.ir شناسه مطلب: 1572

به "10 فرمان مهم وزیر اقتصاد به بانک های دولتی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "10 فرمان مهم وزیر اقتصاد به بانک های دولتی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید