اسکله بحرکان؛ مناسب برای ماهیگیری و گردشگری

به گزارش مجله گرگانلند، بحرکان عظیم ترین اسکله صیادی ایران بر کرانه های همواره نیلگون خلیج فارس است؛ بندرگاهی در هندیجان خوزستان. این بندرگاه در کنار بندر سجاقی بهانه ای است برای حضور جهانگرد.

اسکله بحرکان؛ مناسب برای ماهیگیری و گردشگری

آنجا که صدای کوبیدن موج ها به ساحل و بوی تند ماهی جنوب می آید. چشم اندازی از قایق های کوچک که با فواصلی منظم دل هر بیننده ای را با خود می برد. همزیستی شاعرانه لنج و قایق ها.

همین جاذبه هم بندر بحرکان را به فهرست مناطق ثبت شده گردشگری کشور برده است. اسکله بحرکان صیدگاه میگو (میگو ببری و سفید) و ماهی است و شوریده بال زرد آن بسیارمعروف.

شوریده، زبیدی، سرخه، سنگسر، حلوا و میگو از ماهیانی است که در این بندر صید می شوند. ظرفیت صید و صیادی و آبزی پروری در هندیجان بسیار بالاست و به اعتقاد مسئولان شیلات هندیجان هنوز از تمام ظرفیت های آن بخوبی استفاده نشده است. بحرکان هندیجان از لحاظ شرایط اقلیمی، منطقه ای مناسب برای طرح پرورش ماهی در قفس است. این طرح می تواند فرصتی برای تنفس ماهیان در آب های شمالی و جنوبی کشور باشد و به بازسازی ذخایر دریایی و بهبود محیط زیست دریا منجر گردد.

سوکلا، هامور، سی باس، صبیتی، انواع ماهیان آزاد، تیلاپیا، کفال و خامه ماهی ها از گونه های مهم ماهیان دریایی پرورشی هستند. همچنین طبق مطالعات انجام شده دو منطقه در خلیج فارس وجود دارد که در آنجا نوعی خوراک میگو به نام آرتیمیا در آن پرورش می یابد یکی بستک بندرعباس و دیگری بندر بحرکان هندیجان. این مطالعات می گوید بهترین نوع آرتیمیا کشور در بحرکان پرورش می یابد. ماهی های صید شده توسط قایقداران خواستار بیشتری نسبت به صید لنجداران دارد، چون تازه تر و سریع تر به بازار می رسد.

البته بحرکان تا رسیدن به تولیدی که استعدادش را دارد نیازمند تجهیز ناوگانش به امکانات روز جهان، وجود کارخانجات عمل آوری و فرآوری و بازارهای عمده فروشی و حراج ماهی مناسب و کارخانجات توربافی است.

منبع: روزنامه ایرانمنبع: چمدان
انتشار: 23 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: gorganland.ir شناسه مطلب: 631

به "اسکله بحرکان؛ مناسب برای ماهیگیری و گردشگری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اسکله بحرکان؛ مناسب برای ماهیگیری و گردشگری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید