وام مسکن سال جاری افزایش نمی یابد

به گزارش مجله گرگانلند، مدیر طرح و برنامه بانک مسکن می گوید سال جاری افزایش سقف وام مسکن در دستور کار نیست و افزایش دوره بازپرداخت اقساط تسهیلات صندوق پس انداز یکم منوط به تامین منابع آن از سوی دولت است .

وام مسکن سال جاری افزایش نمی یابد

جهت دریافت خدمات هزینه بازسازی نمای ساختمان با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. از طراحی پلن بازسازی تا اجرای جز به جز بازسازی منزل، ویلا و ساختمان اداری تخصص ماست.

محمدحسن مرادی با تاکید بر اینکه هر تغییر در شرایط تسهیلات، روی مدل و ساز و کار صندوق پس انداز یکم تاثیر می گذارد، اضافه نمود: افزایش دوره بازپرداخت اقساط وام مسکن به کاهش و افزایش منابع منجر می گردد بنابر این درصورت اجرای این پیشنهاد، دولت باید با روش هایی کسری منابع را جبران کند.

وی خاطر نشان کرد: جبران کسری منابع به این معناست که کسری صندوق با عرضه یارانه تامین گردد و پیش از این هم کسری صندوق از محل بازپرداخت اقساط مسکن مهر جبران شد.

مرادی اضافه نمود: برای اجرای این پیشنهاد باید مبالغی تامین گردد که منابع آن را می توان از راه هایی از جمله از صندوق توسعه ملی تامین کرد.

وی همچنین درباره امکان افزایش سقف تسهیلات خرید مسکن تا انتها سال جاری گفت: افزایش سقف وام مسکن نه در دستور کار بانک و نه وزارت راه و شهرسازی است؛ چرا که همین مقدار وام می تواند سطح کنونی توان خرید متقاضیان هدف را پوشش دهد.

مدیر طرح و برنامه بانک مسکن یادآور شد: اگر سقف تسهیلات مسکن افزایش یابد به همان میزان اقساط هم افزایش می یابد و در این صورت پرداخت اقساط از توان دهک های هدف خارج می گردد.

مرادی با بیان این که هم اکنون میزان افتتاح حساب در صندوق پس انداز یکم از آنچه که پیش بینی می شد، بیش تر است ، گفت: هر چند در سال اول آغاز به کار این صندوق استقبال مردم مطابق پیش بینی ها نبود؛ اما در سال دوم میزان افتتاح حساب ها به 140 هزار نفر رسید که 20 هزار نفر بیشتر از پیش بینی ها به گشایش حساب اقدام کردند.

وی با اشاره به امکان انصراف از دریافت وام مسکن پس ازگشایش حساب گفت: به افرادی که پس از بازکردن حساب از ادامه سپرده گذاری منصرف شوند، سود بانکی 10 درصد متناسب با میزان دوره سپرده گذاری تعلق می گیرد.

مرادی همچنین توضیح داد: کسانی که پس از یک سال سپرده گذاری نسبت به خرید مسکن و استفاده از تسهیلات خود اقدام نکنند، امتیاز تسهیلات تا یک سال برای این افراد محفوظ خواهد ماند.

delta.ir

منبع: پیام دلتا
انتشار: 4 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 29 شهریور 1400 گردآورنده: gorganland.ir شناسه مطلب: 362

به "وام مسکن سال جاری افزایش نمی یابد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وام مسکن سال جاری افزایش نمی یابد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید