دانشمند ایرانی اسیر در آمریکا: مأموران آمریکایی اجازه می دهند کرونا مردم را بکشد

به گزارش مجله گرگانلند، دانشمند ایرانی اسیر در ایالات متحده از شرایط فجیع بازداشتگاه های این کشور و رفتار غیرانسانی مأموران حفاظت مرزی و گمرکی آمریکا در بحبوحه شیوع کرونا پرده برداشت.

دانشمند ایرانی اسیر در آمریکا: مأموران آمریکایی اجازه می دهند کرونا مردم را بکشد

به گزارش گروه بین الملل مجله گرگانلند، دکتر سیروس عسگری دانشمند ایرانی که علی رغم تبرئه شدن از نقض تحریم های ایران در دادگاه آمریکا، هنوز در بازداشتگاه به سر می برد، می گوید مأموران آمریکایی از ارائه ماسک و مواد ضد عفونی نماینده به زندانی ها امتناع می نمایند.

دکتر عسگری در مصاحبه با خبرنگار روزنامه گاردین، ضمن اشاره به شرایط آلوده و پر ازدحام بازداشتگاه های پلیس مهاجرت و گمرک ایالات متحده (با نام اختصاری آیس)، گفت مأموران این سازمان تقریبا هیچ اقدامی برای مقابله با شیوع ویروس کووید19 در این مکان ها انجام نمی دهند و بیماران مبتلا را به حال خودشان رها می نمایند تا بمیرند.

این دانشمند 59 ساله ایرانی، شرح داد: تاسیسات بازداشتگاه آیس در الکساندریا در [ایالت] لوئیزیانا هیچ تدابیر نظافتی پایه هم ندارد و دائم بازداشتی های جدید از سراسر این کشور بدون هیچ استراتژی برای کاهش تهدید کووید19 به آنجا آورده می گردد.

دکتر عسگری که به صورت تلفنی از بازداشتگاه آیس در الکساندریا با گاردین صحبت می کرد، ادامه داد: تنها گزینه امن [برای جلوگیری از شیوع کرونا] تعطیلی کل این تاسیسات به دلیل شرایط اسفناک آن است. این بازداشتگاه، مکانی با 400 تختخواب است که افراد در آن نباید بیش از 72 ساعت بازداشت باشند و در واقع ایستگاه پایانی پیش از اخراج (دیپورت) شدن [از آمریکا] است.

وی با بیان اینکه به دلیل شیوع جهانی کرونا و توقف بسیاری از پروازهای بین المللی، اداره پلیس مهاجرت و گمرک آمریکا (آیس) بازداشتی ها را برای چندین روز در تاسیسات خود نگه می دارد و به افراد جدید که عموماً در فضای بیرونی در معرض ابتلا به کرونا قرار داشتند، کیسه خواب های نامناسب ارائه می نماید.

این دانشمند ایرانی درباره شرایط فجیع بازداشتگاه های آیس در آمریکا نکات زیر را به صورت موردی بیان نمود:

  • بازداشتی ها هیچ دسترسی به ماسک و مواد ضد عفونی نماینده ندارند.
  • این تاسیسات از نظافت معمول تخت ها یا مکان های خواب برخوردار نیست.
  • وی علی رغم سابقه بیماری تنفسی، برای دو هفته حتی اجازه استفاده از ماسک شخصی خودش را نیز نداشت.
  • بازداشتی ها با مشکل نظافت روبرو هستند و تاسیسات نیز بوی تعفن می دهد.
  • به دلیل اینکه بازداشتگاه الکساندریا برای نگهداری موقت افراد استفاده می گردد، هیچگونه خدمات لباس شویی در آن ارائه نمی گردد.
  • نه تنها دستورالعمل های فاصله گذاری فیزیکی، بلکه هیچکدام از اصول بهداشتی درباره ویروس کرونا رعایت نمی گردد.

دکتر عسگری گفت: [مأموران] آیس طوری به افراد نگاه می نمایند، گویی که آنها انسان نیستند بلکه اشیائی هستند که باید از شرشان خلاص شوند. شیوه برخورد آنها با ما واقعا وحشتناک است. گمان نمی کنم افراد زیادی در آمریکا از چیزی که در این جعبه سیاه رخ می دهد، مطلع باشند.

گاردین در ادامه نوشت که شرایط این بازداشتگاه، به صورت خاص برای این دانشمند ایرانی بسیار نگران نماینده است زیرا با توجه به سابقه بیماری تنفسی وی، در صورت مبتلا شدن به ویروس کووید19، احتمال بروز ذات الریه در او وجود دارد. عسگری درباره عواقب ابتلای احتمالی به کرونا می گوید: گمان نمی کنم دوام بیاورم.

بر اساس این گزارش، وکلای دکتر عسگری می گویند پرونده وی بسیار آزاردهنده است زیرا هیچ منطق یا توجیه قانونی برای تداوم بازداشت وی وجود ندارد، مخصوصا با در نظر دریافت این مسئله که او و همسرش در سال 2017 با ویزا معتبر به آمریکا سفر کردند اما از همان ابتدا مورد پیگیرد دولت این کشور قرار دریافتد.

وی درباره شرایط اسفناک بازداشتگاه آیس می گوید که غذا در این تاسیسات بسیار ناکافی است و فقط یک وعده غذای گرم در ساعت 5 عصر و دو وعده غذای بسیار کم به عنوان صبحانه و ناهار به آنها داده می گردد و هیچ راهی برای تهیه خوراکی از خارج از آنجا نیست. همچنین به دلیل شلوغی زیاد و حضور 100 نفر در یک اتاق بازداشتگاه، او مجبور است برای خوابیدن دستمال کاغذی در گوش هایش بگذارد و اکنون به اختلال خواب دچار شده است.

دکتر عسگری، استاد دانشگاه شریف و دانش آموخته رشته مهندسی و علم مواد، در ماه نوامبر به اتهام بی اساس سرقت اطلاعات محرمانه تجاری مرتبط با فعالیت های خودش در دانشگاه اوهایو، متهم شد اما دولت آمریکا نتوانست در دادگاه اتهامات علیه وی را ثابت کند و بدین ترتیب او مبری شد.

وی از روز دهم مارس (20 اسفند 98) به بازداشتگاه الکساندریا منتقل شده و خواهان بازگشت به ایران است اما مأموران آیس اجازه استفاده وی از پرواز بازگشت یا حتی آزادی موقت برای ملاقات با خانواده خود در آمریکا را نمی دهند.

ص

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 27 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: gorganland.ir شناسه مطلب: 422

به "دانشمند ایرانی اسیر در آمریکا: مأموران آمریکایی اجازه می دهند کرونا مردم را بکشد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دانشمند ایرانی اسیر در آمریکا: مأموران آمریکایی اجازه می دهند کرونا مردم را بکشد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید