اعلام برنامه اجرا های اولین روز تئاتر صاحبدلان

به گزارش مجله گرگانلند، فقط بخاطر تو، آسمانی دیگر و هشت عنوان سه نمایشی است که عصر امروز اول بهمن با رعایت پروتکل های بهداشتی در دهمین دوره تئاتر صاحبدلان اجرا می شوند.

اعلام برنامه اجرا های اولین روز تئاتر صاحبدلان

به گزارش گروه فرهنگی خبرنگاران، امروز اول بهمن ماه در ادامه اجرا های دهمین دوره تئاتر صاحبدلان نمایش های فقط بخاطر تو به کارگردانی مرتضی وکیلیان و آسمانی دیگر به کارگردانی شهاب راحله در محوطه تئاتر شهر تهران و هشت به کارگردانی مجتبی خلیلی در اصفهان اجرا می شوند.

فقط بخاطر تو

نمایش فقط بخاطر تو به نویسندگی و کارگردان مرتضی وکیلیان در دهمین دوره تئاتر صاحبدلان امروز اول بهمن ساعت 17 در محوطه تئاتر شهر اجرا می گردد.

نمایش فقط به خاطر تو مضمونی دینی، حماسه ای و اسطوره ای دارد و بازیگران فقط به خاطر تو مرتضی وکیلیان، شاهین وکیلیان، پریناز وکیلیان و پروین ملک علایی هستند و المیرا آبرون آن ها را به عنوان دستیار و منشی صحنه همراهی می نماید.

مرتضی وکیلیان درباره این نمایش می گوید: بن مایه فقط به خاطر تو به داستان رستم و شاهنامه فردوسی مرتبط است و به سبک نقالی توسط نقال و بازی توسط بازیگران اجرا می گردد. نقال، نقل رستم و سهراب را می گوید که رستم در پی رخش به سمنگان رفت و با تهمینه ازدواج کرد و سهراب حاصل این ازدواج است و او در جوانی در معرکه نبرد می خواهد رستم را بکشد. نقال در بین نقل رستم وسهراب به نقل امام حسین (ع) نیز می پردازد که امام حسین (ع) سفر حج را نیمه کاره رها کرد و به طرف کوفه رفت. از این به بعد یک قسمت نقالی رستم و سهراب و یک قسمت نقل امام و حضرت علی اکبر (ع) نقالی و بازی می گردد تا آنجا که سهراب توسط رستم کشته می گردد و با این فرایند نمایش تمام می گردد. ولی بازیگر نقش رستم هنوز گریه می نماید، او برای سهراب گریه نمی نماید، او بیاد علی اکبر امام حسین (ع) گریه می نماید.

آسمانی دیگر

آسمانی دیگر به نویسندگی و کارگردان شهاب راحله دیگر نمایشی است که پس از 2 اجرا در روز های گذشته امروز ساعت 16:30 برای سومین و آخرین بار در محوطه تئاتر شهر اجرا می گردد.

نمایش کاری است از گروه تئاتر بیان که در آن امیرحسین مهماندوست به ایفای نقش می پردازد.

شهاب راحله درباره نمایش می گوید: مردی از دستفروشان کنار تئاتر شهر در حال فروش لباس های خاص برای افراد خاص است. مثلا هنرمندان، سیاستمداران، ورزشکاران و سلبریتی ها و ... او درمیان بساط خود یک شلوار خاکی دارد و حاضر به فروش آن نیست، زیرا جنسی است قیمتی که برایش شانس می آورد و صاحبش فردی بوده که گویا زمین، زمان و آسمانش متفاوت بوده است.

هشت

نمایش هشت به کارگردان مجتبی خلیلی در دهمین دوره تئاتر صاحبدلان امروز اول بهمن ساعت 17 در خانه هنرمندان اصفهان اجرا می گردد. اجرای این نمایش دوم و سوم اسفند نیز ادامه خواهد داشت.

نمایش خیابانی هشت به نویسندگی حیدر رضایی و به کارگردانی مجتبی خلیلی با بازی سید پویا امامی، نجمه مهرابی خوزانی، امیر حسین بدیعی اجرا می گردد. طراح فضا و لباس را جمعه رحیم نژاد و موسیقی را محمد نادری بر عهده دارد.

مجتبی خلیلی درباره این نمایش می گوید: حضور معنوی حضرت ثامن الحجج (ع) در زندگی و کار یکی از بدیهیات ذهن و ضمیرمان بوده و هست. چه بسیار استمداد هایی که به مدد حمایت و توسل به وجود منورش به اجابت مبدل شده و چه بسیار گره ها که با گوشه نگاهی از کرم و مهربانی اش باز شده است. امام رضا (ع) در سال های دفاع مقدس نیز پشتوانه معنوی رزمندگان و پیروزی های کشور در جنگ بود.

نمایش خیابانی هشت برداشتی از معجزات حضرت علی بن موسی الرضا علیه السلام است که روایتگر قصه ای فوکلور از اقوام لر است که با شخصیت های شاهنامه ادابته شده است، ما در این اثر سعی کردیم جدا از اینکه یک فرهنگ و رسم و رسوم قومی را معرفی می کنیم که برای مخاطب جذابیت دارد یک زندگی شهید را در بطن این اتفاق بگنجانیم. ارادت شهید علی عباس حسین پور به امام رضا (ع) و آرزوی ملاقات دوباره سبب شد پیکرش به جای انتقال به زادگاهش خرم آباد، به مشهد الرضا منتقل گردد و برای وداع، به طواف امامش برود.

کانون تئاتر دینی اداره کل هنر های نمایشی در ادامه برگزاری تئاتر صاحبدلان در ادوار گذشته، ماه صفر سال جاری نیز دوره دهم این رویداد تئاتر دینی را در تهران و استان های کشور در بخش صحنه ای، محیطی و خیابانی و با رعایت پروتکل های بهداشتی برگزار کرد، اما با افزایش فراگیری کرونا در کشور اجرای نمایش های تئاتر صاحبدلان نیز متوقف شد و این روز ها با بهبود شرایط آثار باقی مانده از اجرا در تهران و دیگر استان ها اواخر دی و اوایل بهمن ماه اجرا می شوند.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 2 اسفند 1399 بروزرسانی: 2 اسفند 1399 گردآورنده: gorganland.ir شناسه مطلب: 952

به "اعلام برنامه اجرا های اولین روز تئاتر صاحبدلان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اعلام برنامه اجرا های اولین روز تئاتر صاحبدلان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید