ثبت چک در سامانه صیاد توسط مشتریان الزامی شد

به گزارش مجله گرگانلند، بر اساس قانون جدید، صدور و انتقال هر برگه چک مستلزم ثبت در سامانه صیاد توسط مشتریان الزامی است.

ثبت چک در سامانه صیاد توسط مشتریان الزامی شد

به گزارش خبرگزاری خبرنگاران ، بانک مرکزی در راستای اجرای ماده 21 مکرر قانون اصلاح قانون صدور چک، مصوب آبان ماه سال نودوهفت مجلس شورای اسلامی، دستورالعمل های مرتبط با این قانون را ابلاغ کرده که از 22 آذرماه جاری در شبکه بانکی لازم الاجرا خواهد بود.

بر اساس مفاد قانون جدید، صدور و انتقال هر برگه چک مستلزم ثبت در سامانه صیاد است. با این سازوکار از تاریخ بیست و دوم آذرماه سال جاری، لازم است تمام چک ها در وجه ذینفع مشخص صادر شود و ثبت انتقال چک در سامانه صیاد، جایگزین پشت نویسی چک خواهد بود.

به این ترتیب تمام دارندگان دسته چک از این پس موظف اند بعد از صدور چک، اطلاعات چک صادرشده را به همراه اطلاعات دریافت کننده آن شامل شناسه ملی، کد ملی ذینفع، مبلغ و تاریخ سررسید در سامانه صیاد ثبت کنند.

بر اساس این گزارش، ثبت اطلاعات چک از طریق درگاه های نوین بانک افتتاح کننده و نگهدارنده حساب جاری یعنی اینترنت بانک و همراه بانک یا برنامک های موبایلی فعال در حوزه پرداخت کشور به سامانه یادشده دسترسی میسر است.

روشن است با این شرایط نقد کردن چک تنها توسط شخصی که به عنوان دریافت کننده نامش در سامانه ثبت شده است، امکان پذیر خواهد بود. در این راستا دریافت کننده چک نیز قادر خواهد بود نسبت به احراز هویت صادرکننده چک اقدام کند

->

منبع: خبرگزاری آریا
انتشار: 12 دی 1399 بروزرسانی: 12 دی 1399 گردآورنده: gorganland.ir شناسه مطلب: 860

به "ثبت چک در سامانه صیاد توسط مشتریان الزامی شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ثبت چک در سامانه صیاد توسط مشتریان الزامی شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید