مردم افغانستان جایی در سفرهای نمایشی و نقشه راه خلیلزاد ندارند، مصاحبه

به گزارش مجله گرگانلند، کارشناس مسائل سیاسی افغانستان با اشاره به سفرهای نماینده ویژه آمریکا به کابل گفت که سفرهای خلیلزاد به این کشور نمایشی است و فقط به کار فضای مجازی می آید و مردم افغانستان جایی در نقشه راه وی ندارند.

مردم افغانستان جایی در سفرهای نمایشی و نقشه راه خلیلزاد ندارند، مصاحبه

به گزارش دفتر منطقه ای خبرنگاران، زلمی خلیلزاد نماینده ویژه آمریکا در امور صلح افغانستان دو روز قبل در رأس یک هیئت میان سازمانی از جمله شورای امنیت ملی، وزارت دفاع و نمایندگی آمریکا برای توسعه بین المللی راهی کابل، دوحه و بعضی کشورهای منطقه شد.

براساس بیانیه وزارت خارجه آمریکا، خلیلزاد و هیئت همراهش در کابل علاوه بر مقامات دولت و شخصیت های افغانستان با نمایندگان جامعه مدنی از جمله گروه های حمایت از حقوق زنان ملاقات خواهد نمود و در سفر به قطر نیز قرار است تیم های مذاکره را به انجام یک توافق سیاسی ترغیب کند.

خلیلزاد پیش از این نیز بارها برای تسریع فرایند صلح راهی افغانستان و منطقه شده است اما این سفرها تا به امروز بی نتیجه بوده است.

احمد سعیدی کارشناس مسائل سیاسی افغانستان درباره این سفرها به خبرنگار دفتر منطقه ای خبرنگاران گفت که افغانستان مانند مکان پردرآمدی است که هر بار زلمی خلیلزاد در اقدام نمایشی و برای دریافت تصاویری از مردم به این کشور سفر می نماید اما فرجام نقشه راهش معین نیست.

وی گفت که نماینده ویژه آمریکا پروژه ای دارد که اقداماتش در سرعت کسب بودجه این پروژه نقش اساسی دارد.

سعیدی مدعی شد که زلمی خلیلزاد در هر سفرش به آمریکا برنامه جدیدی را طراحی می نماید و پس از شریک کردن تعدادی بار دیگر به افغانستان می آید تا برای صدمین بار نیز با سیاسیون این کشور در میان بگذارد.

این استاد دانشگاه گفت: در سفر قبلی با خلیلزاد ملاقات داشتم، حرف هایش مانند همواره توأم با امید و تهدید و در نهایت تکراری بود. اتفاق ویژه ای در این کشور نیفتاد اما نمی دانم که در سفر جاری با چه کسی عکس خواهد گرفت تا آرشیو پروژه اش قطورتر گردد.

وی در ادامه گفت که خلیلزاد به هدف خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان تاحدودی رسیده است و گام بعدی کوبیدن کسانی است که (طالبان) سال ها آنها را ببرکاغذی و قهرمانان پوشالی خوانده بود و اگر بتواند بر اساس میل خودش آنها را در افغانستان محاکمه کند به هدف دیگرش نیز می رسد در غیراین صورت تنها جنگ های خونین نصیب این کشور می گردد.

این در حالی است که در شرایط کنونی گروه طالبان به صلح پشت نموده است بنابراین میدان جنگ نسبت به میدان صلح گرم تر خواهد شد.

کارشناس مسائل سیاسی افغانستان درباره دولت کابل نیز گفت که در این دولت گوش شنوایی وجود ندارد و کسی نیز حاضر نیست که مشاوره را بشنود، بنابراین مسائل فراوانی در این کشور وجود دارد، در حالی که مهمترین احتیاج افغانستان به صلح است و باید تمام عواملی که سبب تنش و اختلاف می گردد شناسایی و از بین برده شوند.

سعیدی ادامه داد که اگر رهبران کنونی افغانستان در داخل این کشور با خودشان و با مردم آشتی نکنند هرگز با مخالفان مسلح نمی توان به صلح واقعی دست یافت.

وی پیش از این نیز به خبرنگاران گفته بود که جنگ جاری در افغانستان یک پروژه ای است که در آن تمام کشورهای منطقه هدف قرار گرفته اند.

به گفته این استاد دانشگاه، جنگ در افغانستان اطلاعاتی و نیابتی است و هرگز مذهبی نیست بلکه بر سر تصاحب قدرت است بنابراین با ترک خارجی ها نیز ادامه می یابد زیرا هدف سقوط این نظام است.

.+

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 6 تیر 1400 بروزرسانی: 6 تیر 1400 گردآورنده: gorganland.ir شناسه مطلب: 1179

به "مردم افغانستان جایی در سفرهای نمایشی و نقشه راه خلیلزاد ندارند، مصاحبه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مردم افغانستان جایی در سفرهای نمایشی و نقشه راه خلیلزاد ندارند، مصاحبه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید