بانوی سیاهپوش موسیقی در حضور تماشاگران روی صحنه رفت

به گزارش مجله گرگانلند، بانوی سراپا سیاه پوش وارد صحنه شد و در حالی که مدت ها از تماشاگران فاصله گرفته بود، با دستانش نوازندگانی را راهنمایی کرد که صدای زندگی می نواختند؛ ساز.

بانوی سیاهپوش موسیقی در حضور تماشاگران روی صحنه رفت

به گزارش خبرنگار بخش تجسمی و موسیقی خبرنگاران، تالار وحدت در حالی که دو سال پس از شیوع کرونا، در روزهای اخیر، میزبان دو کنسرت رکوئیم موتزارت و رسیتال پیانوی آرش گوران با حضور تماشاگران بود، شامگاه آدینه ـ سوم دی ماه ـ نیز ارکستر سرزمین مادری به رهبری نزهت امیری را میزبانی کرد.

در این اجرا، قطعاتی از روح الله خالقی، گلنوش خالقی، توفیق قلی اف، مهرداد دلنوازی و بهزاد عبدی اجرا شد و بعلاوه شاهد تکنوازی هایی از شیما شاه محمدی، علی نجفی ملکی، مریم خدابخش و صدا سدیفی بودیم.

در کنار خوانندگی غفار زادبه (ذابح) و صدایش که در سالن تالار وحدت طنین انداز شده بود، تکنوازی های هنرمندان حال و هوای اجرا را خاص تر نموده بود. گویی با ورود هر تکنواز به صحنه و همراهی او با گروه، گره اتصال تماشاگران به جایگاه های قرمز کورتر و کورتر می شد.

خواننده ارکستر سرزمین مادری در این اجرا، قطعه می ناب و خوشه چین اثر روح الله خالقی، قطعه کاروان مرتضی محجوبی، قطعه آذری سنده قالماز اثر توفیق قلی اف و قطعه شور مستی گلنوش خالقی را اجرا کرد.

کنسرت پس از اجرای سرود ملی، با اجرای قطعاتی شروع شد و با تکنوازی هایی با سازهای قیچک، نی، عود و قانون ادامه پبدا کرد. تنوع سازها، صدایی که همزمان حکایت از موسیقی کلاسیک و سنتی داشت و البته رهبری نزهت امیری که به عنوان تنها بانوی رهبر ارکستر در ایران شناخته می گردد، همگی این اجرا را برای هر مستمع ای، حتی آنهایی که بیرون از سالن صرفا صدایی از نواخته شدن سازها می شنید، مجذوب کننده نموده بود.

سانس اولِ اجرا، به تکنوازی شیما شاه محمدی (قیچک) و علی نجفی ملکی (نی) اختصاص داشت که فضایی کم و بیش عرفانی و آرام را تداعی می کرد. سانس دوم اما با تکنوازی مریم خدابخش(عود) و صدا سدیفی (قانون) ادامه پیدا کرد تا تماشاگران از یاد نبرند ریتم تندی را که همزمان نواخته شدن ساز قانون با سایر نوازندگان ویولن ایجاد نموده بود.

از توصیف اجرا که گذر کنیم، جمعیت حاضر در سالن قدیمی و لانه زنبوری تالار وحدت که البته قابل توجه هم بودند، تقریبا با رعایت فاصله اجتماعی به تماشای نواختن ها و شنیدن نواهایی مشغول بودند که حالا پس از دو سال انتظار ناشی از کرونا، مجددا از آن بهره مند می شدند و البته با به صدا درآمدن شیپور خطرِ شیوع گونه نو کرونا در کشور، احتمال می رود بار دیگر تا مدتی از آن فاصله بگیرند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 19 بهمن 1400 بروزرسانی: 19 بهمن 1400 گردآورنده: gorganland.ir شناسه مطلب: 1457

به "بانوی سیاهپوش موسیقی در حضور تماشاگران روی صحنه رفت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بانوی سیاهپوش موسیقی در حضور تماشاگران روی صحنه رفت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید