نگهداری از نفیس ترین نسخ خطی و سنگی دیوان حافظ در سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران

به گزارش مجله گرگانلند، تهران (پانا) - معاون اداره کل کتاب های خطی و نادر کتابخانه ملی ایران از نگهداری بیش از 2هزارنسخه خطی و حدود 100 کتاب سنگی مرتبط به حافظ در این سازمان خبر داد.

نگهداری از نفیس ترین نسخ خطی و سنگی دیوان حافظ در سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران

به گزارش روابط عمومی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، زهرا مدرسی معاون اداره کل کتاب های خطی و نادر کتابخانه ملی ایران در توضیح جزئیات این خبر گفت: یکی از قدیمی ترین نسخ خطی دیوان حافظ که جزو نسخ کهن به شمار می آید در سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران نگهداری می گردد.

مدرسی ادامه داد: این نسخه خطی به خط نستعلیق سلطانعلی مشهدی (841 - 926 قمری) یکی از مشهورترین خوشنویسان ایران نوشته است. این دیوان قدیمی، انجام مفصلی در هفت سطر دارد و کتابت آن به سال 878 قمری در شهر مشهد بر می گردد.

معاون اداره کل کتاب های خطی و نادر کتابخانه ملی در تشریح جزئیات این اثر نفیس گفت: در صفحه نخست پیشانی و سرلوح مذهب و مرصع پرکاری کشیده شده که درون آن با خط کوفی تزئینی والله خیرالحافظین نوشته شده است. دو کتیبه دیگر این صفحه و صفحه مقابلش مربوط به آغاز دو غزل است که در هر دو با خط رقاع زرین محرر نوشته شده است، زمینه هر سه کتیبه و هم پیشانی دو صفحه افتتاحیه لاجوردی است که با نقوش رنگین اسلیمی و خطایی پرنقش و نگار تزئین شده است.

مدرسی گفت: همه صفحات جدول کشی شده با سه ردیف طلا و یک ردیف لاجورد بوده و بین اشعار و همچنین بین دو ستون فاصله بین مصراع ها با زر جدول کشی شده و عناوین اشعار به خط رقاع زرین محرر درون کتیبه های مزین به گل و بوته های اسلیمی و ختایی است.

وی یادآور شد: بالای برگ های آغازین این اثر، مهر مدور با سال 1306 مراجعه و تفتیش شده؛ این مهر مربوط به زمانی است که حادثه سرقت از کتابخانه سلطنتی ایران در زمان کتابداری لسان الدوله کشف شده بود و دوایر دولتی مانند اداره بیوتات با مراجعه به نسخه های خطی درصدد بودند نسخه های مسروقه را به این کتابخانه باز گردانند که پس از تطبیق نسخه ها در کاخ گلستان و اطمینان یافتن از دزدی نبودن نسخه ها این مهر را در آستر بدرقه یا آغاز و انجام نسخه می زنند.

معاون اداره کل کتاب های خطی و نادر کتابخانه ملی با اشاره به بازسازی این نسخه از دیوان تاریخدار حافظ گفت: همه اوراق متن و حاشیه این نسخه بازسازی شده است. نسخه به صورت یک مستطیل کوچک بریده و روی کاغذ حاشیه چسبانده شده و گاهی هم بخش های پاره شده از یک ورق با خطی نو بازنویسی و به اوراق الحاق شده است. در حاشیه چندین صفحه یادداشت هایی دال بر تفأل زدن به دیوان حافظ نوشته شده است.

مدرسی با اشاره به دیگر ویژگی های این دیوان قدیمی حافظ گفت: جلد این اثر به نام یکی از قدیمی ترین دیوان اشعار حافظ شیرازی، ساغری مشکی سوخت، با ترنج و سرترنج و لچکی و جدول های طلایی، درون میشن سرخ با نقوش تزئینی طلایی در قالب ترنج و سرترنج و لچکی و جدول، سرطبل دار تزیین شده، ضمن اینکه در کتیبه عطف متصل کننده به جلد آیه شریفه لایمسه الا المطهرون بر زمینه زر، ضرب شده است.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 7 آبان 1400 بروزرسانی: 7 آبان 1400 گردآورنده: gorganland.ir شناسه مطلب: 1344

به "نگهداری از نفیس ترین نسخ خطی و سنگی دیوان حافظ در سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نگهداری از نفیس ترین نسخ خطی و سنگی دیوان حافظ در سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید