مکمل های تستوسترون به اغلب مردان کمکی نمی نمایند

به گزارش مجله گرگانلند، یک گروه پزشکان می گویند درمان با تستوسترون چشمه جوانی برای مردان سالمند نیست، و به جز در گروه خاصی از مردان دچار مسائل جنسی، اثرات سودمند چندانی برای بقیه آنان ندارد.

مکمل های تستوسترون به اغلب مردان کمکی نمی نمایند

به گزارش هلث دی این نتیجه گیری بر اساس راهنمای جدید انجمن پزشکان آمریکا- نخستین گروهی است که توصیه ای درباره موضوع درمان مردان دچار تستوسترون پایین منتشر می نماید.

کاهش میزان تستوسترون مردان با افزایش سن موضوعی شناخته شده است. سال هاست که صنعت داروسازی این نظر را تبلیغ نموده است که مردان در سنین بالا دچار طیفی از علائم می شوند که ناشی از عارضه ای است که گاهی یائسگی مردان توصیف می گردد. فهرست این علائم شامل خستگی، ضعف، از دست دادن توده عضلانی، نقصان حافظه و توانایی تفکر، افسردگی و کاهش توانایی جنسی و اختلال نعوظ است.

  • یائسگی مردانه: افسانه یا حقیقت

با این وجود به گفته این گروه پزشکان بازبینی پژوهش ها نشان می دهد که شواهد محکمی وجود ندارد که درمان با تستوسترون به رفع کردن تقریباً هیچ کدام از این مسائل یاریی کند.

به گفته این گروه پزشکان، تنها حوزه ای که درمان با تستوسترون ممکن است تا حدی سودمندی باشد، در درمان اختلال کارکرد جنسی است. این آنالیز ها نشان داده اند به طور میانگین نشان داد که بهبود کوچکی در کارکرد جنسی و نعوظی مردان را با تستوسترون درمانی نشان دادند.

رابرت مک لین رئیس انجمن پزشکان آمریکا می گوید این تأثیربخشی اندک درمان با تستوسترون در کارآزمایی های بالینی اندکی شگفت آور است. اما او اشاره نمود این که میزان تستوسترون با افزایش سن کاهش می یابد، به طور اتوماتیک به معنای آن نیست که افت تستوسترون علت مسائل سلامت مردان است. و این امر به معنای آن است که جایگزینی تستوسترون لزوماً به مردان یاری نخواهد کرد.

  • بازار داغ و سودمندی های واقعی

اما بازار مکمل های تستوسترون بسیار داغ بوده است. سال ها است که تولیدنمایندگان این داروها بازاریابی تهاجمی را آغاز نموده اند تا به مردان اثرات کاهش های هورمون مردانه با افزایش سن را بقبولانند.

دو گروه پزشکی دیگر- انجمن متخصصان غدد درون ریز آمریکا و انجمن متخصصان اورولوژی آمریکا- دستورالعمل هایی برای درمان کاهش تستوسترون مربوط سن دارند.

و دستورالعمل های این دو انجمن ازلحاظ یک نکته مرکزی با دستورالعمل انجمن پزشکان آمریکا توافق دارد. درمان با تستوسترون ممکن است در بعضی از مردان دچار اختلال کارکرد جنسی سودمند باشد، اما نباید تستوسترون را برای علائم مبهمی مانند خستگی و انرژی کم تجویز کرد.

انجمن پزشکان آمریکا توصیه می نماید تستوسترون تزریقی را نسبت به برچسب های پوستی یا سایر فراورده های پوستی تستوسترون توصیه می نماید. کارشناسان دیگر می گویند هر دو شکل تزریقی و پوستی مؤثر هستند، اما شکل تزریق بسیار ارزان تر است.

ازلحاظ ایمنی درمان با تستوسترون، مجموعه شواهد به دست آمده از 20 آنالیز نشان می دهد که درمان با تستوسترون خطر مسائل قلبی، لخته های خونی یا سرطان پروستات را بالا نمی برد. البته، این آنالیز ها مردان را برای تا 10 سال دنبال نموده بودند، بنابراین نمی توان درباره خطرات این درمان پس ازاین مدت اظهارنظر کرد.

  • درمان مردان دچار مشکل جنسی با تستوسترون

اما اینکه چگونه مردان دچار اختلال کارکرد جنسی می توانند دریابند که میزان تستوسترون شان پایین است؟ اندازه گیری میزان تستوسترون در دور روز جداگانه برای تأیید پایین بودن این هورمون لازم است. و هر دوی این آزمایش ها باید در صبح انجام شوند. میزان تستوسترون در خون در طول روز نوسان دارد و معمولاً در اول روز در بالاترین مقدار خود است.

به گفته کارشناسان اگر میزان پایین تستوسترون خون ثابت گردد و علائم مسائل جنسی در مرد آن قدر آزارنده باشد که احتیاج به درمان داشته باشد، آغاز درمان با تستوسترون معقول به نظر می رسد.

انجمن پزشکان آمریکا می گوید مردان باید در طول یک سال پس از درمان با تستوسترون دوباره ارزیابی شوند، اگر مسائلشان رفع نشده بود، باید مصرف تستوسترون را متوقف نمایند. بعضی کارشناسان دیگر شش ماه را زمان مناسب برای آنالیز دوباره مردان ازلحاظ ادامه درمان می دانند.

میزان پایین تستوسترون در مردان سالمند بسیار شایع است. در آمریکا 20 مردان بالای 60 سال، 30 درصد از مردان بالای 70 سال و نیمی از مردان بالای 80 سال دچار افت تستوسترون هستند.

اما بر اساس شواهد موجود، فقط گروه خاصی از مردان از درمان با تستوسترون سود می برند و تستوسترون به اصطلاح چشمه جوانی نیست.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 9 اسفند 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: gorganland.ir شناسه مطلب: 207

به "مکمل های تستوسترون به اغلب مردان کمکی نمی نمایند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مکمل های تستوسترون به اغلب مردان کمکی نمی نمایند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید