چرا آمار رسمی کشته شدگان رخدادهای اخیر اعلام نمی گردد

به گزارش مجله گرگانلند، آمار دقیق کشته شدگان نزد نهاد های مربوطه موجود است، اما عدم اطلاع رسانی درباره آن، از آنجا که نیازمند تفکیک دقیق از حیث چرایی و چگونگی جان باختن افراد بوده، تاکنون به طول انجامیده است.

چرا آمار رسمی کشته شدگان رخدادهای اخیر اعلام نمی گردد

به گزارش گروه دیگر رسانه های مجله گرگانلند، سوال محوری و مهمی که این روزها و پس از رخدادهای تلخ چند هفته گذشته ناشی از اصلاح قیمت بنزین در کشور مطرح می گردد تعداد و چرایی عدم اعلام آمار رسمی کشته شدگان این حوادث است.

تاکنون پاسخ روشنی نه درباره اصل موضوع و نه درباره علت به طول انجامیدن اعلام آمار کشته شدگان به افکار عمومی داده نشده است.

این در حالی است که رسانه های معاند، با تمرکز بر موضوع کشته شدگان رخدادهای اخیر، اهداف کاملا مغرضانه ای را برای ایجاد بی اعتمادی در مردم و همچنین تحریک نهادهای بین المللی برای صدور قطعنامه های حقوق بشری علیه کشورمان، پیگیری می نمایند.

بیان آمارهای دروغ و جهت دار و اعلام اعدادی چون 350 یا 500 و یا هزاران کشته ای که ترامپ مدعی شد، نمونه ای از شایعات و شبهه افکنی هایی است که این رسانه ها در شبکه های رسمی و مجازی خود برای دامن زدن به این موضوع، با شدت کم سابقه ای دنبال می نمایند.

طبیعتا عدم اعلام آمار رسمی از سوی نهادهای ذیربط، به تقویت این شایعات و اثرگذاری تبلیغات سوء جریانهای معاند جمهوری اسلامی در فضای افکار عمومی یاری شایانی کرده است.

حال اما؛ این سوال مطرح است که آیا آمار رسمی از کشته شدگان حوادث اخیر وجود ندارد و یا اگر وجود دارد، دلیل طولانی شدن فرآیند اعلام آن چیست؟

پیگیری های نورنیوز نشان می دهد که آمار دقیق کشته شدگان نزد نهادهای مربوطه موجود است، اما عدم اطلاع رسانی درباره آن، از آنجا که نیازمند تفکیک دقیق از حیث چرایی و چگونگی جان باختن افراد بوده، تاکنون به طول انجامیده است.

به بیان دقیق تر؛ حاکمیت نه تنها نسبت به این موضوع مهم بی تفاوت نبوده، بلکه مصرانه و با جدیت در پی روشن شدن ابعاد مختلف ماجراست تا کمترین حقی از شهفرایندانی که متاسفانه در این قضایا جان خود را از دست داده اند و به تبع آن خانواده هایشان تضییع نگردد.

در همین خصوص؛ می توان به نامه دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی به رهبر انقلاب و کسب تکلیف از ایشان اشاره نمود. در نامه مذکور که قبلا متن آن و پاسخ رهبری معظم در رسانه ها منتشر شده است، با توجه به اهمیت موضوع، پیشنهادات دقیقی مطرح شده بود تا در صورت تائید، بر آن مبنا میان جان باختگان مختلف در رخدادهای اخیر تفکیک انجام شده و تکلیف هر یک متناسب با دلیل و نحوه کشته شدن روشن گردد.

در واقع؛ اگر قرار بود که حاکمیت هیچگونه مسئولیتی را در قبال کشته شدگان نپذیرد، می توانست در اقدامی عاجل نسبت به اعلام آمار مربوطه اقدام کند، اما دستور و تاکید رهبری مبنی بر رعایت دقت و رافت اسلامی در شناسایی و نحوه رسیدگی به موضوع کشته شدگان و خانواده های آنها، ضرورت آنالیز دقیق شرایط کشته شدگان را اجتناب ناپذیر کرده و طبیعتا فرآیند کار را طولانی می نماید.

در نامه دبیر شورای عالی امنیت ملی خطاب به رهبر معظم انقلاب، کشته شدگان به چند گروه تفکیک و پیشنهاد شده بود که بنابر چارچوب های قانونی موجود (قانون مشخص مصادیق شهید و شهادت)، شهفرایندان عادی که بدون داشتن هیچ گونه نقشی در اعتراضات و اغتشاش های اخیر و در میانه درگیری ها جان باخته اند در حکم شهید محسوب شده و خانواده های آنان تحت پوشش بنیاد شهید و امور ایثارگران قرار بگیرند.

همچنین در خصوص قربانیانی که در جریان تظاهرات اعتراضی به هر شکل جان خود را از دست داده اند موضوع پرداخت دیه و دلجویی از خانواده های آنان پیشنهاد شده بود.

در خصوص آن دسته از قربانیان حوادث اخیر نیز که مسلحانه و در درگیری با نیرو های حافظ امنیت کشته شده اند مقرر شد، پس از آنالیز شرایط و سوابق خانواده آنان، حساب خانواده های موجه و آبرومند از فردی که اقدام به عمل مجرمانه کرده جدا گردد و خانواده های آنان متناسبا مورد توجه و دلجویی قرار بگیرند. رهبرمعظم انقلاب در خصوص نحوه مواجهه با خانواده های همین گروه سوم نیز که مشکوک به شرارت بوده اند، امر بر رافت اسلامی و توجه به خانواده ها نمودند.

با این تفاسیر و با علم به این مسئله که به هر حال قرار دریافت نام هر یک از جانباختگان ذیل هر کدام از این بندها، در آینده چه شرایطی را برای خانواده های آنان رقم خواهد زد، طبیعی است که فرایند آنالیز چرایی و چگونگی کشته شدن هر یک، نیازمند دقت حداکثری و آنالیز موشکافانه همه داده ها و اطلاعات میدانی موجود می باشد.

به بیان بهتر؛ قاعدتا این یک امر بدیهی و لازم است که بین آنکه قرار است شهید محسوب گردد با آنکه در اثر اغتشاش و اقدام مسلحانه علیه نظم و امنیت عمومی کشته شده است، باید یک مرزبندی دقیق صورت بپذیرد.

ناگفته پیداست، جریان معاندی که با اهداف پلید خود، در ادامه پروژه کشته سازی در حین اغتشاشات، پس از اتمام ماجرا دائما بر طبل آمارسازی های دروغ می کوبد، نه تنها دغدغه مردم و خون ریخته شده آنان را ندارد، که تنها در پی دریافت ماهی خود از این آب گل آلود است.

منبع: نورنیوز

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 6 بهمن 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: gorganland.ir شناسه مطلب: 120

به "چرا آمار رسمی کشته شدگان رخدادهای اخیر اعلام نمی گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا آمار رسمی کشته شدگان رخدادهای اخیر اعلام نمی گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید