خیز قرقیزستان برای عضویت در شورای حقوق بشر سازمان ملل

به گزارش مجله گرگانلند، وزیر خارجه قرقیزستان در دیدار با همتایان اوکراینی و مولداوی خود خواستار حمایت این کشورها از نامزدی بیشکک برای عضویت در شورای حقوق بشر سازمان ملل برای دوره 2023 تا 2025 شد.

خیز قرقیزستان برای عضویت در شورای حقوق بشر سازمان ملل

به گزارش خبرنگار دفتر منطقه ای خبرنگاران، روسلان قزاق بایف وزیر خارجه قرقیزستان با آئورلی چوکو وزیر امور خارجه مولداوی و دیمیتری کولب وزیر امور خارجه اوکراین دیدار کرد.

طرفین در این گفت وگو به ضرورت از سرگیری روابط در بالاترین سطح و کمیسیون بین دولتی تجارت و همکاری اقتصادی اشاره کردند.

قزاق بایف گفت: طرفین از توانایی بالایی برای افزایش سطح تجارت، توسعه همکاری در زمینه های کشاورزی، تدارکات و ارتباطات برخوردار هستند و از زمانی که وزارت سرمایه گذاری در قرقیزستان ایجاد شده است ما آمادگی برای تشکیل یک مجمع تجاری را داریم.

وی از طرف های مولداوی و اوکراین درخواست کرد از نامزدی قرقیزستان در شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد برای دوره 2023-2025 و همچنین عضویت غیر دائمی شورای امنیت سازمان ملل برای دوره 2027-2028 حمایت کنند.

قزاق بایف به اهمیت توسعه تدریجی بیشتر همکاری های بین پارلمانی که جمهوری قرقیزستان آن را بخشی جدایی ناپذیر از کل مجموعه روابط دوجانبه می داند، اشاره کرد.

وی تاکید کرد که من خواهان سرعت بخشیدن به بررسی تعدادی از پیش نویس توافق نامه هایی که قبلاً به طرف مولداوی منتقل شده بود، هستم.

قزاق بایف همچنین در چارچوب دیدار با همکاران خود تأکید کرد که قرقیزستان عضو تعدادی از سازمان های منطقه ای مانند کشورهای مستقل همسود، سازمان پیمان امنیت جمعی و اوراسیا است. در این راستا ، تعامل دوجانبه با این کشورها نباید تاثیری بر تعهدات طرف قرقیزستان در چارچوب نهادهای بین المللی فوق الذکر داشته باشد.

در خاتمه جلسه ، وزرا از یکدیگر برای انجام دیدارهای رسمی متقابل دعوت کردند.

همچنین در چارچوب نشست دیپلماتیک آنتالیا قزاق بایف جلساتی را با گوردان رادمان، وزیر امور خارجه و امور اروپا کرواسی ، جوردج رادلوویچ ، وزرای خارجه مونته نگرو و باغدان اورسکو وزیر خارجه رومانی برگزار کرد.

انتهای پیام/

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 17 تیر 1400 بروزرسانی: 17 تیر 1400 گردآورنده: gorganland.ir شناسه مطلب: 1200

به "خیز قرقیزستان برای عضویت در شورای حقوق بشر سازمان ملل" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خیز قرقیزستان برای عضویت در شورای حقوق بشر سازمان ملل"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید