آزمایش مهم ناسا فردا انجام می شود

به گزارش مجله گرگانلند، به گفته مقامات ناسا تمرین لباس خیس (wet dress rehearsal) ماموریت آرتمیس 1 قرار است فردا شنبه (18 ژوئن) انجام شود.

آزمایش مهم ناسا فردا انجام می شود

به گزارش ایسنا، سامانه پرتاب فضایی (SLS) ناسا که مسئولیت پرتاب ماموریت آرتمیس 1 ناسا به ماه را برعهده دارد به منظور انجام یک سری آزمایش های حیاتی روی سکو قرار گرفته است.

مقامات ناسا روز چهارشنبه (15 ژوئن) با خبرنگاران تماس گرفتند تا پیش از شروع این آزمایش ها که به عنوان تمرین لباس خیس شناخته می شود، یک سری به روزرسانی ارائه کنند.

در تاریخ 6 ژوئن موشک غول پیکر SLS ناسا به همراه کپسول فضایی اوریون که قرار است اولین قدم برای بازگشت انسان به کره ماه را طی ماموریت آرتمیس 1 رقم بزنند، به سمت سکوی پرتاب موسوم به 39 B حرکت داده شد.

حال ناسا پس از بازگشت آرتمیس 1 به سکوی 39 B قصد دارد تمرین لباس خیس را در تاریخ 18 ژوئن از سر بگیرد. این آزمایش برای تکرار فرآیند شمارش معکوس در هنگام شروع ماموریت آرتمیس 1 در اواخر سال جاری طراحی شده است.

تا به امروز سه بار سوخت گیری کامل موشک SLS موسوم به تمرین لباس خیس لغو شده است و پس از قرار گرفتن موشک و کپسول اوریون بر روی سکوی پرتاب، یک بار به ساختمان مونتاژ بازگردانده شده و اکنون بار دیگر برای سپری کردن آزمایشات نهایی روی سکوی پرتاب قرار گرفته است.

به شرطی که تعویق بیشتری به وجود نیاید، این آزمایش روز 18 ژوئن شروع خواهد شد و حدود 48 ساعت طول می کشد تا تکمیل شود.

آرتمیس 1 اولین پرتاب برای موشک نو سامانه پرتاب فضایی (SLS) ناسا همراه یک کپسول بدون سرنشین به نام اوریون (Orion) است که به مدار ماه خواهد رفت و باز خواهد گشت.

مقامات ناسا ابراز امیدواری کرده اند که آرتمیس 1 به زودی و در ماه اوت پرتاب شود، اما پیش از آن موشک SLS و کپسول اوریون باید ابتدا یک مجموعه آزمایش های سوخت گیری و شبیه سازی شمارش معکوس پرتاب معروف به تمرین لباس خیس را انجام دهند.

اکنون اگر همه چیز طبق برنامه پیش برود، این تمرین به ناسا این امکان را می دهد که در نهایت یک فضاپیمای بدون سرنشین اوریون را طی ماموریت آرتمیس 1 برای سفر به مدار ماه به فضا پرتاب کند. سپس ماموریت آرتمیس 2 چند فضانورد را به مدار ماه خواهد فرستاد و در نهایت، ماموریت آرتمیس 3 که حدود سال 2025 انجام خواهد شد، بر روی کره ماه فرود خواهد آمد.

وقتی فضاپیمای اوریون ناسا انتها با موشک SLS پرتاب شود، سفری را شروع می کند که آن را دورتر از هر فضاپیمای درجه بندی شده انسانی تا فاصله 280 هزار مایلی (450 هزار کیلومتری) از زمین و 40 هزار مایلی (64 هزار کیلومتری) بر فراز ماه خواهد برد.

ماموریت آرتمیس 1 بین چهار تا شش هفته به طول خواهد انجامید و فضاپیمای اوریون در نهایت برای فرود در اقیانوس آرام آماده خواهد شد. این ماموریت پس از تکمیل، راه را برای ماموریت های سرنشین دار به ماه و در نهایت فراتر از آن به مریخ در دهه 2030 هموار می کند.

جلسه اطلاع رسانی پیش از شروع آزمایش روز شنبه، امروز جمعه (17 ژوئن) برگزار می شود و انتظار می رود که تمریس لباس خیس از روز بعد شروع شود. تخمین زده می شود که این تمرین کمتر از 48 ساعت طول بکشد.

منبع: فرارو
انتشار: 28 تیر 1401 بروزرسانی: 28 تیر 1401 گردآورنده: gorganland.ir شناسه مطلب: 1600

به "آزمایش مهم ناسا فردا انجام می شود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آزمایش مهم ناسا فردا انجام می شود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید