چرا بعضی افراد کرونا میگیرند و بعضی نمیگیرند؟

به گزارش مجله گرگانلند، به نظر می رسد این شرایط به دلیل سرماخوردگی های گذشته ناشی از ویروس های کرونا به وجود آید. آن ها حدس زدند که این سلول تی شکل موجود ممکن است دلیل اختلاف در شدت بیماری کووید-19 باشد.

چرا بعضی افراد کرونا میگیرند و بعضی نمیگیرند؟

سن و تاریخچه پزشکی فرد از عوامل شدیدتر شدن بیماری کووید-19هستند و به نظر می رسد مردان نسبت به زنان در معرض خطر بیشتری هستند. اما دانشمندان پاسخ زیادی برای توضیح انواع مختلف تجربیات مردم با ویروس کووید-19 ندارند.

به گزارش ساینس نیوز، بسیاری از افراد هیچ علائمی ندارند، اما بعضی دیگر برای نفس کشیدن هم مشکل دارند، دچار سکته مغزی می شوند، یا دچار عوارض جدی می شوند و البته بعضی می میرند.

مریم مراد، ایمونولوژیست سرطان از دانشکده پزشکی ایچان در مانت سینای شهر نیویورک می گوید: افرادی که به بیماری شدید مبتلا می شوند وجه اشتراک دارند؛ یک واکنش التهابی بسیار شدید. پاسخ ایمنی بدن می تواند از بین برود و در تلاش نادرست برای اصلاح، آسیب التهابی وارد کند.

دانشمندان شروع به انتخاب عوامل سیستم ایمنی بدن کرده اند که به نظر می رسد در یک دوره شدید کووید-19 اثراتشان از بین می رود. به عنوان مثال، یک مشکل می تواند با اینترفرون های نوع یک به وجود آید؛ پروتئین هایی که پاسخ ایمنی اولیه به متجاوز را شروع می کنند و موجب تولید آنتی بادی های تخریب کننده پاتوژن می شوند.

بیماران با کووید-19 شدید می توانند پاسخ اینترفرون ضعیفی داشته باشند. در بعضی از بیماران مسائل ژنتیکی می تواند در تولید اینترفرون تداخل ایجاد کند. در بعضی دیگر، سیستم ایمنی بدن پروتئین ها را ناتوان می کند.

در عین حال، بعضی از افراد به شدت بیمار سایر واکنش های ایمنی اولیه بدن را بسیار شدید بروز می دهند. مراد و همکارانش چهار پروتئین ایمنی را که در التهاب نقش دارند، در حدود یک هزار و 500 بیمار بستری شده با کووید-19 اندازه گیری کردند.

محققان در ماه اوت در مجله نیچر پزشکی گزارش دادند که حتی با درنظر دریافت سن، جنس و بیماری های زمینه ای، سطح بالای دو پروتئین اینترلوکین 6 و تی ان تی آلفا نشان می دهد که یک بیمار ممکن است دچار بیماری شدیدی شود که احتمالا به مرگ بیانجامد.

ممکن است افرادی علائم خفیف داشته باشند یا اصلا علامت نداشته یا دارای درجاتی از ایمنی قبلی را نشان دهند. بعضی از افرادی که در معرض سارس-کووید-2 قرار نگرفته اند دارای گلبول های سفید خونی به نام سلول های تی شکل هستند که به هر حال ویروس را تشخیص می دهند.

محققان در ماه اکتبر در ساینس گزارش دادند که به نظر می رسد این شرایط به دلیل سرماخوردگی های گذشته ناشی از ویروس های کرونا به وجود آید. آن ها حدس زدند که این سلول تی شکل موجود ممکن است دلیل اختلاف در شدت بیماری کووید-19 باشد.

منبع: ایندیپندنت

منبع: فرادید
انتشار: 29 دی 1399 بروزرسانی: 29 دی 1399 گردآورنده: gorganland.ir شناسه مطلب: 884

به "چرا بعضی افراد کرونا میگیرند و بعضی نمیگیرند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا بعضی افراد کرونا میگیرند و بعضی نمیگیرند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید