لاریجانی: حل مشکل تروریسم اراده جهانی را می طلبد

به گزارش مجله گرگانلند، رییس مجلس وجود اراده جهانی را راهکار مشکل تروریسم خواند و اظهارکرد: سرعت حوادث تروریستی در منطقه بیش از راهکار های سیاسی است و این عامل حل مسئله را با مشکل روبرو کرده است.

لاریجانی: حل مشکل تروریسم اراده جهانی را می طلبد

به گزارش مجله گرگانلند، باقر عزت بگوویچ، رئیس جمهور بوسنی و هرزگوین بعد از ظهر امروز (95/08/4) با علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی دیدار و گفت وگو کرد.

رییس مجلس در ابتدای این دیدار با اشاره به اهمیت تقویت روابط تجاری و اقتصادی دو کشور گفت: روابط اقتصادی و تجاری فی مابین همپای روابط سیاسی ایران و بوسنی و هرزگوین توسعه پیدا نکرده و ما باید در فضای کنونی پیش روی دو کشور این روابط را به نفع دو ملت گسترش دهیم.

وی افزود: همکاری های اتاق بازرگانی و تسهیل همکاری های بانکی دو کشور می تواند منجر به تقویت روابط تجاری و اقتصادی جمهوری اسلامی ایران و جمهوری بوسنی و هرزگوین شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی همچنین گفت: گردشگری و روابط مردم دو کشور با یکدیگر، ظرفیت بزرگی برای توسعه روابط اقتصادی فی مابین است که لغو ویزا میان دو کشور می تواند به بالفعل شدن این ظرفیت کمک شایانی کند.

وی افزود: مجلس شورای اسلامی نیز از توسعه روابط ایران و بوسنی و هرزگوین حمایت می کند.

لاریجانی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به تهدید تروریسم برای امنیت همه کشورهای جهان و بیان این مطلب که ایران امن ترین کشور منطقه است، گفت: در طول سال های اخیر حجم و تحرک تروریست ها افزایش یافته است و اکنون تروریسم تبدیل به مشکل بزرگ منطقه و جهان شده است.

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به دلایل گسترش تروریسم در منطقه افزود: یکی از دلایل افزایش تحرک گروه های تروریستی قصد استفاده ابزاری از تروریست ها توسط برخی از کشورهاست اما بعد از مدتی توان کنترل آنها را از دست می دهند و این تروریست ها هستند که مدیریت را در دست می گیرند.

وی افزود: به عنوان عامل دیگر می توان به وجود جریان فکری در میان اقلیتی از مسلمانان اشاره کرد که تروریست پروری کمک می کنند.

لاریجانی همچنین گفت : متاسفانه تربیت برخی افراد با تفکر وهابیت منجر به افراط گرایی و حرکت های تروریستی در منطقه و جهان شده است.

رئیس مجلس شورای اسلامی وجود اراده جهانی را راه حل مشکل تروریسم خواند و گفت: سرعت حوادث تروریستی در منطقه بیش از راه حل های سیاسی است و این عامل حل مسئله را با مشکل روبرو کرده است.

باقر عزت بگوویچ رئیس جمهور بوسنی و هرزگوین نیز در این دیدار با ابراز خرسندی از سفر به ایران گفت: روابط سیاسی فی مابین در سطح مطلوبی است و اکنون با لغو تحریم های ایران باید روابط اقتصادی دو کشور را هم به سطح بالاتری ارتقا داد.

وی افزود: کشور بوسنی شرایط خوبی در اتحادیه اروپا دارد و جمهوری اسلامی ایران با تشکیل شرکت های مشترک با بوسنی هرزگوین می تواند به بازاری به گستردگی اتحادیه اروپا دسترسی داشته باشد.

باقر عزت بگوویچ رئیس جمهور بوسنی و هرزگوین همچنین گفت: اجرای موافقتنامه های موجود میان دو کشور و لغو ویزا می تواند کمک شایانی به تقویت روابط اقتصادی فی مابین نماید.

رئیس جمهور بوسنی در ادامه دیدار گفت: علاقمندی دیگر میان دو کشور مبارزه مشترک با تروریسم است. ما عقیده داریم که تروریسم ربطی به اسلام حقیقی ندارد و لذا همه کشورهای اسلامی را موظف به مبارزه مشترک با تروریسم می دانیم.

وی افزود: اطمینان دارم جمهوری اسلامی ایران به عنوان یک کشور با ثبات و قدرت منطقه ای مانند سایر موضوعات به حل مسائل منطقه کمک می کند.

باقر عزت بگوویچ رئیس جمهور بوسنی و هرزگوین در سرانجام این دیدار با اشاره به پیوستن تعدادی از اتباع کشورش به گروه های تروریستی گفت: در بوسنی در کنار جامعه اسلامی، جوامع موازی به وجود آمده اند که منجر به ورود تعدادی از اتباع بوسنیایی به گروه تروریستی شده است.

وی از عزم دولت بوستی برای مبارزه با فرقه گرایی و تندروی خبر داد و اقدامات دولتش را در این جهت مثبت ارزیابی کرد.

در این دیدار رئیس کمیسیون مشترک اقتصادی بوسنی و هرزگوین با ایران و وزرای همراه دیدگاه های خود را برای توسعه روابط فی مابین بیان کردند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 15 فروردین 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: gorganland.ir شناسه مطلب: 298

به "لاریجانی: حل مشکل تروریسم اراده جهانی را می طلبد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "لاریجانی: حل مشکل تروریسم اراده جهانی را می طلبد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید