شوک دوم کرونا به اقتصاد چین

به گزارش مجله گرگانلند، اقتصاد چین که زیر ضربات سنگین شیوع کرونا بسختی نفس می کشد با بسته شدن بازارهای دیگر نقاط دنیا بتدریج شوک دوم را نیز تجربه می نماید.

شوک دوم کرونا به اقتصاد چین

با ما همراه باشید و با تور ارزان چین از شگفت انگیزترین کشور دنیا دیدن کنید بر روی دیوار چین سلفی بگیرید، از قصر ممنوعه دیدن کنید و در خیابان شانگهای پیشرفته ترین آسیا قدم بزنید.

پیش بینی می شد که اقتصاد چین پس از کنترل کرونا در شرایط مساعدی قرار گیرد اما حالا در آن سوی مرزها نیز بازارها، شرکت ها و موسسات تعطیل شده اند و مردم قرنطینه شده اند همین موضوع تقاضا برای کالاها را بشدت کاهش داده است.

بسته شدن بازارها، قرنطینه شدن کشورها و تعطیلی خطوط هواپیمایی به این معنا است که کارخانه های فراوریی در چین حتی پس از آغاز به کار نیز قادر به فراوری فراوان کالا نخواهند بود زیرا خریداری برای آنها نیست.

نگرانی های روحی و روانی، بسته شدن بازارهای کشورهای دیگر، کاهش صادرات، ورشکستگی و از دست رفتن فرصت های شغلی هر یک به تنهایی قادر است اقتصاد چین را در شرایط بدتری نیز قرار دهد.

اگرچه بانک مرکزی چین می گوید هنوز درباره رکود مالی سخن گفتن زود است اما طبیعتا آثار شیوع کرونا در کشورهای دیگر که بتدریج وارد روزهای اوج می گردد دست از سر اقتصاد چین نیز برنخواهد داشت.

تا یک ماه قبل نگرانی چین این بود که کارخانه ها به دلیل شیوع کرونا نمی توانند فراوری را به طور کامل از سربگیرند و تقاضای داخلی برای کالاها کم است اما شرایط حالا وارد مرحله تازه ای شده است تقاضای داخلی و خارجی کاهش یافته است صادرنمایندگان در چین باید با تبعات سنگین تری روبرو شوند و اقتصاد چین نیز همچون بسیاری از کشورهای دیگر بتدریج به نفس نفس افتاده است.

عبور از این مرحله بحرانی دستکم تا زمانی که کشورهای اروپایی و آمریکا به عنوان عظیمترین شرکای تجاری چین نتوانند کرونا را مهار نمایند، میسر نخواهد بود و وقتی خریداری برای کالاهای چینی نیست فراوری آن نیز برای پرکردن انبارها کفایت می نماید و صادر نمایندگان باید در انتظار روزهای باشند که نوید بخش انتها تونل تاریکی است.

قرنطینه، قفل شدن شهرها و درهای بخش های صنعتی و کارخانه ها که روزی چین دومین اقتصاد عظیم دنیا را فلج نموده بود حالا دامن دیگر نقاط دنیا را نیز گرفته است همه گیری که شامل کشورهای مختلف در سراسر دنیا شده است به معنای موج سنگینی از فشارهای مضاعف بر اقتصاد چین است و این کشور اکنون روی این متمرکز شده است که با موج دوم کرونا چطور برخورد کند.

به نظر می رسد چین در این شرایط فعلا روی بخش داخلی متمرکز می گردد و مردم را به تقاضا و مصرف بیشتر تشویق می نماید تا اقتصاد از نفس افتاده خود را سرپا نگهدارد و همانطور که مقام های این کشور گفته اند یاری های بهداشتی و پزشکی خود را در اختیار دیگر نیز می گذارند تا برای مهار کرونا در زودترین زمان ممکن در دیگر کشورها نیز اقدامی صورت گیرد در غیر این صورت شوک دوم برای اقتصاد چین از شرایط اولیه شیوع سنگین ترخواهد بود.

جسیون جونگ از شرکت ریفانگ در چین که مشتریانی اروپایی دارد می گوید: ما با همه توان و امکانات وارد فراوری شده ایم اما بازارها درهایشان بسته است صادرات ما به کجا خواهد رفت سوالی است که فعلا برای آن پاسخی نداریم.

او بشدت از این شرایط ابراز نگرانی کرد و گفت: سفارش های تازه ای نداریم و اگر هم داشته باشیم مشتریان اروپایی و آمریکایی ما می خواهند پولشان را به اقساط و با شرایط پرداخت نمایند.

وی گفت بحران مالی سال های 2008 و 2009 میلادی نیز شرایطی مشابه برای اقتصاد چین ایجاد کرد و ظاهرا داریم آن دوره را دوباره تجربه می کنیم.

اقتصاد چین کماکان وابستگی زیادی به صادرات دارد نزدیک به 20 درصد از اقتصاد چین وابسته به صادرات است و داده های گمرک نشان می دهد که پیشتر در دو ماه اول امسال میلادی صادرات این کشور بیش از 17 درصد کاهش یافته است.

اقتصاد چین در موج اول شیوع ویروس کرونا شوک نخست را متحمل شد و در شرایطی که تصور می شد از زیربارها فشارها رهایی می یابد با موج دوم همه گیری کرونا در دیگر نقاط دنیا در حال تجربه شوک دوم است.، ایرنا

آخرین اخبار مربوط به کرونا در ایران و دنیا را اینجا بخوانید

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 31 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: gorganland.ir شناسه مطلب: 430

به "شوک دوم کرونا به اقتصاد چین" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شوک دوم کرونا به اقتصاد چین"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید