هتل ها چطور می توانند هزینه برق خود را کاهش دهند؟

به گزارش مجله گرگانلند، مصرف برق هتل ها در تمام شبانه روز جریان دارد. پذیرش پیوسته میهمان ها، روشن بودن چراغ های سردر هتل، لابی و راهروها و استفاده مداوم مهمان ها از وسایل برقی از دلایل ناگزیر بودن مصرف بالای برق در هتل هاست. اما فارغ از مصرف ناگزیر برق در بعضی موارد، روش هایی نیز برای بهینه کردن و مدیریت مصرف وجود دارد.

هتل ها چطور می توانند هزینه برق خود را کاهش دهند؟

کاماپرس در این گزارش به راهکار های کاهش مصرف برق در هتل ها می پردازد.

جایگزین کردن لامپ های رشته ای و کم مصرف با لامپ LED

در برنامه های پیشین صرفه جویی در مصرف برق شاهد جایگزین شدن لامپ های رشته ای با لامپ های فلوئورسنت کم مصرف بودیم. اکنون هنگام جایگزین کردن لامپ های فلوئورسنت با لامپ های LED رسیده است. لامپ های LED به طور میانه 75 درصد کمتر از لامپ های کم مصرف معمولی برق مصرف می نمایند، بی آن که از اندازه روشنایی بکاهند.

استفاده از پاورسوئیچ و سنسور سقفی

مشکل روشن ماندن چراغ ها و وسایل برقی پس از خالی شدن اتاق های هتل با نصب پاورسوئیچ به راحتی قابل حل است. بعلاوه نصب سنسورهای سقفی در راهروی هتل جلوی روشن ماندن بی علت چراغ ها را در این بخش می گیرد. می توان با نصب این سنسورها در هر بخش از هتل که مشکل روشن بودن ظولانی مدت و بی علت چراغ در آن ها جدی است، مصرف برق را تا حد زیادی بهینه کرد.

بهینه سازی سیستم های سرمایشی و تهویه

بخش زیادی از برق هتل ها در فصول گرم در سیستم های سرمایشی مصرف می گردد. برای به حداقل رساندن این اندازه، سرویس منظم کولرها و نظافت فیلتر آن ها لازم است.

با استفاده از این ترموستات ها می توان دمای مناسب برای هر اتاق را معین کرد. با رسیدن اتاق به دمای معین شده کولر گازی خاموش خواهد شد. بدین ترتیب بدون تحمیل گرما به مسافران از هدررفت برق نیز جلوگیری می گردد.

هوشمندسازی ساختمان هتل

هوشمندسازی اتاق ها یکی از روش های نوینی است که طی سال های اخیر در تمامی کشورها اجرایی شده و نتایج بسیار خوبی در مدیریت و بهینه کردن مصرف انرژی برق داشته است. هوشمندسازی هتل ها نیز شرایطی را فراهم می نماید که بتوان با استفاده از یک پنل لمسی سیستم های سرمایش و گرمایش، شرایط پرده ها، روشنایی اتاق و... را تنظیم کرد. تنظیم اتوماتیک این موارد مصرف انرژی را تا حد زیادی کاهش خواهد داد.

هرچند ممکن است هزینه هوشمند کردن هتل در کوتاه مدت گزاف به نظر برسد، اما در طولانی مدت کاهش مبلغ پرداختی هتل در زمینه انرژی این هزینه را جبران خواهد نمود.

آموزش دادن به پرسنل هتل

مدیریت برق تنها مربوط به تصمیم های کلان و مدیریتی هتل نیست. اندازه زیادی از برق با رعایت نکردن نکات جزئی و پیش پاافتاده هدر می رود. با تهیه چک لیستی از رفتارهای صحیح هنگام سرویس دهی و تمیز کردن اتاق برای خدمه می توان این اندازه را به حداقل رساند.

از جمله این نکات می توان به موارد زیر اشاره نمود:

· در اتاق های خالی پرده ها باید کشیده و بسته باشند.

· هنگام استفاده از جاروبرقی در اتاق ها سایر وسایل برقی باید خاموش باشند.

· فقط حوله ها و ملحفه های کثیف احتیاج به شست وشو دارند.

· برفک زدایی یخچال ها باید به طور مرتب انجام گردد.

· بعد از خروج مهمان از اتاق باید ترموستات و تهویه اتاق آنالیز شوند

یاری گرفتن از مسافران

قطعاً محدود کردن گزینه ها و وضع قواعد سخت گیرانه برای همه مسافران در هتل ها امکان پذیر نیست. اما همیشه تعدادی از مسافران هستند که به خاطر دغدغه های محیط زیستی خود و یا دلایل دیگر از همکاری در حوزه صرفه جویی در انرژی استقبال می نمایند. با گنجاندن دستورالعمل های لازم برای کاهش مصرف برق در بروشورهای جداگانه و یا ارائه آموزش های اختیاری می توان از این ظرفیت استفاده کرد. تفکیک حوله های دست نخورده از حوله های احتیاجمند به شست وشو، خارج کردن شارژرها از پریز بعد از استفاده و بسته نگه داشتن پنجره و کشیدن پرده ها از نکات قابل رعایت برای مسافران هستند.

منبع: همگردی
انتشار: 22 اردیبهشت 1403 بروزرسانی: 22 اردیبهشت 1403 گردآورنده: gorganland.ir شناسه مطلب: 1811

به "هتل ها چطور می توانند هزینه برق خود را کاهش دهند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هتل ها چطور می توانند هزینه برق خود را کاهش دهند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید