میشل عون: احدی نمی تواند مانع کشف حقیقت شود، مخالفت قاطع با بین المللی شدن تحقیقات درباره انفجار بیروت

به گزارش مجله گرگانلند، رئیس جمهوری لبنان در تازه ترین سخنان خود درباره انفجار مهیب بیروت تاکید کرد هیچ کس نمی تواند مانع کشف حقیقت در این زمینه شود.

میشل عون: احدی نمی تواند مانع کشف حقیقت شود، مخالفت قاطع با بین المللی شدن تحقیقات درباره انفجار بیروت

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران به نقل از العهد، میشل عون رئیس جمهور لبنان در مصاحبه با خبرنگاران گفت : تحقق عدالت تنها چیزی است که مایه تسلی و آرامش کسانی می شود که عزیزی را از دست داده اند.

وی شرح داد هیچ کس نمی تواند در برابر من برای روشن شدن حقایق(درباره انفجار بیروت) مانع ایجاد کند.

رئیس جمهور لبنان گفت هدف امروز ما روشن شدن حقیقت است، بین المللی شدن تحقیقات هرگز رخ نخواهد داد و در دوران ریاست من هیچ خدشه ای به حاکمیت ملی لبنان وارد نخواهد شد.

وی در ادامه گفت روشن شدن حقیقت تنها از طریق تحقیقاتی ممکن است که مسئولان باید انجام داده و تدابیر دیگری را در مرحله بعدی تکمیل کنند.

عون خاطر نشان کرد درخواست برای تحقیقات بین المللی در خصوص انفجار اسکله، با هدف از بین رفتن حقیقت مطرح می شود.

وی با اشاره به سفر روز گذشته امانوئل ماکرون رئیس جمهوری فرانسه به بیروت گفت از رئیس جمهور فرانسه خواستم ما را به تصاویر هوایی مجهز کند تا تعیین کنیم آیا هواپیما یا موشکی(حمله با هواپیما یا موشک) وجود داشته است، و این مسئله را از کشورهای دیگر هم درخواست خواهیم کرد.

رئیس جمهور لبنان گفت مسئولیت آنچه رخ داده است، در سه مرحله قابل تببین است: مرحله چگونگی ورود مواد منفجره به اسکله، چگونگی قرار دریافت آن و چگونگی حفظ آن برای هفت سال که دولتهای متعددی در این سالها فعالیت داشته اند.

وی اضافه کرد دو احتمال در خصوص انفجار وجود دارد یا اینکه نتیجه سهل انگاری بوده یا دخالت خارجی از طریق شلیک موشک یا بمب بوده است.

رئیس جمهور لبنان ادامه داد تحقیقات امروز، 20 نفر را دربرگرفته است، نمی توان فردی را پیش از تحقیقات، دستگیر و یا زندانی کرد، هنگامی که تحقیقات به مسئولی برسد، اقدامات لازم درباره وی اتخاذ می شود.

وی فاش کرد که در بیستم جولای گذشته اطلاعاتی را دریافت کرده بود مبنی بر عملیات انبار در اسکله بیروت و فورا با دبیرکل شورای عالی دفاع و دست اندرکاران برای اتخاذ اقدامات لازم تماس گرفته است.

عون درباره کمکها به این نکته اشاره کرد که مصاحبهیش با ماکرون رئیس جمهور فرانسه به این مسئله پرداخته بدون اینکه آن راتعیین کند. وی اضافه کرد انواع کمکهای غذایی، پزشکی و کمکهایی برای بازسازی وجود دارد که مشکل اول(کمکهای غذایی) حل شد، ولی مشکل بازسازی باقی مانده است و اکنون به بررسی این مسئله می پردازیم تا آن را حل کنیم.

رئیس جمهور لبنان در ادامه گفت کار بر روی تهیه طرحی برای بازسازی بیروت بهتر از آنچه در گذشته بوده، در حال انجام است و این امکان وجود دارد که برخی کشورها متعهد شوند عملیات بازسازی را برای محله های تعیینی مستقیما آغاز کنند تا نتیجه سریع تر باشد.

میشل عون در پایان درباره شایعه تشکیل دولت وحدت ملی گفت تشکیل دولت وحدت ملی مستلزم فراهم کردن فضاهای مناسب برای آن است، زیرا ما نمی توانیم خواستار تشکیل دولت وحدت شویم، ولی بعدا به شکافی برسیم که در دولتهای گذشته شاهد آن بودیم.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 6 مهر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: gorganland.ir شناسه مطلب: 656

به "میشل عون: احدی نمی تواند مانع کشف حقیقت شود، مخالفت قاطع با بین المللی شدن تحقیقات درباره انفجار بیروت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "میشل عون: احدی نمی تواند مانع کشف حقیقت شود، مخالفت قاطع با بین المللی شدن تحقیقات درباره انفجار بیروت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید