شناور پوتین در اختیار فرمانده نیروی دریایی ایران

به گزارش مجله گرگانلند، وزارت دفاع روسیه در اقدامی معنادار، شناور اختصاصی ولادیمیر پوتین را در اختیار امیردریادار خانزادی و هیات همراهش قرار داد.

شناور پوتین در اختیار فرمانده نیروی دریایی ایران

به گزارش ایسنا، شناوری که ولادیمیر پوتین در روز برگزاری رژه دریایی روسیه سوار بر آن، از یگان های دریایی سان دید، به فاصله کوتاهی در اختیار امیر دریادار خانزادی فرمانده نیروی دریایی ارتش و هیئت همراهش نهاده شد، تا برای دیدار با دلاورمردان مستقر در ناوبندر مکران، خود را به خلیج فنلاند و 35 مایلی بندر سن پترزبورگ برسانند.

به علت عمق کم کانال آبی محل برگزاری رژه بزرگ دریایی روسیه و بزرگی بدنه ناوبندر مکران، این شناور بزرگ با توقف در 35 مایلی بندر سن پترزبورگ، از همانجا به رژه دریایی ملحق شد.

امیردریادار حسین خانزادی فرمانده نیروی دریایی راهبردی ارتش که با همراهی کاظم جلالی سفیر ایران در روسیه، معاونان راهبردی، آموزش و وابسته نظامی ایران در روسیه، دیداری صمیمی با نیروهای مستقر در ناوبندر مکران داشت، این حضور اقتدار آفرین و تاریخی را افتخاری برای ایران اسلامی برشمرد.

دریادار خانزادی ضمن تشریح دستاوردهای حضور تاریخی نیروی دریایی کشورمان در اقیانوس اطلس و خلیج فنلاند گفت: پیغام اصلی این حضور افتخارآمیز، نشان دادن اقتدار، توانمندی و خوداتکایی بود.

فرمانده نیروی دریایی اظهار کرد: این حضور برای ایران مهم و ارزشمند بود، چراکه نخستین بار تجربه دریانوردی اقیانوسی در اطلس، دریای شمال و خلیج فنلاند را بدست آوردیم و این به معنای باز شدن دروازه های این منطقه ها به روی جمهوری اسلامی ایران است.

وی توضیح داد: چنین حضور مقتدرانه و طولانی مدتی، به این معناست که نیروی دریایی کشوری همانند ایران، ظرفیت پشتیبانی از نیروهای خود را در منطقه ها دور دست برای مدت های طولانی دارد.

دریادار خانزادی بعلاوه با تمجید از رشادت و دریانوردان جوان انقلابی گفت: جوانانی که در بستر انقلاب متولد و تربیت شده اند، آموزش دریافت نموده و دریانورد شده اند، امروز می توانند یکی از پیچیده ترین آرایه های دفاعی و ناوشکنی که بطور کامل ساخت ایران است، با افتخار برای اولین بار در اقیانوس ها راهنمایی می نمایند.

فرمانده نیروی دریایی ارتش اضافه نمود: امروز که در اطلس حضور پیدا نموده ایم در حقیقت مبتنی بر اجرای تدابیر رهبر معظم انقلاب است، که همیشه ما را به سوی افق های درخشانی رهنمون فرمودند که توسعه تمدنی را بدنبال خواهد داشت.

وی با اشاره به اینکه برای اولین بار در تاریخ ایران، یک ناو تمام ایرانی در بندر سن پترزبورگ پهلو گرفته است، خاطر نشان کرد: حضور در اینجا به معنی عبور از اقیانوس ها و دریاهای متلاطم با شرایط خشن جوی است.

دریادار خانزادی گفت: چنین کار بزرگی به دریانورد ماهر، شناور با قابلیت دریانوردی اقیانوسی، علم و دانش و هم ویژگی های منحصربفردی احتیاج دارد که اگر یک مملکت پشتوانه آن نبود، هیچگاه محقق نمی شد.

فرمانده نیروی دریایی راهبردی ارتش اضافه نمود: اینکه ثابت کنیم ایران می تواند ناوشکن بسازد و نیروی انسانی زبده و کارکشته ای تربیت کند که یک ناوشکن تمام ایرانی و بومی را از اقیانوس های دنیا عبور دهد تا به نقطه ای برسد که برای تاریخ ایران اولین بار تلفی می گردد.

دریادار خانزادی با بیان اینکه از بین حدود 20 کشور شرکت نماینده در رژه نیروی دریایی روسیه، تنها سه کشور به این مراسم ناو جنگی اعزام کردند، اظهار کرد: تنها ناو بومی و ساخت خود همان کشور، ناو ایرانی سهند بود.

وی اضافه نمود: آنچه با اقتدار به اینجا آمده، تمامیت ایران اسلامی است که توانایی فرزندان میهن را در توانایی طراحی، ساخت راهنمایی ناوشکن در چنین راستا طولانی و خشنی که بیش از 16 هزار مایل دریایی بود، به نمایش گذاشت.

کاظم جلالی سفیر جمهوری اسلامی ایران در روسیه هم که امیردریادار خانزادی و هیات بلندپایه نیروی دریایی کشورمان را در مراسم رژه دریایی و دیدارها و دیدار ها همراهی می کرد، گفت: دنیای کنونی احتیاجمند قدرت سازی است، به این معنا که اگر کشوری قدرت نداشته باشد، در دنیا امروز آن کشور را به حساب نخواهند آورد.

جلالی گفت: اگر امروز جمهوری اسلامی ایران به یک رژه مهم و بزرگ در روسیه دعوت می گردد، به این علت است که ارتش کشورمان دارای توان و قدرت است.

منبع: فرارو
انتشار: 12 مرداد 1400 بروزرسانی: 12 مرداد 1400 گردآورنده: gorganland.ir شناسه مطلب: 1247

به "شناور پوتین در اختیار فرمانده نیروی دریایی ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شناور پوتین در اختیار فرمانده نیروی دریایی ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید