کشف کارگاه شیشه سازی 2300 ساله

به گزارش مجله گرگانلند، باستان شناسان در جمهوری چک، قدیمی ترین کارگاه شیشه سازی شمال آلپ را کشف کردند.

کشف کارگاه شیشه سازی 2300 ساله

این کارگاه عصر آهن بخشی از یک سکونتگاه قدیمی است که با نام Němčice شناخته می گردد. این کارگاه که در قرن سوم و دوم پیش از میلاد فعالیت داشت، انواع دستبندها و مُهره های شیشه ای نفیس را فراوری می کرد.

باستان شناسان در حین کاوش در این محوطه، بیش از 2000 سکه طلا و نقره را نیز کشف کردند که به وسیله سلت های ساکن قاره اروپا ضرب شده بودند، به همین علت می توان نتیجه گرفت که این مکان یک مرکز تجاری بوده است.

بر اساس تحقیقاتی که نتایج آن در 29 ژوئن 2023 در مجله Antiquity منتشر شد، این گروه بعلاوه بقایای نوعی معبد را کشف کردند که نشان می دهد مردم عصر آهن در آنجا مناسک انجام می دادند.

محققان محوطه تاریخی Němčice را در حین حفاری در سال 2002 کشف کردند و طی آنالیز های بعدی کلبه های غرق شده، طلسم های برنز و سکه هایی را کشف کردند که در سراسر این محوطه پراکنده شده بودند. این سکه ها سرنخ هایی هستند که نشان می دهد این محوطه باستانی احتمالاً بخشی از جاده کهربا بوده است. جاده کهربا یک شبکه بزرگ اروپای مرکزی بود که سواحل بالتیک را به منطقه مدیترانه مرتبط می کرد.

با اینکه ابزار شیشه سازی در این محوطه کشف نشده است، اما محققان ترکیبی از اشیاء شیشه ای و کهربایی کامل و ناقص را کشف کردند، که نشان می دهد این اشیاء در همین مکان ساخته شده و از مکان دیگری وارد نشده اند.

به گفته محققان، پیش تر اطلاعاتی درباره نحوه ساخت دستبندهای شیشه ای به وسیله سلتها وجود نداشت، بنابراین هرگونه اکتشافی که اطلاعات جدیدی درباره فناوری فراوری این نوع دستبندها ارائه دهد، از اهمیت زیادی برخوردار است.

منبع: گردشبان
انتشار: 3 مرداد 1402 بروزرسانی: 3 مرداد 1402 گردآورنده: gorganland.ir شناسه مطلب: 1777

به "کشف کارگاه شیشه سازی 2300 ساله" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف کارگاه شیشه سازی 2300 ساله"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید