چرا نیوزیلند در مقابله با کرونا پیروز است؟

به گزارش مجله گرگانلند، ایرنا نوشت: عملکرد جیسیندا آردرن نخست وزیر نیوزیلند در مقابله با همه گیری کرونا سبب شد تا این کشور سومین نقطه امن دنیا در همه گیری کرونا شناخته گردد. مستندات حاکی است که واکنش سریع ولینگتون به همراه پراکندگی جغرافیایی، جمعیت کم، توسعه یافتگی و اعتماد ملی، مهمترین ابزارهای ایجاد این توفیق بوده است.

چرا نیوزیلند در مقابله با کرونا پیروز است؟

از وبسایت وزارت بهداشت درمان آموزش پزشکی دیدن نمایید.

براساس آمار منتشر شده، جمعیت نفوس در نیوزیلند در ژوئن سال 2019 میلادی، 4 میلیون و 917 هزار نفر ثبت شده که این رقم در سال 2006 برابر با 4 میلیون و 27 هزار نفر بوده است.

طبق گزارش های رسانه ای جمعیت این کشور اقیانوسیه با نرخ رشد 1.4 تا 2 درصد تا سال 2025 (پنج سال آینده) به رقمی حدود 5.51 میلیون نفر خواهد رسید.

جمعیت نیوزیلند در جغرافیای این کشور ساحلی در دو بخش شرقی و غربی در دل اقیانوس آرام پراکنده اند اما وزنه جمعیت و جغرافیا در بخش شرقی سنگین تراست که این موضوع به دلایل تاریخی در قرون 18 و 19 و نیز میزان بارندگی در این کشور باز می گردد.

رشد فراوری ناخالص داخلی نیوزیلند در سال 2019 میلادی 2.7 درصد برآورد شد، رشد مالی که این کشور به طور مستمر و پیوسته از آن بهره منداست.

براساس بنیاد هریتج؛ نیوزیلند به عنوان سومین اقتصاد آزاد دنیا از بین 180 کشور درسال گذشته میلادی شناخته شده است. این کشور در 12 شاخص مالی از جمله حقوق مالکیت، کسب و کار آزاد و آزادی تجارت رتبه بسیاربالایی داشته است.

واکنش دولت آردن در بحبوحه کرونا

براساس گزارشی که چهارشنبه گذشته روزنامه واشنگتن پست منتشر کرد نیوزیلند سومین مرکز امن در دنیا در شرایط همه گیری ویروس کرونا بوده است که این شرایط ناشی از واکنش سریع این کشور به این مساله بوده است.

خانم آردرن از اولین روز درگیری این کشور با این بحران خاطرنشان کرد که دولت وی تمام کوشش خود را برای جلوگیری از گسترش هرچه بیشتر این ویروس و نجات جان مبتلایان و نیز پیشگیری از ابتلای افراد سالم به این بیماری به کار خواهد گرفت.

دستورالعمل های دولت آردرن در یک برنامه مدون و مدیریت شده یکی پس از دیگری بی وقفه به اجرا درآمد که از جمله آنها؛ اعلام دوران قرنطینه، تعطیل کردن تمام مشاغل و فعالیت های جاری عمومی و بستن مرزها و ورودی های این کشور به روی اتباع خارجی و همزمان اجرای اقدامات درمانی برای بیماران مبتلا بوده است.

نیوزیلند درحالی سومین هفته درگیری خود با بیماری کووید-19 را می گذارند که تا به امروز قریب به 100 هزار نفر در دنیا به دلیل ابتلا به این بیماری جان خود را ازدست داده اند، اما دولت خانم آردرن در این مدت اقداماتی را انجام دادکه به گفته وی بخوبی از آن پاسخ گرفته است.

آردرن روز پنجشنبه گذشته خطاب به مردم نیوزیلند در تشریح اقدامات صورت گرفته این نوید را به مردمش داد که با اقدامات احتیاطی صورت گرفته باید گفت که این کشور شاهد چرخشی در این زمینه است اما همه ما نباید از خود ابراز رضایت داشته باشیم تا با همکاری هم شاهد سرانجام یافتن دوره بحران این بیماری باشیم.

وی اضافه نمود: اعتقاد و اعتماد مردم به دانشمندان، مقامات و رهبری سیاسی سبب شد تا با هم راه درستی را در پیش گیریم.

وی تاکید نمود :حقایق نشان می دهد که نیوزیلند نیز پیش از آغاز قرنطینه از نظر همه گیری در آستانه شرایط بحرانی مانند ایتالیا و اسپانیا قرار داشت اما سیاست های اتخاذ شده و رعایت قوانین و مقررات توسط مردم سبب شد تا این کشور شاهد آن شرایط نباشد.

خانم آردرن تاکید نمود که نیوزیلند در ماه مارس گذشته شاهد ثبت فهرست 205 نفر به عنوان مبتلا به بیماری بود که اگر این شرایط ادامه می یافت، تعداد مبتلایان در این کشور باید به 10 هزار نفر می رسید.

نیوزیلند تا به امروز بیش از نیمی از قرنطینه چهار هفته ای را طی نموده است و آمار قربانیان آن به 4 نفر رسیده است.

نشریه استاف به نقل از کارولین مک النای، مدیر بهداشت عمومی خاطرنشان کرد که دو نفر از جان باختگان افراد کهنسال با بیماری های زمینه ای بودند. شمار کل مبتلایان به کرونا در این کشور به یک هزار و 210 رسیده است.

تدابیر گسترده قرنطینه در نیوزیلند شامل تعطیلی تمام ادارات و خدمات غیرضروری می گردد. بعضی رسانه های بین المللی از سرعت عمل دولت نیوزیلند در مقابله با این ویروس، اجرای تعطیلی عمومی، همکاری گسترده مردم در رعایت ضوابط اعلام شده به عنوان واکنش سریع و پیروز دولت و مردم نیوزیلند در کنترل این بیماری نام می برند.

اکنون نیوزیلند برنامه بلندپروازانه ای در ادامه جهت دارد، ولینگتون درصدد است تا این بیماری را کاملا از مرزهای ساحلی خود پاک کند و از این رو در یک حرکت چشمگیر از اواسط ماه مارس گذشته مرزهای خود را کاملا بست و به شدت تحت کنترل قرار داد.

برای سرزمین جزیره ای نیوزیلند که یکی از پایه های مهم مالی خود را بر درآمدهای ناشی از صنعت گردشگری گذاشته است این اقدام بسیار سخت می نمود ،چرا که این کشور که در انتهای این کره خاکی قرار گرفته است، انزوا را در دوران قرنطینه برگزید.

البته به نظر می رسد که هنوز زود است تا اقدامات نیوزیلند در رویارویی کامل با یک همه گیری دنیای را کاملا پیروز ارزیابی کرد و ضرورت دارد تا سیاست های این کشور تا سرانجام این بحران ادامه یابد.

نکته حائز اهمیت این است که واکنش این کشور با رخدادهای اجتماعی و سیاسی بسیار سریع است. دولت آردن در کمتر از 72 ساعت پس از حمله مسلحانه یک تروریست به دو مسجد درکرایست چرچ که به عنوان بزرگترین حمله مسلحانه تاریخی این کشور ثبت شده است، خاطرنشان کرد که قانون ممنوعیت استفاده از اسلحه نیمه اتوماتیک را به مجلس ارائه می دهد که این اقدام نیز با پیروزیت انجام و پس از تائید کامل مجلس اجرایی شد.

البته بعضی احزاب منتقد دولت از آردرن انتقاد نموده اند که دولت وی حتی می توانست سریعتر نیز عمل کند.

در مجموع دولت نیوزیلند نشان داد که در جهت عبور از بحران کرونا مصمم است به گونه ای که وزیر بهداشت نیوزیلند پس از آنکه به همراه خانواده اش مقررات قرنطینه را شکست و در ساحل دریا رانندگی کرد، با ابراز پشیمانی از این عمل، خود را احمق خواند و استعفایش را تقدیم نخست وزیر کرد.

دیوید کلارکوزیر بهداشت این کشور با اعتراف به نابخردی خود پذیرفت که رانندگی به طول 20 کیلومتر کنار ساحل مصداق نقض مقررات قرنطینه عمومی است، لذا معترف و پشیمان از این اقدام، ضمن حفظ پست خود در این شرایط بحرانی تا اطلاع ثانوی، استعفای خود را نیز تقدیم جسیندا آردرن نخست وزیر کرد.

این کشور بدون هیچ درنگی از 20 مارس گذشته که مرزهای خود را بر روی ورود تمام اتباع خارجی بست، شاهد ورود 40 هزار نفر از اتباع خود از دیگر کشورها به مرزهایش بود. براساس مقررات، این افراد در هتل های تعطیل شده اسکان یافته و پس از اتمام دوران قرنطینه اجباری خود به خانواده و جامعه بازگشتند.

دولت آردرن با این وجود روز پنجشنبه خاطرنشان کرد که هنوز این اقدامات را کافی نمی داند و مقررات سخت گیرانه در مرزهای این کشور تشدید خواهد شد تا این کشور بتواند پیروزیت بیشتری در داخل برای برطرف مسائل ناشی از بحران کرونا بدست آورد.

310311

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 14 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: gorganland.ir شناسه مطلب: 459

به "چرا نیوزیلند در مقابله با کرونا پیروز است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا نیوزیلند در مقابله با کرونا پیروز است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید