با وام مسکن چند متر خانه می توان خرید؟

به گزارش مجله گرگانلند، در حالی بانک مرکزی متوسط قیمت یک مترمریع مسکن را 12 میلیون و 460 هزار تومان اعلام نموده که وام بانک مسکن حدود 8.8 درصد یک آپارتمان 100 متری را پوشش می دهد.

با وام مسکن چند متر خانه می توان خرید؟

جهت دریافت خدمات اجرای بازسازی ساختمان با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. از طراحی پلن بازسازی تا اجرای جز به جز بازسازی منزل، ویلا و ساختمان اداری تخصص ماست.

بانک مرکزی به فاصله چند روز بعد از وزارت راه و شهرسازی گزارش بازار مسکن شهر تهران در آبان ماه سال جاری را منتشر کرد. بر این اساس متوسط قیمت خرید و فروش یک متر مربع زیربنای واحد مسکونی معامله شده به وسیله بنگاه های معاملات ملکی شهر تهران 124.6 میلیون ریال (12 میلیون و 460 هزار تومان) بود که نسبت به ماه قبل (مهرماه 98) و ماه مشابه سال قبل (آبان ماه 97) به ترتیب 2 درصد کاهش و 35.8 درصد افزایش یافته است.

گرچه بر اساس آمار وزارت راه و شهرسازی (دفتر برنامه ریزی و اقتصاد مسکن) قیمت مسکن 1.8 درصد و مطابق آمار بانک مرکزی 2 درصد کاهش یافته، اما قدرت خرید مردم برای ورود به بازار مسکن همچنان بسیار پایین است.

وام هایی نیز که در بازار مسکن توسط بانک مسکن برای خرید پرداخت می گردد تناسبی با قیمت های کنونی ندارد. این بانک هم اکنون دو نوع وام را به متقاضیان پرداخت می نماید؛ وام به وسیله اوراق حق تقدم و وام صندوق پس انداز یکم.

در نوع اول بنا بر اعلام بانک مسکن سقف تسهیلات قابل اعطاء از محل اوراق گواهی حق تقدم برای خرید مسکن جهت املاک تا 20سال ساخت از تاریخ صدور اولین پروانه ساختمانی (بدون توجه به تاریخ پایانکار ساختمانی) در تهران 60 میلیون تومان مراکز استان ها و شهرهای بالای 200 هزار نفر جمعیت 50 میلیون تومان سایر مناطق شهری 40 میلیون تومان و برای املاک بیش از 20 سال تا 25 سال در هر 3 منطقه 35 میلیون تومان است. در شیوه دوم نیز حداکثر وام پرداختی به زوج ها 160 میلیون تومان برای تهران و پس از یکسال سپرده گذاری است.

بر اساس آنچه در سطرهای بالا آمده یک فرد باید برای خرید واحد مسکونی 100 مترمربعی با توجه به جدیدترین متوسط قیمت اعلامی از سوی بانک مرکزی یک میلیارد و 246 میلیون تومان پرداخت کند. وام اوراق حق تقدم با احتساب وام جعاله (در صورت پرداخت از سوی بانک) و البته هزینه خرید این اوراق (با قیمت حدود 40 هزار تومانی) حدود 8.8 درصد قیمت یک واحد مسکونی را پوشش می دهد.

با وام صندوق پس انداز یکم نیز یک زوج جوان می توانند 12.8 درصد یک واحد مسکونی 100 متری را خریداری نمایند.

منبع: مشرق نیوز

منبع: ساختمانچی
انتشار: 24 بهمن 1398 بروزرسانی: 29 شهریور 1400 گردآورنده: gorganland.ir شناسه مطلب: 165

به "با وام مسکن چند متر خانه می توان خرید؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "با وام مسکن چند متر خانه می توان خرید؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید