سلبریتی ها کجایید دقیقا کجایید؟

به گزارش مجله گرگانلند، چرا سلبریتی هایی که در حوادث اخیر با فضاسازی رسانه ای کوشش کردند خشونت به خیابان ها کشیده گردد خودشان یا خانواده هایشان به خیابان ها نیامدند؟

سلبریتی ها کجایید دقیقا کجایید؟

بعضی سلبریتی ها در اغتشاشات اخیر کوشش کردند تا نقش فرماندهی اغتشاش گران را به وسیله فضای مجازی بازی نمایند، آن ها با تحریک مردم و کشاندن آن ها به خیابان ها با توجه به حضور سازماندهی شده اغتشاش گران مسلح به سلاح سرد و گرم آشوبی در کشور ایجاد کردند، اما نکته عجیب این است که هیچ کدام از این سلبریتی ها یا بچه ها و خانواده های آنان جرات آمدن به خیابان و قرار گرفتن در کنار معترضین را نداشتند، آن ها در خانه های امن خود در داخل یا خارج از کشور سوار بر جریان سازی شبکه های ضد ایرانی فقط مردم را تحریک به خشونت و هنجارشکنی اجتماعی کردند.

سینا قربانی تحلیلگر مسائل فرهنگ و رسانه در مصاحبه با خبرنگاران ، گفت: اروینگ گافمن بر اساس استعاره نمایش، رفتار هر فرد را به دو مقوله گسترده منطقه پشت یا رفتار پشت صحنه و منطقه جلو یا رفتار روی صحنه تقسیم می نماید.

او اضافه کرد: بر اساس این تئوری، سلبریتی ها در منطقه جلو یا روی صحنه، برای اجرای یک نقش خاص، پیش چشم مخاطبانشان قرار می گیرند و کوشش می نمایند تصویری نسبتاً ایده آل از یک نقش اجتماعی بازی نمایند.

او اضافه کرد: اجرانمایندگان در منطقه جلو رفتاری عمدتاً مؤدبانه و ظاهری تأثیرگذار دارند، اما همین افراد وقتی پشت صحنه نمایش قرار می گیرند رفتاری غیرعادی دارند.

این تحلیلگر رسانه ادامه داد: بعضی سلبریتی ها در حوادث اخیر تاکتیک میدان میانی را پیش گرفتند تا بتوانند همراه با حامیان خارجی خود یک صحنه اجتماعیِ نو را توصیف نمایند، صحنه ای که با حضور مخاطب ناآگاه به این مسائل جان می گیرد و نمایش به بیشترین حد ممکن رخ می دهد.

سینا قربانی گفت: رسانه های اجتماعی به صورت جدی مرز های میان امور همگانی و خصوصی را دگرگون نموده و گزینه های بسیاری برای سلبریتی ها فراهم می نمایند تا عموماً خصوصی شوند، یعنی به سلبریتی ها یاری می نمایند تا رفتار روی صحنه خود را به صورت مستقیم برای طرفداران و دنبال نمایندگانشان ارائه نمایند.

این تحلیلگر مسائل رسانه اضافه کرد: مسائل مالی که غالب طبقات مردم با آن روبرو هستند امری غیر قابل انکار است، اما مخاطبان به این نکته باید توجه داشته باشند که چرا سلبریتی هایی که غنی از هرگونه امکانات هستند تشویق نماینده طبقات پایین دست برای اعتراض شده اند؟

او اضافه کرد: مردم بهتر است از خودشان بپرسند چطور می گردد فردی که میلیارد ها تومان سرمایه دارد و خود را نیز در بستر فضای مجازی مخفی نموده است، تحریک نماینده مردم به خشونت می گردد؟

قربانی ادامه داد: سلبریتی ها از ظرفیت جمهوری اسلامی استفاده کردند و از محل بیت المال میلیارد ها تومان دستمزد گرفتند و این دستمزد ها را تبدیل به املاک و مستعقلات کردند، اما در نهایت با پول مردم و حق مردم مروج حس یاس و نامیدی در بین طبقات پایین جامعه شدند.

کارشناس حوزه فرهنگ و رسانه گفت: قطعا اگر مخاطبان با زاویه انتقادی به عملکرد این سلبریتی ها دقت نمایند متوجه خواهند شد که این افراد در پی اجرای سیاست هایی خاص با هدف ایجاد صحنه اجتماعیِ نو برای براندازی یا کسب سود بیشتر از هر غائله ای هستند.

خبرنگاران مازندران ساری

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 6 مهر 1401 بروزرسانی: 6 مهر 1401 گردآورنده: gorganland.ir شناسه مطلب: 1649

به "سلبریتی ها کجایید دقیقا کجایید؟" امتیاز دهید

2 کاربر به "سلبریتی ها کجایید دقیقا کجایید؟" امتیاز داده اند | 1 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سلبریتی ها کجایید دقیقا کجایید؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید