کاهش 17 درصدی صادرات در پی گسترش کرونا

به گزارش مجله گرگانلند، رییس سازمان توسعه تجارت ایران گفت: در نیمه اول اسفند که اوج گسترش ویروس کرونا بوده است، واردات تحت تاثیر قرار نگرفته و صادرات حدود 17 درصد از نظر وزنی کاهشی شده است که باید تاکید نمود این موضوع مختص به ایران نیست.

کاهش 17 درصدی صادرات در پی گسترش کرونا

به گزارش مجله گرگانلند به نقل از ایرنا، حمید زادبوم گفت : به دلیل گسترش ویروس کرونا تجارت بسیاری از کشورها از جمله ایران تحت تاثیر قرار گرفته است.

وی با اشاره به تعطیلی برخی مرزهای مشترک با ایران گفت: برخی همسایگان اقدام به بستن مرزهای مشترک خود با ایران کردند، این در حالی است که پروتکل های بهداشتی به وسیله وزارت بهداشت و وزارت خارجه به کشورهای همسایه ابلاغ می گردد تا نشان دهیم بالاترین پروتکل های بهداشتی را داریم و بارهای ایرانی از این نظر مسئله ای ندارند.

زادبوم با بیان اینکه برخی ممنوعیت ها نه به دلیل آلوده بودن کالا که بخاطر ممنوعیت تردد مسافر است، توضیح داد: وقتی تردد مسافر ممنوع می گردد در نتیجه تردد راننده نیز غیرممکن می گردد؛ بنابر این در برخی مرزها کالا را سر مرز مبادله می نمایند.

به گفته وی، هر کشور شرایط خاص خودش را دارد و به طور عام نمی توان گفت تمام مرزها باز یا بسته است.

زادبوم اظهار کرد: نباید اجازه دهیم تجارت خارجی زیاد آسیب ببیند اما این ویروس تجارت دنیا را تحت تاثیر قرار داده است؛ به عنوان مثال صادرات چین با سایر کشورها در این مدت کوتاه 190 میلیارد دلار کاهش یافته است.

وی با تاکید بر اینکه حل این موضوع احتیاج به وفاق ملی دارد، خاطر نشان کرد: طبیعی است چنین اتفاقی منجر به برخی اثرات می گردد اما باید با مدیریت مناسب این اثرات را به حداقل برسانیم.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 25 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: gorganland.ir شناسه مطلب: 416

به "کاهش 17 درصدی صادرات در پی گسترش کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کاهش 17 درصدی صادرات در پی گسترش کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید