چراغ سبز وزارت کار به تشکیل جلسه دستمزد 99

به گزارش مجله گرگانلند، در حالی که نشست دستمزد کارگران طی هفته گذشته در سایه شیوع کروناویروس لغو شده بود خبرهای حاکی از آن است که اولین جلسه دستمزد سال 99 کارگران این هفته برگزار می شود.

چراغ سبز وزارت کار به تشکیل جلسه دستمزد 99

به گزارش خبرنگاران، پس از آنکه اعضای کمیته دستمزد شورای عالی کار در آخرین نشست خود روی رقم سبد معیشت کارگران به توافق رسیدند و هزینه ماهانه سبد معیشت خانوارهای کارگری را 4 میلیون و 940 هزار تومان اعلام کردند، مقرر شد تا نشست بررسی دستمزد کارگران، هفته گذشته در شورای عالی کار برگزار شود اما این نشست به دلیل ملاحظات ناشی از شیوع کروناویروس تشکیل نشد و مقامات کارگری از وزارت کار خواستند تا با توجه به اندک زمان باقی مانده تا خاتمه سال هرچه سریع تر به موضوع دستمزد سال 99 ورود کند. آن ها همچنین پیشنهاد کردند که در شرایط قرنطینه و به طور غیر حضوری نیز آمادگی چانه زنی و ورود به مذاکرات دستمزد کارگران را دارند.

با لغو جلسه دستمزد شورای عالی کار، زمزمه های موکول شدن تعیین دستمزد کارگران به سال بعد شنیده شد و این امر موجبات نگرانی نمایندگان کارگری و هشدارها نسبت به آثار و پیامدهای ناشی از عدم تصمیم گیری مزد را به دنبال داشت در نهایت با توجه به فرصت باقیمانده تا خاتمه سال و درخواست و اصرار نمایندگان کارگری برای برگزاری هرچه سریع تر جلسات با همراهی و مساعدت و نگاه مثبت وزارت کار برای تعیین تکلیف دستمزد بیش از 13 میلیون کارگر ایرانی و جلوگیری از نگرانی جامعه کارگری، جلسه شورای عالی کار سه شنبه این هفته برگزار می شود.

در همین حال یک عضو کانون عالی شورای اسلامی کار با تایید این خبر به خبرنگاران، گفت: پس از کش و قوس های فراوان و وقفه ای که در برگزاری جلسات دستمزد شورای عالی کار به وجود آمد، قرار شد به طور جدی به مذاکرات مزد سال 99 ورود کنیم و جلسه ای در این خصوص هفته گذشته برگزار شود اما به دلیل ملاحظات ناشی از انتشار ویروس کرونا این جلسه لغو شد و باخبر شدیم که سه شنبه این هفته اولین جلسه بررسی دستمزد سال 99 تشکیل خواهد شد.

وی تاکید کرد: این جلسه به منظور تعیین رقم دستمزد نیست بلکه نزدیک کردن دیدگاههای شرکای اجتماعی و مباحث مقدماتی است و بحث اصلی در خصوص هزینه سبد معیشت کارگران است که هفته های قبل به نتیجه رسید و باید دید چه میزان از رقم 4 میلیون و 940 هزار تومانی که روی آن توافق کردیم به عنوان حداقل دستمزد سال آینده تعیین می شود.

به گزارش خبرنگاران، اعضای کمیته دستمزد شورای عالی کار در آخرین نشست خود هزینه سبد معیشت خانوارهای کارگری را 4 میلیون و 940 هزار تومان اعلام کردند که نسبت به رقم سال گذشته یک میلیون و 200 هزار تومان افزایش داشته است. این رقم مبنای مذاکرات و گفت وگوهای میان گروه کارگری و کارفرمایی در جلسات دستمزد شورای عالی کار خواهد بود.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 6 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: gorganland.ir شناسه مطلب: 369

به "چراغ سبز وزارت کار به تشکیل جلسه دستمزد 99" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چراغ سبز وزارت کار به تشکیل جلسه دستمزد 99"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید