مصاحبه، میرابیان: پیام های عملیات توازن بازدارندگی3؛ دیگر دریا، زمین و آسمان عربستان در امان نخواهد بود

به گزارش مجله گرگانلند، کارشناس ارشد مسائل منطقه درباره دستاوردها و پیشرفت های اخیر ارتش یمن شرح داد بعد از پنج سال به این نتیجه برسند که آسمان و زمین عربستان در معرض حملات انصارالله قرار بگیرد، این در واقع بدترین چیزی است که عربستان پس از پنج سال گرفتارش شده است.

مصاحبه، میرابیان: پیام های عملیات توازن بازدارندگی3؛ دیگر دریا، زمین و آسمان عربستان در امان نخواهد بود

به گزارش گروه بین الملل مجله گرگانلند، یحیی سریع سخنگوی نیروهای مسلح یمن روز جمعه دوم اسفند، جزئیات عملیات جدید ارتش و کمیته های مردمی در عمق خاک عربستان را بیان نمود و در بیانیه ای گفت عملیات توازن بازدارندگی3، شرکت آرامکو و اهداف حساس دیگر در شهر ینبع عربستان هدف قرار گرفت و اهداف با دقت بالایی به لطف خدا محقق شد.

بیانیه سخنگوی نیروهای مسلح دولت یمن آورده است: این عملیات با به کارگیری 12 ففرایند پهپاد از نوع صماد3، 2 ففرایند موشک اسکاد از نوع قدس و یک ففرایند موشک بالستیک دوربرد از نوع ذوالفقار صورت گرفت و طی آن شرکت آرامکو و اهداف حساس دیگری در منطقه ینبع به شکل دقیقی مورد هدف قرار گرفتند.

این بیانیه آورده است عملیات سوم توازن بازدارندگی پاسخی طبیعی به جنایات متجاوزان است که آخرین آن در منطقه الجوف به وقوع پیوست.

در بیانیه سخنگوی نیروهای مسلح یمن آمده است: به رژیم سعودی در صورت ادامه تجاوز و محاصره کشورمان وعده ضربات دردناک و سختی را می دهیم.

از سوی دیگر مهدی المشاط رئیس شورای عالی سیاسی انصارالله یمن امروز یکشنبه از 4 سامانه جدید پدافند هوایی ثاقب1 و ثاقب2 و ثاقب3 و فاطر2 که توسط متخصصان یمنی ساخته شده، رونمایی کرد.

درباره تحولات اخیر صحنه یمن به ویژه عملیات توازن بازدارندگی3 و همچنین رونمایی از سامانه های دفاع هوایی جدید ارتش و کمیته های مردمی یمن، با رضا میرابیان کارشناس ارشد مسائل کشورهای منطقه به ویژه کشورهای حاشیه خلیج فارس گفت وگو کرده ایم که مشروح آن از نظر خوانندگان گرامی می گذرد؛

میرابیان درباره ارزیابی خود از عملیات توازن بازدارندگی سوم گفت: در مورخه دوم اسفند سرتیپ یحیی سریع سخنگوی نیروهای مسلح یمن گفته که دوازده ففرایند پهپاد از نوع صماد3 و دو ففرایند موشک از نوع قدس و یک ففرایند موشک از نوع ذوالفقار بالستیک دوربرد به سمت تأسیسات نفتی شرکت آرامکو و اهداف حساس دیگر عربستان در بندر ینبع در غرب این کشور و در ساحل دریای سرخ شلیک شد، در واقع نفت عربستان از شرق این کشور به دریای سرخ پمپاژ می شود، قبلاً هم انصارالله این منطقه را هدف قرار داده بود. عملیات اخیر با دقت بالایی انجام شد، نام این عملیات، توازن بازدارندگی سوم نامیده شد، اگر یادتان باشد چند ماه پیش، که تأسیسات آرامکو هدف قرار گرفته بود، نام آن عملیات را انصارالله، توازن بازدارندگی2 گذاشته بود و در آن زمان گفته بودند که سعودی ها، دست از رفتار خود بردارند.

مهدی المشاط رئیس شورای عالی سیاسی یمن در اقدامی برای نشان دادن حسن نیت، آتش بس یکطرفه بیان نمود و گفت؛ تا زمانی که سعودی ها پایبند باشند ، ما هم پایبندیم و اگر سعودی ها تخطی کنند و پایبند نباشند، ما در آینده اقدامات شدیدتر، دردناک تر، گسترده تر و حساس تر انجام خواهیم داد، همین مطلب را هم آقای عبدالملک بدرالدین الحوثی رهبر جنبش انصارالله بارها گفته بود. به نظر می رسد سعودی ها با باز کردن درهای مذاکره خواستند وقت کشی کنند، برای اینکه تا زمان برگزاری اجلاس گروه بیست که قرار است در سرانجام سال 2020 جاری برگزار شود، بتوانند امنیت نسبی برای پایتخت و شهرهایشان فراهم کنند، اما به نظر می رسد انصارالله این موضوع را متوجه شده و بارها به سعودی ها هشدار داده بود که اگر حسن نیت نداشته باشید، ما اقدامات خیلی دردناک تری را آغاز می کنیم، اقداماتی که صورت گرفت، چه در شمال شرقی و شرق صنعا، و طی آن نیروهای انصارالله و متحدان به سمت استان های مأرب و الجوف پیشروی کردند و مناطق عمده ای از خاک یمن را بازپس گرفتند، این در واقع سرآغاز عملیات جدید بود، اما عملیات چند روز پیش را چرا عملیات توازن بازدارندگی3 نام گذاشته اند؟ به دلیل این بود که از موشک های جدیدتر و از موشک های پدافند هوایی قبل از این عملیات استفاده شد و برای اولین بار، فضای یمن برای جنگنده ها و پهپادهای سعودی و بالگردهای این رژیم ناامن شده است.

یعنی موشک های ضدهوایی و سیستم های پدافند هوایی جدید وارد مقوله دفاع هوایی یمن شده است یعنی از حالا به بعد، آسمان یمن برای جنگنده ها و بالگردها و پهپادهای سعودی، اماراتی و حتی آمریکایی امن نخواهد بود، به معنای دیگر این نکته را باید روشن کنیم که انصارالله از موضع دفاعی در طول پنج سال گذشته به موضع تثبیت زمین و از تثبیت زمین به موضع هجومی و از موضع هجومی به مرحله برهم زدن توازن به نفع خودش، عملیات را به پیش برده است یعنی در واقع به مرحله بازدارندگی فعال رسیده است که هم آسمان یمن دیگر خط قرمز شده ضمن اینکه ابتکار عمل داخل عربستان هم در اختیار جنبش انصارالله است، علاوه بر اینکه فضای عربستان هم در برابر موشک ها و پهپادهای انصارالله دیگر امن نیست و در واقع این اوج بازدارندگی است که رزمندگان یمنی به این مرحله رسیده اند.

میرابیان در پاسخ به امروز یکشنبه مهدی المشاط رئیس شورای عالی سیاسی یمن از چهار سامانه پدافند هوایی یمن به نام های ثاقب 1، 2 و 3 و فاطر1 به عنوان سامانه های دفاع هوایی جدید رونمایی شد، این را چگونه ارزیابی می کنید؟ گفت: این در واقع در ادامه همان توازن بازدارندگی سوم است و این سامانه های پدافند موشکی جدید وارد ساختار نیروی نظامی و امنیتی یمن شده است، یعنی در واقع، از حالا به بعد، آسمان یمن به طور کامل در برابر هر پروازی چه از سوی سعودی و چه امارات و چه همپیمانانشان ناامن و ممنوع خواهد بود.

این کارشناس مسائل منطقه ای در پاسخ به این سؤال که آیا این وضع می تواند بر آینده بحران یمن تأثیر بگذارد؟ گفت: قطعاً همین طور است و بر آینده بحران یمن تأثیر خواهد گذاشت، سعودی ها از حالا باید خود را برای پرداخت غرامت جنگی به یمنی ها آماده کنند، این حرفی بود که من یک سال پیش خدمت شما گفتم که سعودی ها باید خود را برای پرداخت غرامت جنگی به انصارالله آماده کنند.

میرابیان در پاسخ به اتهام زنی و ادعاهای مقامات سعودی مبنی بر دست داشتن ایران در این حملات موشکی گفت: این فرار رو به جلو است، آنها نمی توانند باور کنند و به ملت خود و ملتهای منطقه بگویند که این انصارالله است که این موشکها را می سازد، همان طور که درباره آرامکو هم چنین ادعاها و اتهاماتی را مطرح کردند، اما کارشناسان سازمان ملل بیان نمودند هیچ دلیلی وجود ندارد که بتوان ثابت کرد جمهوری اسلامی ایران در حمله به آرامکو دست دارد، چون بعد از پنج سال به این نتیجه برسند که آسمان و زمین عربستان در معرض حملات انصارالله قرار بگیرد، این در واقع بدترین چیزی است که عربستان پس از پنج سال گرفتارش شده است.

وی در خصوص آخرین تحولات میدانی یمن گفت: در سطح زمینی می توان گفت که عمده مناطقی که در شمال یمن واقع شده است، عملاً در اختیار انصارالله و متحدانش واقع شده است به جز بخش هایی از استانهای مأرب و الجوف که احتمالاً در عملیات بعدی این مناطق را هم پاکسازی کنند. چند ماه پیش عملیات نصر من الله را در استان های شمالی یمن یعنی صعده و حجه انجام دادند و بخش های زیادی از سرزمین خود را که در اختیار عربستان و مزدورانش بود، بازپس گرفتند. این باقی مانده مناطقی را که در اختیار متجاوزان هست، اگر بگیرند احتمالاً دیگر هیچ زمینی در اختیار عربستان یا مزدورانش نخواهد بود.

میرابیان در پاسخ به این سؤال که آیا احتمال این وجود دارد که عربستان بار دیگر از گروههای تروریستی مثل داعش و القاعده و... استفاده کنند؟ شرح داد: اولاً آنها از این گروهها استفاده کرده اند و همچنان استفاده می کنند، اما موضوعی که اتفاق افتاده و خیلی جالب است، این که تمام مناطق و سرزمین هایی که تحت کنترل انصارالله واقع شده است، از امنیت بسیار بالایی برخوردار است و در طول سال گذشته شما سراغ ندارید که یک مورد انفجار انتحاری یا بمب گذاری در مناطق تحت کنترل انصارالله اتفاق افتاده باشد.

وی درباره آخرین شرایط جبهه مزدوران عربستان و امارات گفت: تحولات در این مناطق به خاطر رقابتهای میان عربستان و امارات و میان مزدوران این دو کشور است که به روی زمین گاهی با هم می جنگند و اختلاف نظر دارند که بخشی از آن در جنوب یمن است.

میرابیان در خصوص تبادل اسیران هم گفت: سازمان ملل موضوع تبادل اسرا را دنبال می کند و انصارالله برای اینکه ثابت کند که مخالف تبادل اسرا نیست و حسن نیت دارد، پیشتر هم برای نشان دادن حسن نیت خود و در یک اقدام انسانی به صورت یکطرفه، شماری از اسیران دشمن را آزاد کردند برای اینکه بگویند ما در صلح و آرامش جدی هستیم بنابراین، این فرایندی است که انصارالله در پیش گرفته و آن را با هماهنگی گریفیتس کننده سازمان ملل در امور یمن دنبال می کند.

وی در خصوص سناریوهای احتمالی آینده بحران یمن ابراز عقیده کرد: من احساس می کنم که سعودی ها هیچ راه و چاره ای ندارند که بنشینند به صورت جدی با جنبش انصارالله مذاکره کنند و من این زمان را خیلی دور و طولانی نمی بینم، زیرا فرایند پیشدستانه و بازدارنده انصارالله به شدت رو به افزایش است و دیگر نه زمین عربستان و نه آسمان عربستان و نه حتی دریای عربستان در امان نخواهد بود به ویژه با توجه به سخنان مهدی المشاط رئیس شورای عالی سیاسی یمن که در مراسم رونمایی از سامانه های پدافند هوایی جدید تأکید کرد که سامانه های دفاعی جدید که بسیار پیشرفته است، راستا نبرد را تغییر خواهد داد.

+

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 20 فروردین 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: gorganland.ir شناسه مطلب: 327

به "مصاحبه، میرابیان: پیام های عملیات توازن بازدارندگی3؛ دیگر دریا، زمین و آسمان عربستان در امان نخواهد بود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مصاحبه، میرابیان: پیام های عملیات توازن بازدارندگی3؛ دیگر دریا، زمین و آسمان عربستان در امان نخواهد بود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید