پوتین: رئیس جمهور و مدیران ارشد نباید دوتابعیتی باشند ، ممکن است وفاداری دوگانه داشته باشند

به گزارش مجله گرگانلند، رئیس جمهور روسیه در بخشی از سخنرانی اخیرش در خصوص اصلاحات قانون اساسی، تأکید کرد که رئیس جمهور و دیگر مقام های ارشد دولتی نباید تابعیت دوگانه یا اقامت دائمی کشوری دیگر را داشته باشند.

پوتین: رئیس جمهور و مدیران ارشد نباید دوتابعیتی باشند ، ممکن است وفاداری دوگانه داشته باشند

به گزارش مجله گرگانلند به نقل از فارس، ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه در یک سخنرانی پیشنهادات خود برای اعمال اصلاحاتی در قانون اساسی این کشور را اعلام نمود. یکی از این پیشنهادات، ممنوع شدن انتصاب افراد دارای تابعیت مضاعف در سمت های ارشد کشور بود.

وی در بخشی از این سخنرانی که در مسکو انجام شد، گفت: پیشنهاد می کنم که در سطح قانون اساسی، برای افرادی که سمت های دارای اهمیت حیاتی را در اختیار می گیرند مؤلفه های الزام آوری در زمینه امنیت و حاکمیت ملی در نظر گرفته گردد. به بیان دقیق تر، سران شوراها، اعضای شورای فدراسیون، نمایندگان مجلس دوما، نخست وزیر و معاونانش، وزرای دولت فدرال، سران آژانس های فدرال و قضات نباید هیچ گونه شهروندی خارجی، یا اقامت دائمی یا هرگونه مجوز دیگری داشته باشند که به آن ها این امکان را بدهد که به صورت دائمی خارج از کشور زندگی نمایند.

پوتین اضافه کرد: هدف و مأموریت اشتغال در دولت، خدمت به مردم است و کسانی که وارد این راستا می شوند، باید بدانند که با این کار (خدمت در دولت)، بدون هرگونه چون و چرایی، زندگی خود را به شکلی جدایی ناپذیر، با روسیه و مردم روسیه متصل می نمایند.

رئیس جمهور روسیه ادامه داد: این مؤلفه ها باید برای نامزدهای ریاست جمهوری حتی از این هم سختگیرانه تر باشد. من پیشنهاد می کنم که الزامی رسمی مشخص گردد که ذیل آن کسانی بتوانند نامزد ریاست جمهوری شوند که برای دستکم 25 سال در روسیه اقامت دائمی داشته و نه فقط در دوره انتخابات، بلکه در هیچ برهه ای پیش از آن هم هیچ گونه شهروندی یا اقامت دائمی خارجی نداشته باشند.

پوتین در خصوص دلیل این پیشنهاد شرح بیشتری نداده، اما بحث ممنوعیت به کارگیری افراد دوتابعیتی در سمت های عالی حکومتی موضوعی است که در بسیاری از کشورهای دنیا مورد بحث قرار گرفته و شماری از کشورها قوانینی در خصوص آن تصویب نموده اند.

استدلال مطرح شده در این زمینه این است که افرادی که تابعیت مضاعف داشته باشند، ممکن است وفاداری دوگانه (Dual loyalty) داشته باشند، به این مفهوم که هنگام تصمیم گیری در خصوص موضوعات مهم ملی، منافع کشور ثانوی را به منافع تابعیت نخست خود ترجیح دهند. این مسئله همچنین این امکان را به مدیران می دهد که در صورت تعقیب قضایی در کشور نخست، به کشور ثانوی مهاجرت نموده و خود را از پاسخگویی مصون نمایند.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 14 اسفند 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: gorganland.ir شناسه مطلب: 219

به "پوتین: رئیس جمهور و مدیران ارشد نباید دوتابعیتی باشند ، ممکن است وفاداری دوگانه داشته باشند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پوتین: رئیس جمهور و مدیران ارشد نباید دوتابعیتی باشند ، ممکن است وفاداری دوگانه داشته باشند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید