تخریب شیرهای میدان حر و پاسخ میراث فرهنگی

به گزارش مجله گرگانلند، ایسنا/ این خبر پیرامون تخریب شیرهای میدان حر و پاسخ میراث فرهنگی برای شما نگارش شده است.

تخریب شیرهای میدان حر و پاسخ میراث فرهنگی

در جریان بازسازی شیرهای میدان حر تهران توسط شهرداری، شیرهای میدان تخریب شدند. مرتضی ادیب زاده گفت: مجسمه میدان حر اثر استاد غلامرضا رحیم زاده ارژنگ، در ششم بهمن سال 1398 با شماره 1443 در فهرست آثار ملی کشور ثبت شده که شامل مجسمه نبرد گرشاسب می گردد. بنابراین شهرداری هر اقدامی با هر عنوانی در محدوده میانی میدان انجام دهد باید از اداره کل میراث فرهنگی استان تهران استعلام بگیرد. بازسازی مجسمه های این میدان بدون هماهنگی و اطلاع ما بوده است.

او اضافه نمود: به محض اطلاع از ماجرا، عوامل یگان حفاظت به محل اعزام شدند و پروژه متوقف شد تا آنالیز و اقدامات لازم در این زمینه انجام گردد.

او در خصوص میزان تخریب و آسیب وارد شده به مجسمه های میدان حر تهران گفت: تصاویری که یگان حفاظت فرستاده نشان می دهند تخریب هایی انجام شده است. ضروری است کارشناسان پس از آنالیز و ارزیابی، نظر دهند تا بازسازی و اقدامات حفاظتی لازم، بر آن اساس صورت گیرد.

پرهام جانفشان، مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان تهران در 4 تیر سال 1399 مراتب ثبت پیکره نبرد گرشاسب با اژدها، اثر استاد غلامرضا رحیم زاده ارژنگ به شماره 1443 به تاریخ 1398/14/4 را به اضافه قوانین و مصوبات حفاظت و نگهداری از آثار ملی به اطلاع شهرداری منطقه 11 تهران رسانده بود.

تندیس نبرد گرشاسب با اژدها که نشانی از غلبه بر نیروهای اهریمنی است، سال 1339 در میدان باغشاه نهاده شد. این تندیس به همراه مجسمه فردوسی از معدود مجسمه هایی است که پس از انقلاب آسیب ندید و جابه جا نشد. حمید شانس، مجسمه ساز و عضو انجمن مجسمه سازان ایران در این باره گفته است: پس از انقلاب بسیاری از مجسمه هایی که به نوعی نشان دهنده یادبود اتفاقات سیاسی بودند مثل مجسمه های یادبود کودتای 28 مرداد از بین رفتند، اما مجسمه نبرد گرشاسپ با اژدها به دلیل مضمون کلی آن که غلبه بر نیروهای اهریمنی است، باقی ماند. البته بهتر است برای حفظ این اثر با استفاده از قالب گیری آن را به جنس ماناتری تبدیل کرد.

منبع: همگردی
انتشار: 6 تیر 1400 بروزرسانی: 6 تیر 1400 گردآورنده: gorganland.ir شناسه مطلب: 1178

به "تخریب شیرهای میدان حر و پاسخ میراث فرهنگی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تخریب شیرهای میدان حر و پاسخ میراث فرهنگی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید